Povodně napáchaly v Praze škody přes čtyři miliardy

ČTK ČTK
24. 7. 2013 16:28
Čísla nemusí být konečná, už nyní je ale jasné, že nejvíc voda poničila kanalizaci.
Pohled na Pražský hrad z Jiráskova mostu v neděli.
Pohled na Pražský hrad z Jiráskova mostu v neděli. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Červnová povodeň napáchala v Praze škody za více než čtyři miliardy korun. Z této částky jsou 2,2 miliardy korun ztráty na majetku města a městských částí, škody za necelé dvě miliardy vznikly na soukromém majetku.

Vyčíslení, které magistrát předkládá ministerstvu financí, podle prvního náměstka primátora Jiřího Vávry (TOP 09) ještě nemusí být konečné.

Už nyní je jasné, že se povodeň nejvíc podepsala na vodohospodářské infrastruktuře, jejíž oprava vyjde na 1,1 miliardy korun.

Ve stovkách milionů korun se počítají škody na území městských částí, na silnicích a cyklostezkách, na památkách a zoologické zahradě. Vedení města původně odhadovalo škody na necelé dvě miliardy korun.

Povodeň začala v Praze první červnový víkend. Vltava zaplavila Modřany, Zbraslav, Lahovice a Lahovičky, na severu Prahy část Troje a Císařského ostrova. Pod vodou bylo více než šest desítek komunikací.

Potíže nadělaly i menší toky, zejména potoky Botič, Rokytka a Šárecký potok.

Červnové povodně postihly řadu krajů a vyžádaly si celkem 15 lidských životů. Škody se teprve sčítají. Podle odhadů dosáhnou v celé zemi desítek miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy