Pomník letcům RAF se z Klárova odstěhuje, rozhodli úředníci

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
9. 10. 2014 17:17
Do sporu se vloží ministerstvo kultury. To umístění památníku, na nějž se složila britská komunita žijící v Praze, podporuje.
Památník českým letcům RAF.
Památník českým letcům RAF. | Foto: Fond Okřídleného lva

Praha – Okřídlený lev připomínající válečné zásluhy českých a slovenských pilotů RAF se na pražském Klárově příliš neohřeje. Už necelé čtyři měsíce po slavnostním odhalení rozhodl pražský odbor památkové péče a úředníci stavebního úřadu Prahy 1, že se do roka musí přestěhovat. Kam? To zatím není jasné. Spor bude nyní řešit ministerstvo kultury, které umístění pomníku dlouhodobě podporuje.

Lidé z Fondu Okřídleného lva neskrývají své zklamání. Na to, aby bronzový pomník vůbec mohl vzniknout, totiž vybrali organizátoři Euan Edworthy a Andrew Shepherd od Britů žijících v Praze celkem 100 000 liber (tj. přibližně 3,2 milionu korun). Pomník měl být gestem uznání britské komunity za pomoc Velké Británii v boji proti nacistickému Německu. Národní památkový ústav už dříve usiloval o to, aby lev stál na nějakém méně frekventovaném místě, a rozhodl se spor řešit soudní cestou.

Za umístění pomníku se nicméně postavilo ministerstvo kultury i městská část Praha 1, na jejímž pozemku se nachází. Ta se teď plánuje odvolat. Za nepovolenou stavbu jí navíc hrozí pokuta až dva miliony korun.

Herman: Osobně se půjdu na Klárov přivázat

"Lev na Klárově je trvalé umístění a zůstane tam. A pokud to někdo zpochybňuje, tak já se tam osobně půjdu přivázat,“ řekl již ve středu České televizi ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

"Máme všechny důvody věřit tomu, že Okřídlený lev má v rámci pražské komunity silnou podporu. Byli jsme přímo ohromeni pomocí a laskavostí, kterých se nám na dlouhé cestě za uskutečněním našeho projektu ze strany institucí dostalo. V této fázi, kdy byla socha Okřídleného lva navržena, vytvořena, instalována a odhalena při velmi dojemném veřejném ceremoniálu, jednoduše nedokážeme pochopit, proč k ní městské autority zaujaly negativní stanovisko," komentoval vývoj Edworthy.

Pomník byl odhalen 17. června za přítomnosti vnuka Winstona Churchilla, sira Nicholase Soamese. Odhalení se zúčastnili i poslední žijící veteráni z původních dva a půl tisíce mužů a žen, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britského královského letectva. Zhruba pět set z nich v tomto boji padlo.

Stěhování lva by byla podle Britů urážka

Zástupci fondu Okřídleného lva nyní vnímají další spor o sochu jako urážku jejich památky.

"Tito muži byli nejstatečnější ze všech statečných. Nasadili své životy v boji se Spojenci o znovuzískání svobody a suverenity malého národa, který byl bezostyšně zastíněn Hitlerovými stoupenci. Pokud si nezaslouží významný památník oni, tak kdo jiný?" vyjádřil se zástupce fondu Adrian Wheeler.

Památkáři ale už v červnu uvedli, že pomník podle nich do prostředí nezapadá. Vadí jim, že by odváděl pozornost od jiného památníku stojícím na Kárově, který připomíná druhý odboj v letech 1938 až 1945.

Dále by se prý nacházel příliš blízko pamětní desky leteckého maršála Karla Janouška, který za války organizoval činnost Čechů a Slováků u jednotek RAF. Zastánci památníku v tom naopak vidí výhodu.

 

Právě se děje

Další zprávy