Praha odtajní, jak přiděluje luxusní SPZ prominentům

Domácí Domácí
5. 4. 2011 17:01
Město se bojí exekuce, kterou na magistrát uvalil městský soud
Jak magistrát přiděluje registrační značky, je stále záhadou. Ilustrační foto.
Jak magistrát přiděluje registrační značky, je stále záhadou. Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Magistrát hlavního města se - až po uvalení soudní exekuce - rozhodl změnit rozhodnutí o tzv. prominetských státních poznávacích značkách. Audit, který prověřoval, jak na úřadu funguje systém přidělování registračních čísel pro auta, město nakonec zveřejní.

"Rozhodli jsme se tuto auditní zprávu poskytnout, z hlediska obsahu v ní nevidím vůbec žádný problém," informoval ČTK ředitel magistrátu Martin Trnka. Dodal ale, že to podle něj ztíží fungování magistrátu. Audit totiž považuje za interní záležitost.

Na jeho vypracování prý spolupracují zaměstnanci auditovaného odboru. Obává se, že pokud se budou obávat zveřejnění zprávy, nebudou v budoucnosti auditorům poskytovat správné informace.

"Stále zastáváme názor, že interní audit zákonu č. 106/1999 Sb. nepodléhá," řekla Aktuálně.cz mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

Žadatel se informací nedočkal

Exekuci uvalil na hlavní město Obvodní soud pro Prahu 1 na základě žaloby Jakuba Sedláčka, který před rokem žádal o informace.

Podle svých slov požadoval audit proto, aby zjistil, jakým způsobem jsou přidělovány registrační značky. Je mu totiž divné, že takzvané lepší značky s opakujícími se číslicemi častěji dostávají luxusní automobily.

Odpovědi se však nedočkal. Proto se obrátil na soud, jenž mu vyhověl. Podle něho úřad nerespektoval nařízení ministerstva vnitra. Úředníci žadatele odbyli sdělením, že s právním názorem ministerstva nesouhlasí.

Na vydání dokumentu má úřad 15 dnů

Ačkoliv magistrát Sedláčkovi zmiňovaný audit poskytne, zaplatí náklady řízení ve výši patnáct tisíc korun.

Magistrát bude nyní zvažovat správní žalobu na rozhodnutí ministerstva vnitra, které mu v minulosti zveřejnění auditu přikázalo, dodal Trnka.

Na poskytnutí dokumentu Sedláčkovi má úřad od rozhodnutí soudu 15 dnů. Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) bude tato lhůta dodržena.

 

Právě se děje

Další zprávy