Jsem z toho nešťastný, zřícenou lávku jsem navrhl poctivě, říká projektant. Už byl na policii

Jan Menšík Jan Menšík
4. 12. 2017 11:59
Trojská lávka, která se v sobotu zřítila do Vltavy, byla poctivě navržena i odzkoušena, řekl Aktuálně.cz uznávaný odborník na stavbu mostů Jiří Stráský, který lávku v 80. letech projektoval.
V Praze se zřítila lávka přes Vltavu, záchranáři ošetřují raněné | Video: Aktu.cz

Praha - Trojská lávka, která se v sobotu nečekaně zřítila do Vltavy, byla navržena poctivě, řekl Aktuálně.cz její projektant a uznávaný odborník na mostní stavby Jiří Stráský. Pád lávky, která byla mezi Císařským ostrovem a Trojou otevřena v létě 1984, jej zaskočil, pochybení si ale není vědom. "Byl jsem z toho velice nešťastný a hledám příčinu, proč se to stalo," řekl projektant.

"My jsme udělali před 35 roky projekt a tenkrát to bylo podle našeho nejlepšího svědomí," řekl nynější profesor na brněnském Vysokém učení technickém Jiří Stráský. "Ta lávka byla navržena poctivě a také poctivě odzkoušena. Dělaly se tam statické i dynamické zkoušky, takže by to mělo být v pořádku," doplnil Stráský. Pokud je podezření, že při projektování udělal něco špatně, musí to podle něj posoudit vyšetřovatelé.

Lávka byla dlouhodobě ve špatném, nikoli ale v kritickém stavu, uvedla o víkendu Technická správa komunikací (TSK), která má pražské mosty na starosti. Podle analýzy byl technický stav označen na sedmibodové stupnici číslem pět. 

Bezpečnost lávky se testovala dvakrát ročně, naposledy před třemi týdny. Současně byly na mostě umístěny sondy, které každé dvě minuty monitorovaly jeho stav. Proč se lávka náhle zřítila, není zatím jasné. 

"Proč se zřítila, to vyšetřuje policie a nebylo by dobré, abych o tom teď mluvil," odmítl jakékoliv otázky na příčiny kolapsu Stráský. "Bavili jsme se o tom na policii a řekli jsme si, že dokud se to neposoudí, nebudeme vyslovovat žádné názory. O příčinách kolapsu tedy nebudu mluvit," odpověděl. 

Lávka byla v minulosti vystavena tlaku při povodních v letech 2002 a 2013. Spekulovalo se také o tom, zda její stav nemohla negativně ovlivnit říjnová vichřice. Stráský však vyloučil, že by stavbu mohl poškodit vítr.

O tom, zda by na zhoršující se technický stav mohla mít vliv případně nedostatečná údržba ze strany TSK, mluvit nechtěl. "Já to teď řeknu a oni na mě vylítnou, že jsem je napadl, proto se k tomu nechci vyjadřovat. Chci, aby to vyšetřila policie," uzavřel rezolutně Stráský. 

Při sobotním pádu lávky se zranili čtyři lidé, z toho dva těžce. Šedesátiletý muž musel být uveden do umělého spánku, o tři roky starší žena má stejně jako on mnohačetná poranění. Další dva muži mají lehčí zranění. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský požaduje co nejrychlejší zavedení přívozu mezi Císařským ostrovem a Trojou a stavbu nové lávky, jejíž podoba vzejde z architektonické soutěže. 

Zbytky spadlé lávky budou v příštích dnech převezeny k nedaleké betonárce, kde je bude zkoumat znalec. "Teď se to rozřeže a převeze k betonárce v Troji, kde se kusy znovu poskládají. Rozřeže se to po dvoumetrových dílech a znalec bude kontrolovat lana," uvedl pro ČTK náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Podívejte se ve videu na záběry přímo z místa:

Záběry z místa neštěstí. Lávka v Praze se zřítila do Vltavy | Video: Filip Černý
 

Právě se děje

před 25 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy