Pomník letcům RAF se z Klárova odstěhuje, rozhodli úředníci

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
9. 10. 2014 17:17
Do sporu se vloží ministerstvo kultury. To umístění památníku, na nějž se složila britská komunita žijící v Praze, podporuje.
Památník českým letcům RAF.
Památník českým letcům RAF. | Foto: Fond Okřídleného lva

Praha – Okřídlený lev připomínající válečné zásluhy českých a slovenských pilotů RAF se na pražském Klárově příliš neohřeje. Už necelé čtyři měsíce po slavnostním odhalení rozhodl pražský odbor památkové péče a úředníci stavebního úřadu Prahy 1, že se do roka musí přestěhovat. Kam? To zatím není jasné. Spor bude nyní řešit ministerstvo kultury, které umístění pomníku dlouhodobě podporuje.

Lidé z Fondu Okřídleného lva neskrývají své zklamání. Na to, aby bronzový pomník vůbec mohl vzniknout, totiž vybrali organizátoři Euan Edworthy a Andrew Shepherd od Britů žijících v Praze celkem 100 000 liber (tj. přibližně 3,2 milionu korun). Pomník měl být gestem uznání britské komunity za pomoc Velké Británii v boji proti nacistickému Německu. Národní památkový ústav už dříve usiloval o to, aby lev stál na nějakém méně frekventovaném místě, a rozhodl se spor řešit soudní cestou.

Za umístění pomníku se nicméně postavilo ministerstvo kultury i městská část Praha 1, na jejímž pozemku se nachází. Ta se teď plánuje odvolat. Za nepovolenou stavbu jí navíc hrozí pokuta až dva miliony korun.

Herman: Osobně se půjdu na Klárov přivázat

"Lev na Klárově je trvalé umístění a zůstane tam. A pokud to někdo zpochybňuje, tak já se tam osobně půjdu přivázat,“ řekl již ve středu České televizi ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

"Máme všechny důvody věřit tomu, že Okřídlený lev má v rámci pražské komunity silnou podporu. Byli jsme přímo ohromeni pomocí a laskavostí, kterých se nám na dlouhé cestě za uskutečněním našeho projektu ze strany institucí dostalo. V této fázi, kdy byla socha Okřídleného lva navržena, vytvořena, instalována a odhalena při velmi dojemném veřejném ceremoniálu, jednoduše nedokážeme pochopit, proč k ní městské autority zaujaly negativní stanovisko," komentoval vývoj Edworthy.

Pomník byl odhalen 17. června za přítomnosti vnuka Winstona Churchilla, sira Nicholase Soamese. Odhalení se zúčastnili i poslední žijící veteráni z původních dva a půl tisíce mužů a žen, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britského královského letectva. Zhruba pět set z nich v tomto boji padlo.

Stěhování lva by byla podle Britů urážka

Zástupci fondu Okřídleného lva nyní vnímají další spor o sochu jako urážku jejich památky.

"Tito muži byli nejstatečnější ze všech statečných. Nasadili své životy v boji se Spojenci o znovuzískání svobody a suverenity malého národa, který byl bezostyšně zastíněn Hitlerovými stoupenci. Pokud si nezaslouží významný památník oni, tak kdo jiný?" vyjádřil se zástupce fondu Adrian Wheeler.

Památkáři ale už v červnu uvedli, že pomník podle nich do prostředí nezapadá. Vadí jim, že by odváděl pozornost od jiného památníku stojícím na Kárově, který připomíná druhý odboj v letech 1938 až 1945.

Dále by se prý nacházel příliš blízko pamětní desky leteckého maršála Karla Janouška, který za války organizoval činnost Čechů a Slováků u jednotek RAF. Zastánci památníku v tom naopak vidí výhodu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy