Pomník letcům RAF se z Klárova odstěhuje, rozhodli úředníci

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
9. 10. 2014 17:17
Do sporu se vloží ministerstvo kultury. To umístění památníku, na nějž se složila britská komunita žijící v Praze, podporuje.
Památník českým letcům RAF.
Památník českým letcům RAF. | Foto: Fond Okřídleného lva

Praha – Okřídlený lev připomínající válečné zásluhy českých a slovenských pilotů RAF se na pražském Klárově příliš neohřeje. Už necelé čtyři měsíce po slavnostním odhalení rozhodl pražský odbor památkové péče a úředníci stavebního úřadu Prahy 1, že se do roka musí přestěhovat. Kam? To zatím není jasné. Spor bude nyní řešit ministerstvo kultury, které umístění pomníku dlouhodobě podporuje.

Lidé z Fondu Okřídleného lva neskrývají své zklamání. Na to, aby bronzový pomník vůbec mohl vzniknout, totiž vybrali organizátoři Euan Edworthy a Andrew Shepherd od Britů žijících v Praze celkem 100 000 liber (tj. přibližně 3,2 milionu korun). Pomník měl být gestem uznání britské komunity za pomoc Velké Británii v boji proti nacistickému Německu. Národní památkový ústav už dříve usiloval o to, aby lev stál na nějakém méně frekventovaném místě, a rozhodl se spor řešit soudní cestou.

Za umístění pomníku se nicméně postavilo ministerstvo kultury i městská část Praha 1, na jejímž pozemku se nachází. Ta se teď plánuje odvolat. Za nepovolenou stavbu jí navíc hrozí pokuta až dva miliony korun.

Herman: Osobně se půjdu na Klárov přivázat

"Lev na Klárově je trvalé umístění a zůstane tam. A pokud to někdo zpochybňuje, tak já se tam osobně půjdu přivázat,“ řekl již ve středu České televizi ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

"Máme všechny důvody věřit tomu, že Okřídlený lev má v rámci pražské komunity silnou podporu. Byli jsme přímo ohromeni pomocí a laskavostí, kterých se nám na dlouhé cestě za uskutečněním našeho projektu ze strany institucí dostalo. V této fázi, kdy byla socha Okřídleného lva navržena, vytvořena, instalována a odhalena při velmi dojemném veřejném ceremoniálu, jednoduše nedokážeme pochopit, proč k ní městské autority zaujaly negativní stanovisko," komentoval vývoj Edworthy.

Pomník byl odhalen 17. června za přítomnosti vnuka Winstona Churchilla, sira Nicholase Soamese. Odhalení se zúčastnili i poslední žijící veteráni z původních dva a půl tisíce mužů a žen, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britského královského letectva. Zhruba pět set z nich v tomto boji padlo.

Stěhování lva by byla podle Britů urážka

Zástupci fondu Okřídleného lva nyní vnímají další spor o sochu jako urážku jejich památky.

"Tito muži byli nejstatečnější ze všech statečných. Nasadili své životy v boji se Spojenci o znovuzískání svobody a suverenity malého národa, který byl bezostyšně zastíněn Hitlerovými stoupenci. Pokud si nezaslouží významný památník oni, tak kdo jiný?" vyjádřil se zástupce fondu Adrian Wheeler.

Památkáři ale už v červnu uvedli, že pomník podle nich do prostředí nezapadá. Vadí jim, že by odváděl pozornost od jiného památníku stojícím na Kárově, který připomíná druhý odboj v letech 1938 až 1945.

Dále by se prý nacházel příliš blízko pamětní desky leteckého maršála Karla Janouška, který za války organizoval činnost Čechů a Slováků u jednotek RAF. Zastánci památníku v tom naopak vidí výhodu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní

Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou ve čtvrtek Národní rozpočtová rada zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovena je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v únoru poslancům řekla, že veřejný dluh by měl ke konci letošního roku stoupnout na 45 procent HDP.

"Je zřejmé, že rozsah konsolidačního úsilí v letech 2022 až 2024 bude muset být vyšší než 0,5 procenta hrubého domácího produktu ročně. Zároveň je patrné, že tato konsolidace si vyžádá významné navýšení daňové zátěže, neboť dlouhodobější výpadek příjmů v rozsahu daňového balíčku není možné zcela pokrýt redukcí výdajů, pokud by tedy nemělo dojít k výrazné redukci výdajů v největších výdajových blocích, kterými jsou sociální zabezpečení, zdravotnictví a školství, což rada nepředpokládá," uvedla NRR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy