Praha - První pražská městská část investuje ročně miliony do kamerového systému. Jenže ve skutečnosti neví, jestli se jí investice vyplatí.
Neexistují totiž žádné statistiky, které by dokládaly, že se ulice po nainstalování více kamer staly bezpečnějšími.
Kromě toho, že Praha 1 přispívá magistrátu na provoz bezpečnostního systému jako všechny městské části, kupuje ze svého další přístroje navíc. Loni za nové kamery radnice utratila 8 milionů korun, letos má připravenou stejnou částku.
Kamery dokupuje ze svého kvůli bezpečnostní situaci v centru hlavního města. "Praha 1 je specifická a hustou kamerovou síť potřebuje mnohem více než Jižní město nebo Modřany," myslí si náměstek pro bezpečnost Ivan Solil (ČSSD).
Městská část nyní navíc uvažuje, že by přispěla ještě dalšími penězi buď na posílení počtu strážníků, kteří obrazovky sledují, nebo na speciální program, který by jim pomohl záznamy analyzovat.
Části opozice se ale takové investice do kamer nelíbí. Hlavně proto, že město nedokáže vyčíslit, jak se podílejí na bezpečnosti občanů. "Neexistuje žádná statistika, čísla, nic takového zastupitelstvem neprochází. Nikdo nesleduje, jak ten systém ve skutečnosti funguje," stěžuje si Filip Pospíšil (SZ).
"Ta čísla máme. Naposledy jsem viděl zprávu policie za loňský rok a tam je statistika na základě kamerového systému," oponuje radní Solil. Jenže když po něm Aktuálně.cz chtělo, aby statistiku předložil, neposlal ji ani po více než měsíci a po několika urgencích.
Důvod je jednoduchý, čísla zřejmě skutečně neexistují. "My takovou statistiku neděláme. Nemáme program, který by nám říkal, k čemu přikládáme ty kamerové záznamy jako důkaz. Muselo by se to udělat zpětně ze spisů, samostatně to neevidujeme," říká šéf strážníků na Praze 1 Miroslav Stejskal.
A podobně mluví i státní policisté. "Kamery se sledují 24 hodin denně, nemá smysl neustále zaznamenávat, jak jsme na jejich základě jednali," uvedl Jaroslav Kácha z operačního střediska policie.
Existují pouze částečné výstupy práce s kamerami, sami policisté ale přiznávají, že nejsou vypovídající. Statistiky totiž neuvádějí všechna využití kamer nebo to, zda se na základě jejich použití podařilo pachatele dopadnout a usvědčit.
Podle těchto výstupů policie na Praze 1 loni kamerový systém využila pouze ve 257 případech, městská policie ve 124. "Je to zavádějící. Neděláme si neustále čárky, kdy jsme kamery použili. Navíc pro nás je důležitá informace i to, že je někde klid a nic se neděje," uvedl šéf kriminálky Prahy 1 Vladimír Veselý.
Hodně kamer, málo policistů
Kritice čelí i způsob, jakým se vybírají místa, kam umístit další přístroje. Ta doporučuje městská a státní policie, poté se ale neporovnává, jak se v okolí mění trestná činnost po nainstalování kamery. "Je to víceméně automatický proces bez toho, aby se hodnotilo, zda je to potřebné," dodává Pospíšil.
Podle policie, která si systém pochvaluje, by ale kamery měly dál přibývat. "Je to strašně užitečný pomocník, zvláště při rozhodování o nasazení sil a prostředků, využívá se na 100 %. Kriminalita určitě klesá, pachatelé vědí, že tam ty kamery jsou," popisuje Kácha.
Systém má podle Káchy několikeré využití. Policisté mohou například pomocí obrazovek prověřovat hlášení občanů. "Ověříme, co se na místě skutečně děje, zda je potřeba hlídka a jak početná," popisuje Kácha.
Stejně tak mohou policisté odhalit trestnou činnost sami, je ale otázka, nakolik dokážou obrazovky sledovat. U městské policie je na Prahu 1 vyčleněn jeden člověk, u státní jeden až dva. Kamer je přitom 158.
Víte, kde všude vás sledují kamery? Podívejte se:
"To není možné sledovat. S vysokou pravděpodobností toho většinu nikdo nikdy neuvidí. Ten pocit bezpečí, který to v lidech vyvolává, je falešný. Když se na to nikdo nedívá, nikdo jim nepomůže," dodává Pospíšil a připomíná dva roky starý případ, který se odehrál v jiné části Prahy.
Mladý muž skočil na Letné u kyvadla z desetimetrové zdi. Tělo leželo na místě několik hodin a mladíka dokonce okradl kolemjdoucí. Nikdo si ničeho nevšiml, ačkoli vše zaznamenaly kamery.
Policie se brání, že důležitou funkcí systému je i zpětné použití záznamu, který se archivuje 30 dní. "Dokážeme takto zjistit únikovou cestu pachatele, zrekonstruovat průběh události. Tyto důkazy pak úspěšně používáme u soudu," popsal Veselý. Jaký je poměr situací, kdy kamery pomohou v reálném čase a kdy se využijí až zpětně, ale známý není.
Co naopak známo je, je názor vedení radnice na námitky opozičního zastupitele Pospíšila. "Je to jeho politikum, volební program, každý nějaký máme. Já říkám, že by mluvil jinak, pokud by právě jemu kamerový záznam zachránil život nebo majetek," myslí si Solil.