Zřícení lávky je závažné selhání, někdo musí vyvodit politickou odpovědnost, říká Krnáčová

Domácí Domácí
5. 12. 2017 5:30
Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) preventivně zavře čtyři pražské lávky, protože hrozí jejich pád jako v případě Trojské lávky. Krnáčová v rozhovoru pro Aktuálně.cz zdůrazňuje, že někdo z vedení města má kvůli sobotnímu neštěstí vyvodit politickou odpovědnost. "Nebudu to konkretizovat. Ale někdo by měl vyvodit politickou odpovědnost, stejně jako se to děje běžně v zahraničí. Jen u nás se to nenosí," řekla Krnáčová.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).
Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). | Foto: ČTK, Milan Kammermayer

Aktuálně.cz: Měl by někdo vyvodit odpovědnost za to, že spadla lávka v Troji?

Adriana Krnáčová: Někdo by z toho měl zcela jistě vyvodit personální odpovědnost a odstoupit.

Kdo to má přesně být - šéf Technické správy komunikací, nebo pan náměstek pro dopravu Petr Dolínek?

Nebudu konkrétní, nejdříve se to musí prošetřit, a až bude jasné, kdo je za to odpovědný, tak vyvodíme odpovědnost. Tři roky se ví, že je něco špatně, že nejenom lávky nejsou ve zcela bezvadném stavu. To, co se stalo, není vůbec sranda. Je to závažné selhání a nechci ani domýšlet, jak to mohlo dopadnout, kdyby se to stalo v jinou roční dobu.

Měl by odpovědnost vyvodit někdo z vedení města?

Nebudu to konkretizovat. Ale někdo by měl vyvodit politickou odpovědnost, stejně jako se to děje běžně v zahraničí. Jen u nás se to nenosí.

Co uděláte, aby nespadla další pražská lávka nebo most?

Vyžádala jsem si všechny revizní zprávy za posledních pět až deset let. Další setkání odborného týmu budeme mít v pondělí. A pak si s odpovědnými jedinci popovídám…

Proč se to řeší až teď? Před zřícením Trojské lávky se o stavu mostů a lávek také vědělo.

Ještě před třemi týdny revizní zpráva řekla, že je vše v pořádku, a najednou to spadlo. Na Trojské lávce jsme měli unikátní signalizační zařízení, které na tu lávku bylo instalováno právě kvůli tomu, že byla problematická. A to zařízení po dvou minutách posílalo signál, zda je vše v pořádku. Stejně to spadlo. Poslalo to zařízení oznámení, že se něco děje? Nevíme. Nechápeme, co se stalo.

Radní pro dopravu Dolínek říkal, že je v Praze 126 mostů v hodně špatném stavu. Co se s tím bude dělat? Uvažujete, že se zavřou preventivně nějaké mosty nebo lávky?

Vzhledem k tomu, že tato skutečnost existuje, bylo potřeba okamžitě zahájit opravné práce. Čtyři lávky se stejnou konstrukcí, jako měla ta v Troji, musíme zavřít. 

Záběry z místa neštěstí

Záběry z místa neštěstí. Lávka v Praze se zřítila do Vltavy | Video: Filip Černý
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Labouristé pozastavili členství expředsedy Corbyna, důvodem je antisemitismus

Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho komentářům k úřední zprávě, podle níž se tato opoziční strana za Corbynova vedení nedokázala vypořádat s antisemitismem ve svých řadách. Podle zprávy taková selhání navíc zavinila nezákonné obtěžování a diskriminaci. Nový vůdce labouristů Keir Starmer se za to ve čtvrtek omluvil, zatímco Corbyn zprávě vyčetl, že problém z politických důvodů zveličuje.

Corbyn má po dobu vyšetřování pozastavené členství ve straně a v jejím poslaneckém klubu, a to kvůli svým vyjádřením a neochotě je následně odvolat, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vyjádření labouristů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy