Praha - Přelomový rozsudek, který nemá v historii českého soudnictví obdoby. Tím je rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) o vyhlášení referenda o podobě nové radnice Prahy 7.
NSS tak nyní poprvé zrušil rozhodnutí radních, kteří referendum zamítli, a vyhlásil ho sám.
"Je to opravdu poprvé. Dříve věci místního referenda přezkoumávaly krajské soudy, které také tuto možnost využívaly," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí NSS Sylva Dostálová s tím, že podávání kasační stížnosti přímo k NSS umožňuje od ledna nový zákon.
Obyvatelé Prahy 7 se tak budou moci v lednu ve 4 otázkách vyjádřit k ceně i způsobu výběru nové radnice.
Právě jejich znění radní původně zpochybňovali a zdůvodňovali tak zamítnutí referenda. K tomu využívali i dva odborné posudky, podle nichž byly otázky špatně formulovány, byly nejednoznačné a zavádějící.
Než o zpochybnění celého referenda se tak jednalo spíše o kritiku konkrétních slovních spojení. Za pravdu ale radním přesto dal i Městský soud v Praze, který zrušení referenda podpořil.
Soud: rozsudek byl příliš přísný
S tím však nyní nesouhlasil právě NSS, otázky totiž za jednoznačné nepovažoval. "Rozhodujícím je z hlediska textu otázek jejich srozumitelnost pro hlasující občany," stojí v rozhodnutí.
Nejvyššímu správnímu soudu se tak nelíbila zbytečná přísnost městského soudu, ten navíc podle něj při kritice otázek opomenul samotný smysl a účel referenda.
"Principy aktivního občanství a participace v rámci obce by neměly být podemílány výkladem, který jejich naplňování prakticky znemožňuje," dodal ke svému rozhodnutí NSS.
Ten navíc nebyl jediný, komu se zrušené referendum nelíbilo. Na konci října totiž díky němu radní Prahy 7 získali "anticenu" v hlasování o nejhroší přístup úřadu.
S 31 procenty hlasů zvítězili v kategorii "Otevřenost rozhodování".
Referendum proti starostovi
Výzvu k vytvoření referenda sestavili zástupci sdružení Letná sobě a Prague Watch, podpořili ji i opoziční zastupitelé Strany zelených, TOP 09 a KDU-ČSL a podepsalo ji více než 4000 lidí.
Ti vidí chybu především v osobě starosty Prahy 7.
"Je otázkou, jakou důvěru může mít u veřejnosti politik, který se jako pan starosta Ječmének neustále schovává za nejrůznější posudky odborníků a poradenských společností, jejichž služby si objednává a utrácí za ně nemalé peníze daňových poplatníků, aniž by z toho veřejnost měla jakýkoli pozitivní přínos," dodává člen přípravného výboru Jiří Hejnic (TOP 09).
"Referendum o radnici bude také do určité míry referendem o starostovi, který ve spojení s ČSSD vytrvale bojuje proti zapojování občanů do rozhodování," doplnil další z organizátorů referenda Ondřej Mirovský (SZ).
Ječmének však s takovým stanoviskem nesouhlasí. "O referendu hlasovali zastupitelé a podle těch podkladů, které měli, se ani jinak rozhodnout nemohli. Opírali se o autority dvou posudků i rozhodnutí soudu," řekl Aktuálně.cz.
Problémy s referendem tak zřejmě náhle zmizely a starosta s jeho vyhlášením souhlasí. "Vítáme rozhodnutí nejvyšší instance, ačkoli tři před ní se rozhodly jinak. Konečně v tom aspoň bude jasno, takže jsme rádi," dodává.
A problém náhle nevidí ani v samotných otázkách referenda. "V principu to přání občanů vyjadřuje, ale to jsme zareflektovali hned. Nejsme proto v žádném zásadním rozporu," upozornil.
Radní: levněji to nejde
Obyvatelé Prahy 7 budou o podobě nové radnice rozhodovat 11. a 12. ledna, tedy v době konání prvního kola prezidentských voleb.
Odpoví tak na 4 otázky, z nichž ta nejdůležitější se týká ceny nové radnice. Ta by podle iniciátorů petice neměla překročit 500 milionů korun.
Praha 7 totiž pro novou radnici vybrala několik projektů, jejichž cena se pohybovala od 700 do 800 milionů korun. Právě to bylo jedním z hlavních důvodů uspořádání referenda, podle jeho iniciátorů je totiž částka předražená.
Na větší investici podle nich navíc Praha 7 bez zadlužení a prodeje zbylého majetku ani nemá.
Prohlédněte si jeden z možných projektů radnice:
Podle vedení městské části je ale částka 500 milionů příliš nízká. "Snažíme se najít nové prostory už dlouho, ale žádná takto levná varianta se neobjevila. Pokud zástupci opozice o takové možnosti vědí, měli ji předložit," řekl deníku Aktuálně.cz již dříve mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.
Další oblastí, ve které se občané vyjádří, je vypsání nového výběrového řízení a využití vlastního pozemku Prahy 7. Ve třetí otázce pak obyvatelé Prahy odpoví na to, zda by měla být při výběru rozhodující ekonomická výhodnost a dopravní dostupnost.
Ve čtvrté otázce pak iniciátoři referenda požadovali vypsání řádné architektonické soutěže podle pravidel České komory architektonické.