Policisté si brali neschopenku, a melouchařili pro film

ČTK ČTK, Michal Kalina
1. 8. 2011 19:25
Skupina spolupracovala s více firmami, ty zatím odpovědnost neponesou
Policisté spolupracovali s filmaři deset let, majitelům aut hrozili i odtažením (ilustrační foto).
Policisté spolupracovali s filmaři deset let, majitelům aut hrozili i odtažením (ilustrační foto). | Foto: Policie ČR

Praha - Policista, který čelí obvinění, že organizoval nelegální práci svých kolegů pro filmaře, zůstává na svobodě. Soud nevyhověl návrhu na jeho vzetí do vazby. Společnosti, které za práci policistům platily, nejspíš postihu uniknou úplně.

"Obvodní soud pro Prahu 1 neuvalil vazbu na policistu, který byl spolu s dalšími kolegy obviněn za spolupráci s filmaři," uvedl mluvčí soudu Libor Vávra. Podle něj byl návrh podán pouze na údajného organizátora, a všichni jsou tedy stíháni na svobodě.

Skupina 18 mužů se nechávala najímat na práci více firmami. "Jednalo se o lokační společnosti, které zajišťují natáčecí plochy pro filmaře. Zatím se zdá, že ty samotné zákon neporušily," řekla redakci Aktuálně.cz mluvčí policejní inspekce Radka Sandorová.

V čele skupiny stál pražský policista, který inkasoval peníze a rozděloval je mezi kolegy. I přes obavu žalobce z ovlivňování svědků na něho soud vazbu neuvalil.

Policisté zajišťovali vyklízení vybraných míst pro natáčení. K tomu využívali policejní informační systém o majitelích aut, kterým sdělili, že musí lokalitu opustit. Hrozili jim i odtahem.

"Druhou činností pak bylo zastavování a odklánění dopravy na frekventovaných místech," uvedla Sandorová.

Odměna za účast na akci začínala na dvou tisících korunách. "Tuto nelegální činnost prováděli přibližně deset let, domněnky, podle nichž se jí dopouštěli kvůli letošnímu snížení platů, nejsou tedy na místě," doplnila mluvčí inspekce.

Kvůli ilegálnímu přivýdělku se policisté uvolňovali ze služeb, někteří ho prováděli v době pracovní neschopnosti. Inspekce ví i o případech, kdy šli příslušníci po práci pro filmaře ještě do oficiální služby.

Podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové podobné činnosti vykonává policie zdarma na žádost filmařů v rámci dohledu nad veřejným pořádkem a plynulostí dopravy. Pořadatelé ale musejí zažádat o pomoc s dostatečným předstihem.

Firmy přes policisty obcházely úřady

Filmaři musí navíc získat takzvané dopravně-inženýrské povolení, které v Praze vydává magistrát. V případě záboru nějakého území platí správní poplatek. V Praze 1 také místní radnice požaduje od filmařů příspěvek za to, že omezují místní obyvatele. "Toto vše asi chtěli dotyční policisté obejít," dodala Zoulová.

Policisté působí i v roli herců, kdy například před kamerou na objednávku projíždí se zapnutými majáčky nebo "zatýkají" zločince. I takové působení ale musí schválit vedení a řídí se přísnými pravidly.

Z trestné činnosti bylo obviněno 16 policistů pražské policie, jeden příslušník cizinecké policie z Prahy-Ruzyně a jeden středočeský policista pracující ve vedoucí funkci.

 

Právě se děje

Další zprávy