Kvůli vlně veder berou Češi prodejny zmrzlin i klimatizací útokem

ČTK ČTK
30. 7. 2018 15:47
Řetězce hlásí rekordní zájem zákazníků o ventilátory, klimatizace, ale i zmrzliny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Současná vedra zvyšují prodej zmrzlin, balených vod, ovoce, ale i mobilních klimatizací a větráků. Nárůst poptávky registrují i firmy, které dodávají pevně zabudované klimatizace. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

Prodej mobilních klimatizací a ventilátorů je letos v meziročním srovnání o 30 procent vyšší, ukazují údaje srovnávače cen Heureka.cz. "Krátkodobě se na vrchol prodejů dostávají malé přenosné klimatizace za pár stovek korun. Po zkušenostech s předchozími léty však dlouhodobě u Čechů vítězí větší klimatizace s vyšším výkonem řádově za jednotky tisíc korun," uvedla manažerka firmy Alexandra Čermáková.

Sezona klimatizací, ventilátorů a dalších ochlazovačů vzduchu začala mnohem dříve než v předchozích letech. I e-shop Alza.cz registruje markantní nárůst poptávky po ventilátorech a klimatizaci. "Klimatizací je několik druhů, mezi nejoblíbenější patří tzv. mobilní klimatizace - nevyžadují odbornou montáž, dají se převézt z domova kamkoli - třeba na chatu a jsou cenově dostupnější. Pohybují se od 6500 korun," dodala Patricie Šedivá z Alzy.

Prodeje zmrzlin v těchto vedrech vyskočily v obchodech Tesco na dvojnásobek. "V podstatě to znamená, že si každý zakoupí nanuk na rychlé osvěžení. Vedle prodejů chlazených nápojů a vod stoupá i prodej letního ovoce, především melounů, broskví a mandarinek," uvedl mluvčí řetězce Václav Koukolíček.

"Pozorujeme zejména výrazný nárůst u nanuků, zmrzlin a také u nealko i alkoholických nápojů," uvedl zakladatel Rohlik.cz Tomáš Čupr. Při současných vedrech podle něj roste obecně poptávka po rozvozu potravin i do chatových oblastí, protože lidem se nikam nechce a nechtějí nosit tašky.

Současné tropické teploty zvyšují podle společnosti PepsiCo zájem i o klasické kolové nápoje a další limonády. "Například konzumace naší limonády Lemon Lemon roste v restauracích oproti průměru i o více než dvacet procent," řekl manažer sycených nápojů společnosti PepsiCo Michal Šlechta.

Podle společnosti ait-česko, která je v Česku největším distributorem klimatizací Samsung, se v tomto období každoročně zvyšuje zájem o klimatizace u domácností i firem. "V ČR je téměř 60 procent firem, které stále nemají klimatizaci. Domácnosti jsou na tom podobně," uvedl František Plachý z obchodního oddělení firmy. Největší zájem je letos o novinku - nástěnnou jednotku s tzv. wind free technologií.

Kromě klimatizací a ventilátorů lidé na internetu v horkých dnech kupují i další prostředky ke zchlazení. "V těchto vedrech stabilně rostou prodeje různých bazénů, zahradních i dětských, ale také cestovních ledniček nebo výrobníků ledu," dodala Čermáková.

V úterý a ve středu mohou teploty vystoupat až na 36 stupňů. Nadprůměrně teplé počasí v Česku vydrží zřejmě celý srpen. Největší vedra budou první dva týdny a koncem srpna se bude pozvolna ochlazovat. Dnes to řekl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 1 hodinou

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy