Praha má s horkem bojovat vysazováním zeleně, zakládáním parků a mlžítky v ulicích, říká Kolínská

Michaela Dvořáková
1. 8. 2018 17:36
Vedení Prahy navrhuje kvůli klimatickým změnám rozmístit po městě pítka a vodní osvěžovače. Pomoci má i rozšíření zeleně. Tomu ale brání návrh územního plánu.
Dlážděné plochy zvyšují teplotu ve městech a brání lepšímu hospodaření s vodou. Řešením může být sázení zeleně. | Video: DVTV

Praha - Praha by se měla připravit na vysoké teploty. Od veder mají obyvatelům ulevit pítka v ulicích, magistrát chce také vytvářet více parků a sázet více stromů. S tím ale nepočítá návrh územního plánu hlavního města, který naopak některé parky ruší, řekla novinářům náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská (zelení/Trojkoalice), podle níž metropole na boj s klimatickými změnami není dostatečně připravená.

Kolínská proto představila návrh, jak by se mělo město zvyšujícím se teplotám přizpůsobit.

Kolínská navrhuje přeměnu ploch neupravené městské zeleně v parky. Tomu ale podle ní brání nový územní plán, jehož návrh některé zelené plochy, které nejsou parkem, naopak ruší.

"Naším cílem je dostat nové stromy do ulic. Když už tam ta voda je, tak nesmí rychle odtéct," uvedl místostarosta Prahy 7 za zelené Ondřej Mirovský. Upozornil, že podle odborníků je zeleň nejen estetická, ale má i přirozené izolační složky. Ve městech s rozlehlými dlážděnými plochami navíc slouží k zadržování vody. 

Podle ekoložky a zastupitelky Prahy 13 za zelené Zuzany Drhové metropole potřebuje koncepci pro nakládání s dešťovou vodou. Prvním krokem by podle ní mělo být zpracování studie odtokových poměrů, která může vést k návrhům, jak zařídit, aby voda z konkrétních území neodtékala. "Někde může jít jen o odstranění obrubníku," poznamenala ekoložka.

Drhová také upozornila, že je třeba Prahu připravit na intenzivní přívalové deště. V budoucnu mají podle klimatologů přicházet spolu s horkými a suchými dny. "Kanalizace to v době přívalových dešťů není schopna pobrat a všechna nečistota, kterou voda smete, odchází do Vltavy. Naším cílem je do pěti let odpojit deset procent stávajících zpevněných povrchů od dešťové kanalizace," vysvětlila Drhová.

Pomoci v boji s horkem má i sázení zeleně na střechách budov nebo instalace takzvaných mlžítek a pramenů s pitnou vodou. U těch se lidé budou moci v horkých dnech osvěžit. "Je to jedna z cest, jak předcházet například vzniku zbytečných plastů, jednorázových lahví, které lidé musí v centru nakupovat. Také přinesou zvýšení komfortu pohybu ve veřejném prostoru," vysvětlil Mirovský.

Město nemá zpracovanou finanční analýzu, kolik má provedení návrhů stát. Jen úpravy komunikací podle Mirovského vyjdou na desítky až stovky milionů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 2 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy