Pomník letcům RAF se z Klárova odstěhuje, rozhodli úředníci

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
9. 10. 2014 17:17
Do sporu se vloží ministerstvo kultury. To umístění památníku, na nějž se složila britská komunita žijící v Praze, podporuje.
Památník českým letcům RAF.
Památník českým letcům RAF. | Foto: Fond Okřídleného lva

Praha – Okřídlený lev připomínající válečné zásluhy českých a slovenských pilotů RAF se na pražském Klárově příliš neohřeje. Už necelé čtyři měsíce po slavnostním odhalení rozhodl pražský odbor památkové péče a úředníci stavebního úřadu Prahy 1, že se do roka musí přestěhovat. Kam? To zatím není jasné. Spor bude nyní řešit ministerstvo kultury, které umístění pomníku dlouhodobě podporuje.

Lidé z Fondu Okřídleného lva neskrývají své zklamání. Na to, aby bronzový pomník vůbec mohl vzniknout, totiž vybrali organizátoři Euan Edworthy a Andrew Shepherd od Britů žijících v Praze celkem 100 000 liber (tj. přibližně 3,2 milionu korun). Pomník měl být gestem uznání britské komunity za pomoc Velké Británii v boji proti nacistickému Německu. Národní památkový ústav už dříve usiloval o to, aby lev stál na nějakém méně frekventovaném místě, a rozhodl se spor řešit soudní cestou.

Za umístění pomníku se nicméně postavilo ministerstvo kultury i městská část Praha 1, na jejímž pozemku se nachází. Ta se teď plánuje odvolat. Za nepovolenou stavbu jí navíc hrozí pokuta až dva miliony korun.

Herman: Osobně se půjdu na Klárov přivázat

"Lev na Klárově je trvalé umístění a zůstane tam. A pokud to někdo zpochybňuje, tak já se tam osobně půjdu přivázat,“ řekl již ve středu České televizi ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

"Máme všechny důvody věřit tomu, že Okřídlený lev má v rámci pražské komunity silnou podporu. Byli jsme přímo ohromeni pomocí a laskavostí, kterých se nám na dlouhé cestě za uskutečněním našeho projektu ze strany institucí dostalo. V této fázi, kdy byla socha Okřídleného lva navržena, vytvořena, instalována a odhalena při velmi dojemném veřejném ceremoniálu, jednoduše nedokážeme pochopit, proč k ní městské autority zaujaly negativní stanovisko," komentoval vývoj Edworthy.

Pomník byl odhalen 17. června za přítomnosti vnuka Winstona Churchilla, sira Nicholase Soamese. Odhalení se zúčastnili i poslední žijící veteráni z původních dva a půl tisíce mužů a žen, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britského královského letectva. Zhruba pět set z nich v tomto boji padlo.

Stěhování lva by byla podle Britů urážka

Zástupci fondu Okřídleného lva nyní vnímají další spor o sochu jako urážku jejich památky.

"Tito muži byli nejstatečnější ze všech statečných. Nasadili své životy v boji se Spojenci o znovuzískání svobody a suverenity malého národa, který byl bezostyšně zastíněn Hitlerovými stoupenci. Pokud si nezaslouží významný památník oni, tak kdo jiný?" vyjádřil se zástupce fondu Adrian Wheeler.

Památkáři ale už v červnu uvedli, že pomník podle nich do prostředí nezapadá. Vadí jim, že by odváděl pozornost od jiného památníku stojícím na Kárově, který připomíná druhý odboj v letech 1938 až 1945.

Dále by se prý nacházel příliš blízko pamětní desky leteckého maršála Karla Janouška, který za války organizoval činnost Čechů a Slováků u jednotek RAF. Zastánci památníku v tom naopak vidí výhodu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Muž nemusí za šíření filmů na webech platit škodu 80 milionů, rozhodl soud

Odvolací Krajský soud v Brně dnes zrušil muži úhradu téměř 80milionové škody za nezákonné šíření filmů prostřednictvím internetu. Obžalovanému Michalovi Pokornému zůstal za čin podmíněný trest, ohledně škody odkázal soud poškozené s jejich nároky na občanskoprávní řízení. Pokorný podle obžaloby v letech 2013 až 2017 umístil na internet víc než 1000 filmů. Znojemský okresní soud mu za to udělil podmíněný trest tři roky vězení odložené na 36 měsíců, v trestu se odrážel i dřívější trest za nakládání s omamnými látkami.

Podmínka muži po středečním rozhodnutí zůstala, krajský soud ale zrušil rozsudek ve výroku o náhradě škody. Bylo by totiž potřeba rozsáhlejšího dokazování. Zhruba desítku poškozených vlastníků filmových práv odkázal na řízení občanskoprávní. Soudce Josef Teplý poznamenal, že podmíněný trest na spodní hranici soud s ohledem na předešlý drogový skutek nepovažuje za přiměřený, nicméně nemohl trest zvýšit, neboť státní zástupce se proti prvoinstančnímu rozsudku neodvolal. Odvolání podal jen Pokorný.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Nova loni zvýšila zisk o sedm procent na 865 milionů Kč

Televizní skupina Nova loni zvýšila čistý zisk o sedm procent na 865 milionů korun. Tržby klesly o čtyři procenta na 5,24 miliardy Kč. Důvodem poklesu je snížení příjmů z reklamy v terestrickém vysílání. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti. Celý zisk firma převede na účet nerozděleného zisku z minulých let.

Příjmy z reklamy tvořily rozhodující část tržeb televize. Výnosy z reklamy v pozemním vysílání klesly o 6,5 procenta na 3,98 miliardy korun, příjmy z internetové inzerce stouply o 0,4 procenta na 252 milionů a tržby z prodeje obchodních sdělení se zvýšily o 0,8 procenta na 511 milionů. Výnosy z předplatného kabelové televize se zvýšily o 17,5 procenta na 410 milionů.

Novu na konci minulého roku koupila od CME investiční skupina PPF.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Evropská komise schválila první národní plány obnovy

Evropská komise (EK) schválila první národní plány obnovy, na jejichž základě budou země Evropské unie čerpat peníze z mimořádného pandemického fondu. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová ve středu oznámila, že vyráží na návštěvu Portugalska a Španělska, kde zahájí sérii cest po všech státech, jejichž plány komise potvrdila. Mezi prvními zeměmi jsou i Řecko a Dánsko, do unijního summitu plánovaného na příští týden by podle unijních činitelů měla komise schválit 12 národních strategií. Česko, které plán předložilo zatím jako poslední, mezi nimi nebude.

Unijní exekutiva začala před několika dny vydávat dluhopisy, jejichž prostřednictvím chce naplnit bezprecedentní fond o celkovém objemu 750 miliard eur (19,1 bilionu Kč). V úterý oznámila, že díky velké poptávce investorů získala prvních 20 miliard eur, letos by chtěla mít k dispozici zhruba pětinásobek této částky. Z tohoto balíku budou moci státy vyčerpat v rámci předfinancování až 13 procent svých alokací.

Národní plány zohledňují požadavky komise na investice do ekologických či digitálních priorit nebo požadované reformy. Zmíněné čtyři země odevzdaly své plány mezi prvními na přelomu dubna a května. Španělsko bude zemí, která z nevratných grantů dostane největší podíl. Z celkového balíku přímých dotací, který obsahuje 312,5 miliardy eur, by do Madridu mělo putovat až 69,5 miliardy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy