V Praze se dá za lístek platit bezkontaktně, zatím ve dvou tramvajích. Při zkoušce vypadl proud

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
11. 4. 2016 14:30
Cestující v pražské MHD dostanou možnost platit bezkontaktně platebními kartami. Zatím však jen ve dvou tramvajích linky 22. Během několika týdnů chce dopravní podnik spustit projekt i na celé lince 18. Pilotní projekt má trvat přibližně rok. Další novinkou bude také bezkontaktní placení za jízdenky na zastávkách a nádražích. "Už v tuto dobu máme vysoutěženo přes 620 automatů, které vydávají bezkontaktně jízdenky," řekl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.
Primátorka Adriana Krnáčová při testování bezkontaktní platby
Primátorka Adriana Krnáčová při testování bezkontaktní platby | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Cestující na pražské tramvajové lince 22 může potkat nečekaný zážitek. Ve dvou tramvajových soupravách si budou moci koupit lístek bezkontaktní kartou. Magistrát s dopravním podnikem a bankou ČSOB v pondělí představili pilotní projekt bezkontaktních plateb za městskou hromadnou dopravu v pražských tramvajích.

Bezkontaktní placení, kdy nastoupíte do tramvaje, přiložíte bankovní kartu k terminálu a vyjede vám papírový lístek, však bude možné zatím pouze ve dvou tramvajových soupravách, a to na lince 22 označených nápisem: "Zde můžete platit bezkontaktní kartou".

 Pilotní projekt poběží rok

Během několika týdnů chce však dopravní podnik projekt spustit i na celé lince 18. Nová technologie se má zkoušet zhruba rok.

"Slibovali jsme, že dříve či později umožníme Pražanům, aby mohli platit bezkontaktně. Trvalo nám to sice delší dobu, ale s radostí můžu říct, že první dvě tramvaje jdou do pilotního projektu," prohlásila primátorka Adriana Krnáčová (ANO) ještě před vyzkoušením nového systému, při kterém vypadl v tramvaji proud a další dvě minuty nešel.

Podobné systémy fungují už ale nějaký čas v jiných krajských městech. V Plzni například od poloviny loňského června pokrývá všechny dopravní prostředky. A v Ostravě spustí v půlce roku inteligentnější systém. Jízdenkou bude samotná karta, kterou cestující v dopravním prostředku použijí. Navíc systém dokáže - stejně jako třeba v Londýně - sám pohlídat, aby cestující platící bankovní kartou nikdy nepřekročil cenu jednodenní jízdenky.

Olomoucký kraj v lednu už odstartoval ještě trochu pokročilejší projekt - cestující si tam mohou nahrát dlouhodobou jízdenku na běžnou platební kartu s bezkontaktní funkcí. Pokud se osvědčí, rozšíří se nová možnost v celém Olomouckém kraji, lidé by tam pak už nepotřebovali speciální karty na hromadnou dopravu.

Tento systém chce ale Praha v budoucnosti zavést také. I s tím, že na platební kartu si cestující nahrají Lítačku.

Praha o zpoždění ví

"My dobře víme z Plzně a jiných měst, že to lze. Ale u nás máme přes 800 tramvají, přes 1100 autobusů, 60 stanic metra, a tím pádem osadit všechny soupravy není nic jednoduchého," vysvětlil náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) s tím, že si musí nechat vypočítat finanční náklady a celý projekt otestovat na pražské MHD.

Další novinkou bude také bezkontaktní placení za jízdenky na zastávkách a nádražích. "Už v tuto dobu máme vysoutěženo přes 620 automatů, které vydávají bezkontaktně jízdenky," řekl dál Dolínek.

Tyto automaty umístí Dopravní podnik po Praze do dvou let. V Brně už podobný systém nějakou dobu funguje na mnoha zastávkách.

V hlavním městě jsou tyto automaty už také, ale jen na vybraných místech, jako je Letiště Václava Havla nebo nově u lanovky na Petřín. Jeden přístroj na bezkontaktní platby bude stát kolem 15 tisíc korun.

"Není to nic nového, Praha už takových automatů má třicet a jsou hlavně ve stanicích metra jako Národní třída nebo Hlavní nádraží," řekl ředitel Dopravního podniku Jaroslav Ďuriš s tím, že je budou postupně rozšiřovat po celém hlavním městě.

 

Právě se děje

Další zprávy