Praha vybere šéfa strážníků, zájem má náměstek Klema

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
9. 6. 2012 16:00
Policie navrhla obžalovat exšéfa Vladimíra Kotrouše, magistrát hledá jeho nástupce
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pražský magistrát vyhlásí výběrové řízení na šéfa městské policie. Kriminalisté totiž navrhli postavit před soud bývalého ředitele Vladimíra Kotrouše.

Toho ve vedení strážníků na konci minulého roku nahradil jako dočasný ředitel náměstek Ludvík Klema. Magistrát však čekal s výběrovým řízením, jak se případ vyvine.

Policie navrhla Kotrouše obžalovat z přijetí úplatku v souvislosti s milionovou zakázkou pro městskou policii. Spekuluje se, že v případu jde o firmu Jíša autoservis, která se stará o vozy pražských strážníků.

Výběrové řízení by mohlo být vypsáno během týdne či dvou. Každý z uchazečů by měl podrobně zpracovat koncepci řízení městské policie. V něm by měl navrhnout novou organizační strukturu s jednodušším řízením a štíhlejší administrativou.

"Detailně propracovaná struktura bude rozhodující pro to, koho vybereme," řekl už dříve primátor. Nový šéf bude muset hlavně šetřit. Podle rozpočtu letos strážníci dostanou o 4,5 procenta méně.

Současný šéf pražských strážníků Klema v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz říká, že má zájem se o pozici ucházet. Městská policie se podle něj musí zefektivnit, ale ne za cenu propouštění strážníků.

A.cz: Přihlásíte se do výběrového řízení?

O místo zájem mám. Rozhodnu se podle toho, až budou stanovené parametry výběrového řízení.

A.cz: Máte už představu, jakou koncepci městské policie byste chtěl ve výběrovém řízení představit?

Mám tu představu od začátku. Nový ředitel bude muset nastavit taková ekonomická pravidla, aby nevznikaly pochybnosti, aby nedocházelo k takovým případům jako u pana Kotrouše. Například by u veřejných soutěží mohl být přítomen někdo z města nebo by se děly zcela pod vedením města. Některá zlepšení už se podařila, včetně požadavku na úspory. Ušetříme až stovky tisíc měsíčně. Například jsme ušetřili na opatření výstroje, aniž by se snížila její funkčnost.

A.cz: Šetřit se dá třeba i propouštěním strážníků. Jak se k tomu stavíte?

Je potřeba vzít status quo, který teď u městské policie panuje, a přehodnotit stavy, nicméně snižování strážníků by byla velká chyba. Spíš bych se přikláněl k tomu předisponovat stavy mezi jednotkami. Říci si, v jakém rozsahu potřebujeme různé speciální jednotky a v jakém počtu strážníky na ulici.

Například - to uvádím jen jako ilustraci - máme poříční jednotku a bude potřeba si říci: potřebujeme tři lodě, nebo jen dvě? Je někdo jiný, kdo to bude dělat? Zásadní dublování činností u nás není, ale některé služby jsou přece jen komfort.

A.cz: Které to například jsou?

Dovedu si představit, že bychom tolik neměřili rychlost nebo nekontrolovali parkování. Za to nás občané často kritizují a strážníci opravdu mají řešit problémy v ulicích. Jenže v takovém případě musí říci státní policie, že to bude dělat za nás, a to já nejsem schopen ovlivnit. Daly by se tam najít rezervy v týlových věcech, jako je například ekonomika nebo účetnictví. Jsou města, kde tyto věci zajišťuje magistrát.

 

Právě se děje

Další zprávy