Praha má s horkem bojovat vysazováním zeleně, zakládáním parků a mlžítky v ulicích, říká Kolínská

Michaela Dvořáková
1. 8. 2018 17:36
Vedení Prahy navrhuje kvůli klimatickým změnám rozmístit po městě pítka a vodní osvěžovače. Pomoci má i rozšíření zeleně. Tomu ale brání návrh územního plánu.
Dlážděné plochy zvyšují teplotu ve městech a brání lepšímu hospodaření s vodou. Řešením může být sázení zeleně. | Video: DVTV

Praha - Praha by se měla připravit na vysoké teploty. Od veder mají obyvatelům ulevit pítka v ulicích, magistrát chce také vytvářet více parků a sázet více stromů. S tím ale nepočítá návrh územního plánu hlavního města, který naopak některé parky ruší, řekla novinářům náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská (zelení/Trojkoalice), podle níž metropole na boj s klimatickými změnami není dostatečně připravená.

Kolínská proto představila návrh, jak by se mělo město zvyšujícím se teplotám přizpůsobit.

Kolínská navrhuje přeměnu ploch neupravené městské zeleně v parky. Tomu ale podle ní brání nový územní plán, jehož návrh některé zelené plochy, které nejsou parkem, naopak ruší.

"Naším cílem je dostat nové stromy do ulic. Když už tam ta voda je, tak nesmí rychle odtéct," uvedl místostarosta Prahy 7 za zelené Ondřej Mirovský. Upozornil, že podle odborníků je zeleň nejen estetická, ale má i přirozené izolační složky. Ve městech s rozlehlými dlážděnými plochami navíc slouží k zadržování vody. 

Podle ekoložky a zastupitelky Prahy 13 za zelené Zuzany Drhové metropole potřebuje koncepci pro nakládání s dešťovou vodou. Prvním krokem by podle ní mělo být zpracování studie odtokových poměrů, která může vést k návrhům, jak zařídit, aby voda z konkrétních území neodtékala. "Někde může jít jen o odstranění obrubníku," poznamenala ekoložka.

Drhová také upozornila, že je třeba Prahu připravit na intenzivní přívalové deště. V budoucnu mají podle klimatologů přicházet spolu s horkými a suchými dny. "Kanalizace to v době přívalových dešťů není schopna pobrat a všechna nečistota, kterou voda smete, odchází do Vltavy. Naším cílem je do pěti let odpojit deset procent stávajících zpevněných povrchů od dešťové kanalizace," vysvětlila Drhová.

Pomoci v boji s horkem má i sázení zeleně na střechách budov nebo instalace takzvaných mlžítek a pramenů s pitnou vodou. U těch se lidé budou moci v horkých dnech osvěžit. "Je to jedna z cest, jak předcházet například vzniku zbytečných plastů, jednorázových lahví, které lidé musí v centru nakupovat. Také přinesou zvýšení komfortu pohybu ve veřejném prostoru," vysvětlil Mirovský.

Město nemá zpracovanou finanční analýzu, kolik má provedení návrhů stát. Jen úpravy komunikací podle Mirovského vyjdou na desítky až stovky milionů.

 

Právě se děje

před 17 minutami

CRIF: V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy