Radnice je předražená, chceme referendum, zní z Prahy 7

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
17. 1. 2012 17:55
Sedmá městská část plánuje novou radnici za stamiliony, občané chtějí rozhodnout sami
Jedno z možných sídel Prahy 7 - Argentinská hvězda
Jedno z možných sídel Prahy 7 - Argentinská hvězda | Foto: www.argentinska-hvezda.cz/

Praha - Opoziční strany a občané z Prahy 7 bojují proti plánu městské části koupit novou radnici. Považují projekt za předražený a usilují o vypsání místního referenda.

Praze 7 končí v roce 2015 pronájem současné budovy, proto hledá místo, kam by se mohla přesunout. Ve hře jsou momentálně dvě varianty, stavba takzvané Argentinské hvězdy naproti holešovické tržnici nebo rekonstrukce budovy Merkuria v Argentinské ulici.

Podle tiskového mluvčího městské části Martina Vokuše se náklady na obě varianty pohybují mezi 700 a 800 miliony korun. Odpůrci považují ceny za příliš vysoké.

"Praha 7 má 214 úředníků. Koalice chce utratit s DPH a úroky jednu miliardu korun. To je cca 5 milionů na jednoho úředníka. A za pět milionů se v Praze 7 dá koupit stometrový byt," uvedl iniciátor referenda a předseda místní KDU-ČSL Jan Čižinský.

Takhle má vypadat Argentinská hvězda, podívejte se:

Spolu s lidovci výzvu na vypsání referenda podpořili zástupci sdružení Letná sobě a Praguewatch, opoziční Strana zelených a TOP 09. Potřebují shromáždit 3240 podpisů, což představuje 10 procent všech voličů městské části.

Autoři výzvy požadují, aby byly výdaje na novou radnici omezeny částkou 500 milionů korun, aby bylo vyhlášeno nové výběrové řízení a také řádná architektonická soutěž.

"Experti považují půl miliardy za nejvyšší strop hospodárné investice. Na jednoho úředníka by to bylo 2,34 milionu korun," uvedl Ari Leberman ze Sdružení pro rozvoj podnikání. Na větší investici podle odpůrců Praha 7 bez zadlužení a prodeje zbylého majetku nemá.

Podle vedení městské části je ale částka 500 milionů příliš nízká. "Snažíme se najít nové prostory už dlouho, ale žádná takto levná varianta se neobjevila. Pokud zástupci opozice o takové možnosti vědí, měli ji předložit," dodal Vokuš.

Občané chtějí nejlevnější řešení

Podle organizátorů výzvy jde o největší projekt v historii Prahy 7, proto o něm nelze rozhodnout bez občanů. "Každý obyvatel Prahy 7 má podle ODS a ČSSD za novou radnici ze svých daní zaplatit 25 000 korun. O tak nákladném projektu by měli rozhodnout občané," řekl opoziční zastupitel Ondřej Mirovský (SZ).

Že občané chtějí náklady na novou radnici co nejnižší, potvrdil i průzkum veřejného mínění, který si nechalo zpracovat vedení Prahy 7. "Občané uváděli, že hlavním kritériem při výběru nové radnice by měla být cena. To je ale klíčové i pro nás," dodal Vokuš.

Jako vůbec nejlepší variantu občané viděli ponechat radnici na stávajícím místě. Městské části se ale nepodařilo prodloužit pronájem.

"Několikrát jsme s ministerstvem financí jednali o možnosti setrvání v budově nebo případném odkoupení, bohužel nám přišla zamítavá odpověď," uvedl Vokuš.

Dodal, že i městská část uvažovala o vypsání referenda. Nakonec se ale rozhodla pouze pro průzkum mínění, který ji přišel na 50 tisíc. Referendum by stálo až dva miliony.

Zda je postup Prahy 7 v pořádku nyní zkoumá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podle Vokuše o posouzení požádalo samo vedení městské části.

"Dokud se úřad nevyjádří o správnosti našeho postupu, konečné rozhodnutí nepadne," doplnil Vokuš.

 

Právě se děje

Další zprávy