Pomník letcům RAF na Klárově nebude, rozhodli památkáři

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 26. 5. 2014 11:47
Dvoumetrovou bronzovou sochu okřídleného lva chce Česku věnovat komunita Britů žijící v Praze.
Okřídlený lev má být poctou nebeským jezdcům.
Okřídlený lev má být poctou nebeským jezdcům. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – V Praze na Klárově nebude stát památník československým letcům RAF. Podle informací České televize to zamítl Národní památkový ústav (NPÚ).

Místo nepovažuje za vhodné i kvůli památníku třetímu odboji, který již v parčíku stojí. Památkáři nabízejí jiné lokality, řekl ředitel pražského pracoviště NPÚ Ondřej Šefců. Konečné slovo budou mít magistrátní památkáři, kteří už avizovali, že názor kolegů z NPÚ podpoří.

Památník chtějí československým pilotům věnovat Britové žijící v Praze, kteří na dílo vybrali více než tři miliony korun. Návrh okřídleného lva představila v březnu britská velvyslankyně Jan Thompson.

Lev má symbolizovat odvahu více než dvou a půl tisíc československých letců, kteří během druhé světové války opustili nacisty okupovanou rodnou zem a připojili se k RAF. Celkem 493 z nich přišlo v bojích o život.

Dva památníky se na Klárov nevejdou

Socha by měla být odhalena 17. června za přítomnosti vnuka někdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla. Ambasáda a Praha 1 ji chtěly umístit na Klárově, další lokality v centru se podle starosty první městské části Oldřicha Lomeckého (TOP 09) ukázaly jako nevhodné.

Památkáři stavbu památníku podporují, ale s Klárovem zásadně nesouhlasí. Lokalitu považují za nevhodnou, neodpovídá podle nich rozměrům památníku a vadí jim také, že v parčíku již jeden pomník je. "Neustále jsme nabízeli a nabízíme jednání o dalších lokalitách," zdůraznil Šefců.

Ředitel památkového odboru magistrátu Jiří Skalický minulý týden řekl, že Praha 1, která o umístění žádala, dostala s měsíčním předstihem informaci, že na Klárově pomník povolen nebude. Podle Skalického by památník mohl být třeba na pozemku ministerstva obrany poblíž tramvajové zastávky Pražský hrad nebo u Revoluční ulice poblíž nábřeží Ludvíka Svobody.

Britská strana je rozhodnutím NPÚ zklamaná, autor myšlenky projektu Euan Edworthy, ale dodal, že je to neodradí.

"I nadále budeme pokračovat v jednání se všemi potřebnými institucemi. Okřídlený lev urazil dlouhou cestu, za velmi krátký čas se projektu podařilo shromáždit přes 3 miliony Kč. Jak bylo slíbeno, socha bude hotová 17. června. Můžeme jen doufat, že bude záležitost umístění památníku vyřešena co možná nejrychleji, a že budeme moci uctít veterány a připomenout památku těchto statečných mužů a žen na vhodném místě," řekl Edworthy.

Autorem dvoumetrové bronzové sochy je britský sochař Colin Spofforth.

„Vzájemné vztahy mezi Českou republikou a Velkou Británií jsou silné a velkorysé a zahrnují oblasti kultury, politiky, vědy, technologie a obzvláště obchodu a investic. Stěžejním historickým milníkem pro vybudování našich vztahů byla ovšem druhá světová válka, během níž Čechoslováci bojovali po boku britských ozbrojených sil,“ uvedla velvyslankyně na březnovém ceremoniálu na letišti ve Kbelích.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Clippers i Atlanta vyrovnali proti favoritům série 2. kola play off NBA na 2:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers i Atlanty vyrovnali ve svých halách série druhého kola play off NBA proti nejvýše nasazeným týmům po základní části na 2:2. Clippers opět díky třicetibodovým výkonům Kawhiho Leonarda a Paula George porazili podruhé za sebou Utah, tentokrát 118:104, Hawks na předchozí domácí porážku proti Philadelphii odpověděli výhrou 103:100.

2. kolo play off NBA:

Východní konference - 4. zápas:

Atlanta - Philadelphia 103:100, stav série 2:2.

Západní konference - 4. zápas:

LA Clippers - Utah 118:104, stav série 2:2.

Aktualizováno před 14 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové bude dálnice uzavřená asi do 9:30.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy