Jsem z toho nešťastný, zřícenou lávku jsem navrhl poctivě, říká projektant. Už byl na policii

Jan Menšík Jan Menšík
4. 12. 2017 11:59
Trojská lávka, která se v sobotu zřítila do Vltavy, byla poctivě navržena i odzkoušena, řekl Aktuálně.cz uznávaný odborník na stavbu mostů Jiří Stráský, který lávku v 80. letech projektoval.
V Praze se zřítila lávka přes Vltavu, záchranáři ošetřují raněné | Video: Aktu.cz

Praha - Trojská lávka, která se v sobotu nečekaně zřítila do Vltavy, byla navržena poctivě, řekl Aktuálně.cz její projektant a uznávaný odborník na mostní stavby Jiří Stráský. Pád lávky, která byla mezi Císařským ostrovem a Trojou otevřena v létě 1984, jej zaskočil, pochybení si ale není vědom. "Byl jsem z toho velice nešťastný a hledám příčinu, proč se to stalo," řekl projektant.

"My jsme udělali před 35 roky projekt a tenkrát to bylo podle našeho nejlepšího svědomí," řekl nynější profesor na brněnském Vysokém učení technickém Jiří Stráský. "Ta lávka byla navržena poctivě a také poctivě odzkoušena. Dělaly se tam statické i dynamické zkoušky, takže by to mělo být v pořádku," doplnil Stráský. Pokud je podezření, že při projektování udělal něco špatně, musí to podle něj posoudit vyšetřovatelé.

Lávka byla dlouhodobě ve špatném, nikoli ale v kritickém stavu, uvedla o víkendu Technická správa komunikací (TSK), která má pražské mosty na starosti. Podle analýzy byl technický stav označen na sedmibodové stupnici číslem pět. 

Bezpečnost lávky se testovala dvakrát ročně, naposledy před třemi týdny. Současně byly na mostě umístěny sondy, které každé dvě minuty monitorovaly jeho stav. Proč se lávka náhle zřítila, není zatím jasné. 

"Proč se zřítila, to vyšetřuje policie a nebylo by dobré, abych o tom teď mluvil," odmítl jakékoliv otázky na příčiny kolapsu Stráský. "Bavili jsme se o tom na policii a řekli jsme si, že dokud se to neposoudí, nebudeme vyslovovat žádné názory. O příčinách kolapsu tedy nebudu mluvit," odpověděl. 

Lávka byla v minulosti vystavena tlaku při povodních v letech 2002 a 2013. Spekulovalo se také o tom, zda její stav nemohla negativně ovlivnit říjnová vichřice. Stráský však vyloučil, že by stavbu mohl poškodit vítr.

O tom, zda by na zhoršující se technický stav mohla mít vliv případně nedostatečná údržba ze strany TSK, mluvit nechtěl. "Já to teď řeknu a oni na mě vylítnou, že jsem je napadl, proto se k tomu nechci vyjadřovat. Chci, aby to vyšetřila policie," uzavřel rezolutně Stráský. 

Při sobotním pádu lávky se zranili čtyři lidé, z toho dva těžce. Šedesátiletý muž musel být uveden do umělého spánku, o tři roky starší žena má stejně jako on mnohačetná poranění. Další dva muži mají lehčí zranění. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský požaduje co nejrychlejší zavedení přívozu mezi Císařským ostrovem a Trojou a stavbu nové lávky, jejíž podoba vzejde z architektonické soutěže. 

Zbytky spadlé lávky budou v příštích dnech převezeny k nedaleké betonárce, kde je bude zkoumat znalec. "Teď se to rozřeže a převeze k betonárce v Troji, kde se kusy znovu poskládají. Rozřeže se to po dvoumetrových dílech a znalec bude kontrolovat lana," uvedl pro ČTK náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Podívejte se ve videu na záběry přímo z místa:

Záběry z místa neštěstí. Lávka v Praze se zřítila do Vltavy | Video: Filip Černý
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy