Praha se chce vrátit k solení namrzlých chodníků

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
6. 10. 2011 12:30
Magistrát očekává kvalitnější úklid, zelení varují před ekologickými škodami
Sníh v centru Liberce
Sníh v centru Liberce | Foto: Miloslav Lubas

Praha - Praha plánuje uklízet zasněžené chodníky pomocí soli. Podle magistrátu je totiž solení účinnější než posyp štěrkem. S návrhem ale nesouhlasí Strana zelených.

Až dosud bylo solení chodníků chloridem sodným a chloridem vápenatým v Praze zakázáno. Chodníky se upravovaly strojově a sypaly se drobnými kamínky. Praha to ale nyní hodlá změnit.

Připravuje změnu vyhlášky, která umožní solit strojově čištěné chodníky, schody a lávky. V případě ledovky nebo sněhové kalamity by se pak mohlo solit všude.

Vedení Prahy si od návrhu slibuje lepší údržbu chodníků. "Použití chemických rozmrazovacích materiálů či jejich směsi je účinnější. Za stejné peníze zabezpečíme schůdnost na větší ploše, za stejné peníze uklidíme víc," uvedla mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

S tím ale nesouhlasí Strana zelených. "Pražské chodníky kloužou nikoli kvůli absenci soli, ale proto, že je nikdo neuklízí. Současné aktivity ČSSD a ODS pro znovuzavedení solení jsou zpozdilostí," myslí si bývalý radní pro životní prostředí Petr Štěpánek ze Strany zelených (SZ).

Zelení upozorňují, že v rámci Evropy je používání solí výjimečné. Připomínají také, že zákaz solení nebyl ve vyhlášce samoúčelně. Soli jsou totiž agresivní a mohou napáchat škody na životním prostředí i na okolních budovách.

Na rozdíl od vlastní vozovky nejsou chodníky odkanalizované. Sůl tedy může stéct do základů budov, na trávníky nebo kontaminovat vodu. "Sůl páchá přímé ekonomické i ekologické škody na zeleni, majetku občanů i zdraví domácích zvířat a v případě kontaminace vody i osob," dodal Štěpánek.

Ekologické škody

Odpůrci solení mají obavy také o okolní zeleň. Vyhláška sice zakazuje solit chodníky, které přímo sousedí se stromy nebo trávníkem, podle zelených to ale nestačí. "Auta jezdí při posypu vyšší rychlostí a sůl rozhazují mnohem dál. Poškození solí je tak pozorovatelné i do vzdálenosti několika metrů," řekl Štěpánek.

Vedení města to ale považuje za přiměřené riziko. "Po vyhodnocení případných negativních dopadů ve vztahu k přínosu, kterým je zkvalitnění čištěných úseků, možné zvýšení rozsahu udržovaných úseků popř. finanční úspora při zajištění zimní údržby a zejména snížení počtu úrazů obyvatel, představuje návrh přiměřený kompromis," uvedla Krásenská.

Podívejte se, jak to v Praze vypadalo při prvním loňském sněhu

Dalším argumentem proti solení je poškození zdraví zvířat, zejména psů.  Podle náměstka primátora Karla Březiny jim nehrozí žádné nebezpečí, pokud nemají tlapky poraněné. "Psi se již tak pohybují po nepřirozeně tvrdém městském povrchu, kde utrpí drobné rány a oděrky. Do nich následně vniká sůl a způsobuje záněty a bolest," oponuje Štěpánek.

Štěpánek navíc upozorňuje, že Praha připravuje další vyhlášku, kterou omezí počet neudržovaných chodníků. "Město dle vlastní vyhlášky a usnesení rady o zimním úklidu komunikací neuklízí skoro polovinu chodníků. Teď se to chystá ještě zhoršit, uklízet se nebudou třeba některé parkové cesty v centru Prahy," dodal Štěpánek.

Z městských částí se k záměru kladně vyjádřila například Praha 11. Návrh na solení chodníků je možné připomínkovat na stránkách Prahy do 10. října. Poté ho k posouzení dostane Rada města. Magistrát předpokládá, že solit by se mohlo už letošní zimu.

 

Právě se děje

Další zprávy