Praha - Pražané budou v podzimních komunálních volbách do zastupitelstva hlavního města hlasovat jen v jednom volebním obvodu.
Představitelé hlavního města se ve čtvrtek shodli, že zastupitelů bude nově 65 místo nynějších 63. Prodiskutovali rovněž návrh změny zákona, v němž ČSSD požaduje, aby se do zastupitelstva Prahy letos již nevolilo podle zákona o volbách do zastupitelstev obcí, ale krajů.
Také chtějí, aby představenstvo vzešlé z letošních voleb vládlo jen dva roky a termín voleb v Praze se tak srovnal s volbami do krajů.
Jeden obvod má zabránit znevýhodňování malých stran
Podle primátora Tomáše Hudečka z TOP 09 vznik jednoho volebního obvodu zabrání účelové manipulaci s volbami. "Osobně to považuji za konec kšeftování a dělení Prahy podle politické zvůle," řekl Hudeček.
V minulých volbách v roce 2010 byla Praha tehdy vládnoucími občanskými demokraty rozdělena do sedmi obvodů. Například Strana zelených to označovala za účelové, znevýhodňovalo to podle ní malé strany. U ústavního soudu se stížností ale tehdy neuspěla.
Na sjednocení obvodů a novém počtu zastupitelů se shodli všichni představitelé napříč politickými stranami. Pro hlasovalo všech 47 přítomných.
ČSSD chce pražské volby sladit s krajskými
Shromáždění v rámci diskuse rovněž projednali návrh změny zákona, kterou iniciovala ČSSD. Pražské představenstvo má kompetence kraje, voleno je ale na základě zákona o volbách do zastupitelstev obcí. Socialisté také chtějí ústavní zákon, aby následující složení vládlo pouze dva roky.
Po nich by přišly nové volby a termín "pražských" voleb by se tak srovnal s volbami ve zbylých krajích. Také podle tohoto návrhu ČSSD by v Praze byl jeden volební obvod.
S tím ale nesouhlasili členové TOP 09 a ODS. Podle Rudolfa Blažka způsobí změna to, že se budou volby do zastupitelstev Prahy a městských částí konat v jiných termínech a lidé by tak chodili k volbám každé dva roky. "Existují elegantnější řešení," řekl a dodal, že by stačilo doplnit zákon o volbách do obcí.
Změna může vyvolat zmatek v hlasování
Blažkův návrh, aby Praha vyzvala poslance, aby volby do zastupitelstev města a jednotlivých radnic byly v jednom termínu, byl nakonec schválen.
S námitkami nesouhlasil Karel Březina z ČSSD: "Nikdo ze zastupitelů nepozná, kdy hlasuje jako reprezentant obce a kdy kraje," uvedl.
V Praze se naposledy volilo v jediném obvodu v roce 2006. V předchozích i následujících volbách se město dělilo do několika vícemandátových volebních obvodů. Například v roce 1998 se volilo v deseti, v roce 2002 pak v pěti a v roce 2010 v sedmi volebních obvodech. Právě poslední rozhodnutí jako účelové napadly tři strany u Ústavního soudu.