Pomník letcům RAF se z Klárova odstěhuje, rozhodli úředníci

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
9. 10. 2014 17:17
Do sporu se vloží ministerstvo kultury. To umístění památníku, na nějž se složila britská komunita žijící v Praze, podporuje.
Památník českým letcům RAF.
Památník českým letcům RAF. | Foto: Fond Okřídleného lva

Praha – Okřídlený lev připomínající válečné zásluhy českých a slovenských pilotů RAF se na pražském Klárově příliš neohřeje. Už necelé čtyři měsíce po slavnostním odhalení rozhodl pražský odbor památkové péče a úředníci stavebního úřadu Prahy 1, že se do roka musí přestěhovat. Kam? To zatím není jasné. Spor bude nyní řešit ministerstvo kultury, které umístění pomníku dlouhodobě podporuje.

Lidé z Fondu Okřídleného lva neskrývají své zklamání. Na to, aby bronzový pomník vůbec mohl vzniknout, totiž vybrali organizátoři Euan Edworthy a Andrew Shepherd od Britů žijících v Praze celkem 100 000 liber (tj. přibližně 3,2 milionu korun). Pomník měl být gestem uznání britské komunity za pomoc Velké Británii v boji proti nacistickému Německu. Národní památkový ústav už dříve usiloval o to, aby lev stál na nějakém méně frekventovaném místě, a rozhodl se spor řešit soudní cestou.

Za umístění pomníku se nicméně postavilo ministerstvo kultury i městská část Praha 1, na jejímž pozemku se nachází. Ta se teď plánuje odvolat. Za nepovolenou stavbu jí navíc hrozí pokuta až dva miliony korun.

Herman: Osobně se půjdu na Klárov přivázat

"Lev na Klárově je trvalé umístění a zůstane tam. A pokud to někdo zpochybňuje, tak já se tam osobně půjdu přivázat,“ řekl již ve středu České televizi ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

"Máme všechny důvody věřit tomu, že Okřídlený lev má v rámci pražské komunity silnou podporu. Byli jsme přímo ohromeni pomocí a laskavostí, kterých se nám na dlouhé cestě za uskutečněním našeho projektu ze strany institucí dostalo. V této fázi, kdy byla socha Okřídleného lva navržena, vytvořena, instalována a odhalena při velmi dojemném veřejném ceremoniálu, jednoduše nedokážeme pochopit, proč k ní městské autority zaujaly negativní stanovisko," komentoval vývoj Edworthy.

Pomník byl odhalen 17. června za přítomnosti vnuka Winstona Churchilla, sira Nicholase Soamese. Odhalení se zúčastnili i poslední žijící veteráni z původních dva a půl tisíce mužů a žen, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britského královského letectva. Zhruba pět set z nich v tomto boji padlo.

Stěhování lva by byla podle Britů urážka

Zástupci fondu Okřídleného lva nyní vnímají další spor o sochu jako urážku jejich památky.

"Tito muži byli nejstatečnější ze všech statečných. Nasadili své životy v boji se Spojenci o znovuzískání svobody a suverenity malého národa, který byl bezostyšně zastíněn Hitlerovými stoupenci. Pokud si nezaslouží významný památník oni, tak kdo jiný?" vyjádřil se zástupce fondu Adrian Wheeler.

Památkáři ale už v červnu uvedli, že pomník podle nich do prostředí nezapadá. Vadí jim, že by odváděl pozornost od jiného památníku stojícím na Kárově, který připomíná druhý odboj v letech 1938 až 1945.

Dále by se prý nacházel příliš blízko pamětní desky leteckého maršála Karla Janouška, který za války organizoval činnost Čechů a Slováků u jednotek RAF. Zastánci památníku v tom naopak vidí výhodu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy