V Praze se dá za lístek platit bezkontaktně, zatím ve dvou tramvajích. Při zkoušce vypadl proud

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
11. 4. 2016 14:30
Cestující v pražské MHD dostanou možnost platit bezkontaktně platebními kartami. Zatím však jen ve dvou tramvajích linky 22. Během několika týdnů chce dopravní podnik spustit projekt i na celé lince 18. Pilotní projekt má trvat přibližně rok. Další novinkou bude také bezkontaktní placení za jízdenky na zastávkách a nádražích. "Už v tuto dobu máme vysoutěženo přes 620 automatů, které vydávají bezkontaktně jízdenky," řekl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.
Primátorka Adriana Krnáčová při testování bezkontaktní platby
Primátorka Adriana Krnáčová při testování bezkontaktní platby | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Cestující na pražské tramvajové lince 22 může potkat nečekaný zážitek. Ve dvou tramvajových soupravách si budou moci koupit lístek bezkontaktní kartou. Magistrát s dopravním podnikem a bankou ČSOB v pondělí představili pilotní projekt bezkontaktních plateb za městskou hromadnou dopravu v pražských tramvajích.

Bezkontaktní placení, kdy nastoupíte do tramvaje, přiložíte bankovní kartu k terminálu a vyjede vám papírový lístek, však bude možné zatím pouze ve dvou tramvajových soupravách, a to na lince 22 označených nápisem: "Zde můžete platit bezkontaktní kartou".

 Pilotní projekt poběží rok

Během několika týdnů chce však dopravní podnik projekt spustit i na celé lince 18. Nová technologie se má zkoušet zhruba rok.

"Slibovali jsme, že dříve či později umožníme Pražanům, aby mohli platit bezkontaktně. Trvalo nám to sice delší dobu, ale s radostí můžu říct, že první dvě tramvaje jdou do pilotního projektu," prohlásila primátorka Adriana Krnáčová (ANO) ještě před vyzkoušením nového systému, při kterém vypadl v tramvaji proud a další dvě minuty nešel.

Podobné systémy fungují už ale nějaký čas v jiných krajských městech. V Plzni například od poloviny loňského června pokrývá všechny dopravní prostředky. A v Ostravě spustí v půlce roku inteligentnější systém. Jízdenkou bude samotná karta, kterou cestující v dopravním prostředku použijí. Navíc systém dokáže - stejně jako třeba v Londýně - sám pohlídat, aby cestující platící bankovní kartou nikdy nepřekročil cenu jednodenní jízdenky.

Olomoucký kraj v lednu už odstartoval ještě trochu pokročilejší projekt - cestující si tam mohou nahrát dlouhodobou jízdenku na běžnou platební kartu s bezkontaktní funkcí. Pokud se osvědčí, rozšíří se nová možnost v celém Olomouckém kraji, lidé by tam pak už nepotřebovali speciální karty na hromadnou dopravu.

Tento systém chce ale Praha v budoucnosti zavést také. I s tím, že na platební kartu si cestující nahrají Lítačku.

Praha o zpoždění ví

"My dobře víme z Plzně a jiných měst, že to lze. Ale u nás máme přes 800 tramvají, přes 1100 autobusů, 60 stanic metra, a tím pádem osadit všechny soupravy není nic jednoduchého," vysvětlil náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) s tím, že si musí nechat vypočítat finanční náklady a celý projekt otestovat na pražské MHD.

Další novinkou bude také bezkontaktní placení za jízdenky na zastávkách a nádražích. "Už v tuto dobu máme vysoutěženo přes 620 automatů, které vydávají bezkontaktně jízdenky," řekl dál Dolínek.

Tyto automaty umístí Dopravní podnik po Praze do dvou let. V Brně už podobný systém nějakou dobu funguje na mnoha zastávkách.

V hlavním městě jsou tyto automaty už také, ale jen na vybraných místech, jako je Letiště Václava Havla nebo nově u lanovky na Petřín. Jeden přístroj na bezkontaktní platby bude stát kolem 15 tisíc korun.

"Není to nic nového, Praha už takových automatů má třicet a jsou hlavně ve stanicích metra jako Národní třída nebo Hlavní nádraží," řekl ředitel Dopravního podniku Jaroslav Ďuriš s tím, že je budou postupně rozšiřovat po celém hlavním městě.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Francouzští policisté zadrželi muže, kterého podezírají z vazby na útočníka z Nice

Francouzské úřady zadržely 47letého muže podezřelého z kontaktů s pachatelem čtvrtečního útoku v Nice, při němž přišli o život tři lidé. Nově zadržený je nyní podle agentury Reuters ve vazbě. Ve čtvrtek spáchal teroristický útok v kostele v Nice mladý Tunisan Bráhím Avísáví, ozbrojený nožem a křičící Alláhu akbar (Bůh je veliký). Jedné ženě téměř uřízl hlavu a zabil ještě jednu ženu a jednoho muže. Policie útočníka postřelila a ten je nyní v kritickém stavu v nemocnici.

Podle agentury Reuters, která se odvolává na justiční zdroj, byl útočníkův kontakt zadržen ve čtvrtek večer. Podle agentury AFP je podezřelý, že byl ve spojení s útočníkem den před atentátem.

Avísáví teprve 20. září přijel do Evropy, konkrétně na italský ostrov Lampedusa, který je cílem mnoha migrantů z Afriky. Podle tuniských a francouzských úřadů se podezřelý narodil v roce 1999. Podle francouzského prokurátora Jeana-Francoise Ricarda přijel do Nice vlakem ve čtvrtek brzy ráno. 

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy