Praha - Praha bude příští týden hostit 42. mezinárodní sympozium klinické farmacie. Odborníci zde budou diskutovat o tom, jak snižovat výskyt nežádoucích účinků léčiv a náklady na jejich léčbu.
Čeští zástupci by také rádi představili obor široké veřejnosti.
Klinická farmacie se začala rozvíjet v 60. letech v USA. Cílem tohoto zdravotnického odvětví je přispívat ke správnému užívání léčiv a snížení jejich rizik.
Služeb klinických farmaceutů využívají především nemocnice k tomu, aby nedošlo k poškození pacientova zdraví užíváním nevhodných léků.
V České republice se obor vyučuje na Karlově univerzitě od konce šedesátých let. Systematická místa pro klinické farmaceuty však ještě donedávna nebyla ustanovena, vysvětlil prezident symposia, Jiří Vlček z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy.
Dnes však poptávka po těchto odbornících roste. Podle Vlčka jsou totiž náklady na léčbu nežádoucích účinků stejně vysoké jako na léčbu civilizačních chorob.
Hosté z celého světa
Klinický farmaceut řeší otázky spojené s farmakoterapií, zejména pak vhodné užívání léčiv pacientem. Spolupracuje s ošetřujícím lékařem, poukazuje na možná rizika vedlejších účinků zvolených léků a je tedy jediným odborníkem na léky, bez závislosti na jejich preskripci nebo prodeji.
Cílem konference je posílit výzkum, vzdělání a zajištění míst v tomto oboru v českém zdravotnictví. Hosty sympozia budou například profesor Carter z Iowa University (USA), Salek z Cardiff University (Velká Británie, Chen z University of Sydney (Austrálie) a další odborníci z Evropy.
Přednášky dvaačtyřicátého sympozium budou probíhat v hotelu Clarion na Vysočanech. Registrovat se lze na webové stránce konference.
Pořadatelem sympozia je Česká farmaceutická společnost ČLS JEP spolu s Českou odbornou společností pro klinickou farmacii ČLS JEP a Evropskou společností pro klinickou farmacii (European Society of Clinical Pharmacy).