Změna zákona o památkách nahrává developerům, vyčítají Krnáčové odborníci

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2018 11:02
Magistrátní úředníci by podle návrhu mohli o památkách rozhodovat bez ohledu na názor Národního památkového ústavu (NPÚ).
Adriana Krnáčová.
Adriana Krnáčová. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ústav dějin umění (ÚDU) Akademie věd kritizuje návrh pražských radních v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou na změnu zákona o památkové péči. Magistrátní památkáři by podle něj mohli rozhodovat bez ohledu na názor Národního památkového ústavu (NPÚ).

"Jsme silně znepokojeni zprávami o snahách zrušit společensky důležitou odbornou funkci Národního památkového ústavu a svěřit posuzování památkové problematiky výhradně výkonným orgánům státní správy," píše ředitel ÚDU Tomáš Winter v reakci na záměr pražských radních.

Winter se bojí, že přijetí zákona by mohlo vést k "k obrovským nevratným škodám v oblasti péče o kulturní dědictví celosvětového významu (…), ale také k nárůstu korupčního jednání".

Podle Ústavu dějin umění předložený návrh diskreditují i některá stanoviska odboru z uplynulých let, která podle něj byla v rozporu se zájmy památkové péče a ochrany kulturního dědictví. "Domníváme se, že předložení návrhu není vyvoláno snahou zlepšit péči o kulturní statky, nýbrž v předvolebním období vychází vstříc komerčním zájmům lobbistických a developerských skupin," myslí si Winter.

O návrhu na změnu zákona o památkové péči rozhodli pražští radní minulý týden. Návrh ještě musí projednat zastupitelé. Pokud jej schválí, město pošle návrh do sněmovny.

"Odstranění povinnosti vyžádat si písemné vyjádření NPÚ jakožto obligatorního podkladu v řízení o vydání závazného stanoviska přispěje k urychlení a zpřehlednění procesu vydávání závazného stanoviska. Zůstává nadále zachována možnost orgánu státní památkové péče na základě správního uvážení si písemné vyjádření NPÚ vyžádat," píše se v dokumentu, který schválili radní.

Změna má podle magistrátu zejména urychlit práce na objektech, které nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkově chráněném území. Vypuštění povinnosti projednat projekt s NPÚ má zase narovnat nesoulad v zákoně. V dokumentu je rovněž napsáno, že změna sníží riziko korupce.

Budova Transgasu se bude bourat:

Brutalistní stavby nesou ve společnosti nespravedlivý punc staveb komunismu, přitom vznikaly v době uvolnění, tvrdí architekt Václav Aulický. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy