Z jedné strany cyklostezky Rohanského ostrova, ještě donedávna zapomenutého místa, staví novou čtvrť developer Luděk Sekyra. Z druhé strany se nachází zatím neupravený kus přírody. Tato část Prahy se promění podle návrhu architektů OMGEVING, FISER, VRV a SINDLAR. Belgickou část týmu tvoří ateliér OMGEVING.
"Rohanský ostrov je taková pražská popelka, nicméně popelka, která je už dnes živá. Její podoba se vyvíjí svévolně a svébytně," říká pro Aktuálně.cz architekt Fišer, jehož tým se skládal z krajinářských architektů a odborníků na vodohospodářské stavby.
Fišer je podepsaný například pod proměnou pěší a cyklistické promenády u řeky Ohře v Kadani s názvem Nábřeží Maxipsa Fíka. "To byl asi náš nejvýznamnější projekt, na kterém jsme se začali koncentrovat na tento typ úkolů. Tehdy jsme řešili revitalizaci nábřeží, ze kterého vznikl nový veřejný prostor," vysvětluje Fišer.
Soutěž na budoucí podobu Rohanského ostrova vyhlásila Praha společně s Institutem plánování a rozvoje (IPR). Vítězný návrh porota popsala jako velmi přesvědčivý a proveditelný návrh parku, který je inovativní v přístupu k řešení protipovodňové ochrany.
"Návrh zvítězil díky vyváženosti nabídky - vysoce kvalitnímu, srozumitelnému a dobře proveditelnému návrhu, efektivitě navrhovaného procesu a výhodné cenové nabídce," stojí ve zdůvodnění poroty.
Do mezinárodního soutěžního dialogu na vznik Studie Parku Maniny a Koncepce Rohanského a Libeňského ostrova se přihlásilo celkem 13 multidisciplinárních týmů z celého světa. Loni v létě odborná komise vybrala čtyři, které paralelně navrhovaly budoucí podobu území mezi cyklostezkou a řekou od Hlávkova mostu až po špičky Libeňských kos.
V užším výběru se spolu potkaly tři nizozemsko-české týmy a jeden belgicko-český, konečný vítěz. Druhé místo připadlo ateliérům de Architekten Cie., LOLA Landscape Architects a M2AU, třetí místo týmu Delva a perspektiv. Čtvrtí skončili architekti z DS, VenhoevenCS, MOBA a Aquatis.