Praha definitivně končí s projektem Opencard. Revizoři začnou ještě v srpnu přijímat platební karty

Adam Váchal Adam Váchal
23. 8. 2018 13:51
Lítačku již nebude nutné aktivovat ve validátoru, vše půjde vyřídit na stránkách dopravního podniku. Praha chce své know-how sdílet i s dalšími městy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Prchal

Praha - Metropole zavírá dveře za projektem Opencard. Cestující, kteří se pomocí červené karty prokazují revizorům v MHD, ztratí od listopadu možnost si na kartu nahrávat kupony. Od příštího týdne pražský magistrát spouští nový systém PID Lítačka, díky kterému bude možné předplatní jízdné nahrávat na nové nosiče.

"Díky novému systému bude na cestujících, zda si dlouhodobé kupony jako doposud budou nahrávat na kartu Lítačka, či nově na In Kartu Českých drah nebo bezkontaktní bankovní karty. Naše další plány na budoucí rozvoj karty PID Lítačka představíme ještě v letošním roce," říká primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO).

Nový systém město spustí v pondělí 27. srpna. Cestujícím mimo jiné odpadne nutnost aktivovat si dlouhodobé kupony zakoupené přes internet ve validátorech ve stanicích metra. Díky nové technologii se již informace o jednotlivých kuponech nebudou nahrávat přímo na zmiňované karty, ale budou se ukládat přímo do centrálního systému, ke kterému budou mít revizoři přístup on-line.

Lítačka, platební karta či In Karta Českých drah tak budou sloužit pouze jako identifikátor cestujícího. Kupony si cestující budou moci zakoupit od pondělí na zcela novém webovém portálu www.pidlitacka.cz. Na portálu si cestující zařídí vše od nákupu jízdného přes výběr nosičů až po aktivování samotného kuponu. Nově také získají možnost nechávat si zasílat upozornění na blížící se vypršení platnosti kuponu formou SMS či e-mailu.

Na projektu PID Lítačka Praha spolupracovala se Středočeským krajem. "Díky zkušenostem s implementací tohoto náročného systému a spolupráce jsme připraveni sdílet naše zkušenosti s dalšími městy a kraji v oblasti chytrých řešení pro města," naznačuje další možnou cestu, kterou by se mohlo město vydat, ředitel městské společnosti Operátor ICT Michal Fišer.

Zapojení In Karty do systému pražské MHD vítají České dráhy. "Podpoří to cestování vlakem a dalšími druhy veřejné osobní dopravy v Praze a okolí," říká Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný za úsek osobní dopravy.

Součástí nového systému je také spuštění mobilní aplikace PID Lítačka. Ta je uživatelům dostupná v testovací verzi již od začátku srpna. Od 1. září zcela nahradí dopravní aplikaci PID Info. Nová aplikace umožní kromě nákupu jednorázového jízdného s dobou platnosti až tři dny také možnost nákupu lístků dopředu s jejich pozdější aktivací.

Cestující také získají možnost přeposlat zakoupenou jízdenku třetí osobě či mít v jednom mobilu zakoupené jízdenky pro více osob, což dosud není možné. Aplikace v neposlední řadě umožní poprvé cestujícím ve Středočeském kraji nákup elektronického jízdného prostřednictvím mobilní aplikace. Projekt takzvané virtuální Lítačky vyšel na zhruba 40 milionů korun. Provozní náklady činí tři miliony korun měsíčně. Projekt Opencard vyšel město na zhruba 1,7 miliardy korun.

Se spuštěním nového systému dojde k již zmíněnému postupnému ukončení provozu karty Opencard. Od 1. listopadu již nepůjde nahrávat na kartu Opencard žádné nové dlouhodobé časové kupony. Cestující, kteří si před tímto datem zakoupili časový kupon, však budou moct s Opencard dál jezdit, dokud jim kupon nevyprší. 

Po vypršení bude na cestujících, na který z podporovaných nosičů si své dlouhodobé časové kupony nahrají. Od 1. září bude možné vyměnit zdarma jakoukoliv Opencard za novou kartu Lítačka. V současné chvíli zůstává v oběhu přes 240 tisíc karet Opencard.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy