Pod Stalinem galerie. Krnáčová protlačila nápad, který před lety smetli ze stolu

Radek Dragoun Radek Dragoun
6. 9. 2018 21:11
Starosta Prahy 7 Jan Čižinský se domnívá, že Praha měla vyhlásit architektonickou soutěž, ze které by vzešlo, jak nejlépe místo využít.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Místo na pražské Letné, kde do roku 1962 stál pomník sovětského vůdce Josifa Stalina, se má změnit podle nápadu architektů ze společnosti SGL Projekt. Ta stojí i za luxusní farmou Čapí hnízdo, která spadá do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Podle jejich studie na místě vznikne galerie současného umění.

Proti rozhodnutí, které radní schválili na popud primátorky Adriany Krnáčové, se důrazně ohradil Jan Čižinský (Praha sobě), starosta sedmé městské části, na jejímž území se Letná nachází. Podle něj by město mělo vypsat architektonickou soutěž, ze které by vzešlo, jak nejlépe tyto prostory využít. "Architekti z celého světa a České republiky by nám řekli názor na toto místo. Někoho by napadla galerie, někoho by napadlo třeba něco jiného, památník nebo muzeum totality," říká Čižinský.

Studie využitelnosti SGL Projektu není nová. Vznikla již v prosinci 2012, kdy magistrát vedl Bohuslav Svoboda (ODS). Praha tak jen ze "šuplíku" vytáhla šest let starý dokument a posvětila ho.

"My jsme jen vzali to, co už si radnice jednou zaplatila, co má hlavu a patu, a to chceme rozpracovat. Pokud bychom to udělali jinak, byli bychom zase cupováni, že vyhazujeme peníze za něco, co magistrát už dávno má," odmítá pro Aktuálně.cz kritiku primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Navíc dodává, že prostor je v havarijním stavu a nezbytně potřebuje rychlou rekonstrukci.

Rada studii prosadila v úterý nejtěsnější možnou většinou. Náměstek za ČSSD Petr Dolínek nechtěl vysvětlil, proč nepodpořil cestu, kterou nastínil Čižinský. "Vše kolem toho jistě rád zodpoví pan ředitel galerie," řekl pouze Aktuálně.cz.

Naopak proti byla Petra Kolínská (Trojkoalice), která souhlasí s výhradami Prahy 7. "Myslím, že za tím je u většiny radních celková nechuť k architektonickým soutěžím," odhaduje Kolínská, proč se magistrát rozhodl pro toto řešení.

Praha tak nyní krátce před volbami schválila něco, co předchozí vedení hlavního města odmítlo. Vypíše nyní veřejnou zakázku na zpracování projektové dokumentace, jejíž cena se může přiblížit 50 milionům korun. Případná stavba by pak vyšla pravděpodobně na další stovky milionů. To je také důvod, proč dosud zůstávala studie nevyužitá. "Mně tehdy přišla velmi náročná a nepropustil jsem ji dál, protože vyvolávala příliš velké náklady," říká tehdejší náměstek primátora pro kulturu Václav Novotný (TOP 09).

Starosta Čižinský zároveň upozorňuje, že kdyby na místě vznikla galerie, bude se tomu muset uzpůsobit dopravní infrastruktura, což s ohledem na Letenské sady může způsobit problémy. "Do Národní galerie vozí exponáty kamiony. Taková stavba bude vyžadovat velký automobilový provoz. A debata, co Letenské sady unesou, měla tomuto rozhodnutí předcházet, ne následovat," uzavírá Čižinský.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy