Praha od září změní mapu tramvají. Vzniknou nové linky, jiné posílí či pojedou jinam

Martin Ťopek Martin Ťopek
7. 6. 2016 16:39
Devět pražských tramvajových linek od září změní trasu a další tři nové přibudou. K tomu pražský Dopravní podnik posílí dalších devět nejvytíženějších tras. Změny v tramvajové dopravě vyjdou na 130 milionů korun.
Foto: Thinkstock

Praha - Hlavní město chystá od konce prázdnin tramvajové změny. Ty nastanou po připomínkách veřejnosti, ale také po debatách s jednotlivými městskými částmi. 

Přibudou tři nové linky, devět stávajících změní trasy. Nezmění se dvanáct ze současných jednadvaceti tras, omezení dozná pouze tramvajová trať na Petřiny, které po otevření metra ubylo cestujících.

Přehled plánovaných změn v tramvajové dopravě.
Přehled plánovaných změn v tramvajové dopravě. | Foto: ropid.cz

"Ke změnám a k posílení tramvajového provozu v Praze máme tři základní důvody. Budeme zavádět další zóny placeného stání, a proto je nezbytné, abychom nabídli také kvalitní a silnou veřejnou dopravu. Podporujeme ekologickou dopravu a snažíme se vyhovět přáním veřejnosti a městských částí," uvedl náměstek primátorky a radní pro oblast dopravy Petr Dolínek.

Od 28. srpna tak začne po Praze jezdit 24 tramvajových linek namísto současných 21. Trasu změní linky 4, 5, 6, 12, 14, 18, 20, 24 a 25. Nově pak přibudou linky 2, 15 a 21. Všechny změny Ropid zveřejnil na webu.

"Nemůžeme splnit všechna přání, ale finální řešení fialového návrhu je kompromisem, který zapracovává drtivou většinu připomínek městských částí i návrhů, které posílali na jaře občané,“ řekl Petr Tomčík, ředitel společnosti Ropid, která pro Prahu plánuje městskou hromadnou dopravu. 

Změny linek

Nově posílené úseky:

Karlovo náměstí – I. P. Pavlova (nově linka 6)

Hlavní nádraží – Husinecká – Olšanské nám (nově navíc linka 15)

Letenské nám. – Vltavská – Pražská tržnice (nově navíc linka 12)

Spořilov – Nám. Bratří Synků – Albertov – Karlovo nám. (nově pojede celotýdenně linka 14 v soupravách)

Palmovka – Nádraží Vysočany (k dnešní lince 16 přibude nově linka 14)

Karlín – Nám. Republiky – Letná (o víkendu linka 8 nově v soupravách)

Anděl – Kotlářka (linku číslo 4 zde nahradí linky 15 a 21)

Nová přímá spojení:

I. P. Pavlova – Bruselská – Otakarova – Nádraží Vršovice (linka 6)

Nám. Republiky – Václavské nám. – Karlovo nám. – I. P. Pavlova (linka 6)

Vysočanská – Maniny – Vltavská – Václavské nám. (linka 14)

Sídl. Barrandov – I. P. Pavlova (linka 4, ve špičkách pracovních dnů)

Kotlářka – Anděl – Palackého nám. – Nádr. Braník – Sídl. Modřany (linka 21, ve špičkách pracovních dnů)

Nádr. Braník – Karlovo nám. – Národní třída (linka 2)

Divoká Šárka – Červený Vrch – Dejvická – Anděl (linka 20)

Kotlářka – Anděl – Malostranské nám. – Dlouhá třída – Nám. Republiky – Hlavní nádr. (linka 15)

Celkem Dopravní podnik navýší provoz tramvají o 4,5 procenta. I zdánlivě nízké číslo obnáší nárůst financí na provoz tramvají o 130 milionů korun ročně.

„Velká většina spojení a intervalů, na které jsou cestující zvyklí, zůstává zachována, navíc přibývají spojení nová. Ve špičkách pracovních dnů propojí Modřany a Braník se Smíchovem přímá linka 21 a obyvatelé Barrandova se dostanou do Štěpánské a na I. P. Pavlova čtyřkou. Celotýdenně propojí Náměstí Republiky, Václavské náměstí se zastávkou I. P. Pavlova linka 6, která dále zajistí obnovu spojení z okolí Tylova náměstí směrem k Nádraží Vršovice," uvedl náměstek Ropid pro městskou dopravu a marketing Martin Šubrt.

Bylo víc variant změn

Magistrát měl původně v plánu dvě varianty, jak předělat městskou hromadnou dopravu, nazvané modrá a oranžová varianta. K nim posléze přibyla ještě jako doplňkový návrh zelená varianta. 

Modrá kladla důraz na co nejméně změn v tramvajových linkách s tím, že by se zejména posilovaly nejvytíženější linky. Oranžová verze se snažila změnit systém linek podle požadavků veřejnosti a městských částí, což s sebou neslo riziko rušení některých tras. 

"Obě verze byla ekonomicky neutrální, my jsme nakonec přistoupili na takzvanou fialovou variantu, která už neutrální není. Snad číslo 130 milionů ještě není konečné a dojde k nějaké redukci," uvedl  Martin Šubrt.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy