Praha neví, co dál s opencard. Přesto za ni zaplatíte

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
1. 8. 2012 7:40
Poplatek za opencard přichází ve chvíli, kdy se řeší další osud předraženého projektu

Praha - Pražané, kteří si ve středu půjdou zařídit opencard, budou muset sáhnout do peněženky. Za kartu nově zaplatí stokorunu.

Jenže si kupují zajíce v pytli. Magistrát totiž zpoplatnění karty zavedl právě ve chvíli, kdy řeší, co vlastně s kritizovaným a předraženým projektem dál.

Vedení hlavního města totiž není spokojeno s tím, že drahá karta nemá o moc více funkcí než obyčejná papírová tramvajenka. V dubnu primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dokonce naznačil, že jednou ze zvažovaných možností je kartu zcela zrušit.

"Pokud nebudeme schopni dostatečně rychle nastartovat další rozvoj služeb, budeme se muset ještě v tomto roce zabývat otázkou dalšího pokračování projektu Opencard," uvedl Svoboda.

Úplné zrušení opencard nyní už podle radní pro informatiku Evy Vorlíčkové (TOP 09) nehrozí, protože odborné komisi se podařilo shodnout na několika variantách, jak služby opencard vylepšit.

"Nevyhodíme 1,3 miliardy korun. Do konce srpna předložíme radě rozvojový projekt s několika variantami, kde bude mimo jiné uvedeno, že návrat k papírovým kuponům rozhodně nedoporučujeme," uvedla Vorlíčková.

Jenže jaké možnosti odborná komise navrhuje a jaké služby tedy Pražané nakonec za své peníze dostanou, to Vorlíčková odmítla prozradit. Konečné rozhodnutí o osudu opencard záleží na radě města.

Nebylo by vhodnější počkat, než se rozhodne o budoucnosti projektu, a až poté zavádět poplatky? "Ta služba ve staré podobě stále funguje, zatím ji nerušíme, takže nevidím důvod, proč to odkládat. Ta stokoruna není nic smrtelného," myslí si Vorlíčková.

Situaci s dalším rozvojem opencard navíc komplikují pro magistrát velmi nevýhodné smluvní vztahy s firmou Haguess. Kvůli nim zaplatí Pražané za kartu víc, než je její skutečná cena.

Karta sama totiž přijde jen na 65 korun. Téměř polovinu celkové ceny - 50 korun - tvoří licenční poplatek Haguessu. A to nejsou jediné veřejné peníze, které do firmy stále tečou i přes dlouhodobou snahu magistrátu Haguess od projektu odříznout.

Bez spolupráce s Haguessem, který vlastní i software k systému, není možné karty vyměňovat ani prodlužovat. Praha proto musela uzavřít s Haguessem smlouvu na podporu systému.

Díky ní si firma přijde na více než 57 milionů ročně. Město si navíc zaplatilo i rozšířenou podporu, za kterou zaplatí 16,5 milionu navíc.

Zpoplatnění karty schválili radní už letos v květnu. "Dnes už nemáte kartu zdarma nikde. Když jdete v Praze do bazénu, také si koupíte kartičku. Jsme s tímto populistickým opatřením v Evropě unikát," řekla k tomu Vorlíčková.

 

Právě se děje

Další zprávy