Praha má s horkem bojovat vysazováním zeleně, zakládáním parků a mlžítky v ulicích, říká Kolínská

Michaela Dvořáková
1. 8. 2018 17:36
Vedení Prahy navrhuje kvůli klimatickým změnám rozmístit po městě pítka a vodní osvěžovače. Pomoci má i rozšíření zeleně. Tomu ale brání návrh územního plánu.
Dlážděné plochy zvyšují teplotu ve městech a brání lepšímu hospodaření s vodou. Řešením může být sázení zeleně. | Video: DVTV

Praha - Praha by se měla připravit na vysoké teploty. Od veder mají obyvatelům ulevit pítka v ulicích, magistrát chce také vytvářet více parků a sázet více stromů. S tím ale nepočítá návrh územního plánu hlavního města, který naopak některé parky ruší, řekla novinářům náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská (zelení/Trojkoalice), podle níž metropole na boj s klimatickými změnami není dostatečně připravená.

Kolínská proto představila návrh, jak by se mělo město zvyšujícím se teplotám přizpůsobit.

Kolínská navrhuje přeměnu ploch neupravené městské zeleně v parky. Tomu ale podle ní brání nový územní plán, jehož návrh některé zelené plochy, které nejsou parkem, naopak ruší.

"Naším cílem je dostat nové stromy do ulic. Když už tam ta voda je, tak nesmí rychle odtéct," uvedl místostarosta Prahy 7 za zelené Ondřej Mirovský. Upozornil, že podle odborníků je zeleň nejen estetická, ale má i přirozené izolační složky. Ve městech s rozlehlými dlážděnými plochami navíc slouží k zadržování vody. 

Podle ekoložky a zastupitelky Prahy 13 za zelené Zuzany Drhové metropole potřebuje koncepci pro nakládání s dešťovou vodou. Prvním krokem by podle ní mělo být zpracování studie odtokových poměrů, která může vést k návrhům, jak zařídit, aby voda z konkrétních území neodtékala. "Někde může jít jen o odstranění obrubníku," poznamenala ekoložka.

Drhová také upozornila, že je třeba Prahu připravit na intenzivní přívalové deště. V budoucnu mají podle klimatologů přicházet spolu s horkými a suchými dny. "Kanalizace to v době přívalových dešťů není schopna pobrat a všechna nečistota, kterou voda smete, odchází do Vltavy. Naším cílem je do pěti let odpojit deset procent stávajících zpevněných povrchů od dešťové kanalizace," vysvětlila Drhová.

Pomoci v boji s horkem má i sázení zeleně na střechách budov nebo instalace takzvaných mlžítek a pramenů s pitnou vodou. U těch se lidé budou moci v horkých dnech osvěžit. "Je to jedna z cest, jak předcházet například vzniku zbytečných plastů, jednorázových lahví, které lidé musí v centru nakupovat. Také přinesou zvýšení komfortu pohybu ve veřejném prostoru," vysvětlil Mirovský.

Město nemá zpracovanou finanční analýzu, kolik má provedení návrhů stát. Jen úpravy komunikací podle Mirovského vyjdou na desítky až stovky milionů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy