Praha 7 ocenila kajakáře, který po pádu lávky prohledával řeku. Zaplatí mu roční členství v oddílu

Jan Menšík Jan Menšík
5. 12. 2017 17:19
Roční členství v kajakářském oddílu dostal jako poděkování za pomoc při prohledávání řeky po sobotním pádu lávky v Troji kajakář Jan Kučera. Zastupitelé Prahy 7 k rozhodnutí připojili také poděkování.
Záchranné složky zasahují v Troji po pádu lávky.
Záchranné složky zasahují v Troji po pádu lávky. | Foto: Aktu.cz

Praha - Zastupitelé Prahy 7 v pondělí ocenili kajakáře Jana Kučeru, který po sobotním pádu lávky v pražské Troji rychle zareagoval a pomohl záchranářům prohledávat řeku a přilehlé břehy Vltavy. Kučera dostane roční členství v kajakářském oddílu TJ SOKOL Troja. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský již dříve uvedl, že jeho ocenění navrhne.

"Já ani nevím, že mě ocenili. Vím o tom, že mě pan starosta Čižinský chtěl navrhnout, ale o výsledku mě nikdo neinformoval," reagoval překvapeně kajakář Kučera. Zastupitelé se rozhodli, že Kučerovi uhradí poplatek ve výši 3500 korun za roční členství v kajakářském oddíle v Troji. 

Kučera v sobotu po 13. hodině uslyšel ránu a pak zjistil, že lávka pro pěší zmizela ve Vltavě. Nasedl opět do kajaku a vydal se spolu s přijíždějícími záchrannými složkami prohledávat řeku a břehy. "Jediné, co mě v tu chvíli napadlo, bylo jet tam na pomoc, kdyby ji někdo potřeboval. To je asi jediné, co se dá říct," zavzpomínal.

"Je příjemné, když člověk takhle nezištně pomůže a pak ho někdo ocení, ale rozhodně jsem to nečekal. A vůbec to neberu jako samozřejmost," řekl Kučera.

Kromě Čižinského se mu nikdo neozval a ani policie ho nepozvala vypovídat. Kučera, který pochází z Plzně, ale v současnosti žije kvůli práci v Praze, si ocenění váží a do oddílu plánuje podle svých časových možností docházet.

Lávka pro pěší v pražské Troji se zřítila do Vltavy v sobotu krátce po 13. hodině. Během nehody byli zraněni čtyři lidé, z toho dva těžce. Spadlá lávka bude podrobena znaleckému zkoumání a v příštích měsících by ji mohl nahradit přívoz či provizorní lávka. 

Pražští radní také v úterý ráno odsouhlasili jednorázový finanční dar ve výši 50 tisíc korun pro každého ze čtyř zraněných. Zdůrazňují však, že jde pouze o dar, nikoliv odškodnění zraněných.

Záběry z místa neštěstí

Záběry z místa neštěstí. Lávka v Praze se zřítila do Vltavy | Video: Filip Černý
 

Právě se děje

Další zprávy