Perný 17. listopad v Praze: Ohlášeno je zatím 23 shromáždění

ČTK ČTK
12. 11. 2014 14:36
Pražské centrum bude v den výročí sametové revoluce praskat ve švech. Shromáždění se budou konat na Václavském náměstí, Národní třídě či Betlémském náměstí.
Národní třída při oslavách 17. listopadu.
Národní třída při oslavách 17. listopadu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský magistrát eviduje třiadvacet shromáždění, která se mají konat 17. listopadu. Největší akce v den, kdy se připomíná výročí 17. listopadu 1939 a 1989, by se měla konat na Václavském náměstí a Národní třídě. Pořadatelé očekávají až třicet tisíc lidí.

Shromáždění se mají konat i na dalších místech v Praze, například na Jungmannově a Betlémském náměstí nebo na piazzetě Národního divadla.

Praha zatím žádnou akci nezakázala. Oznámení o pořádání shromáždění mohou jejich pořadatelé podávat do středečních šesti večer osobně nebo do půlnoci elektronicky.

Nejvyšší počet účastníků magistrátu nahlásila obecně prospěšná společnost Opona, která pořádá akci s názvem Oslava 25 let svobody. Její součástí je studentská akce "Díky, že můžem!" na Národní třídě a velký koncert Znovu89 na Václavském náměstí pořádaný Českým rozhlasem.

Pět tisíc lidí bude pochodovat proti Zemanovi

Svou akci pořádá také Univerzita Karlova, která ji svolala na Albertov v Praze 2. Tady začal studentský pochod 17. listopadu 1989, jehož účastníky brutálně zbila tehdejší veřejná bezpečnost na Národní třídě. Univerzita očekává příchod dvou set účastníků.

Přibližně pět tisíc lidí očekávají organizátoři protestního pochodu proti prezidentu Miloši Zemanovi, který vychází z Betlémského náměstí a míří na Loretánské náměstí.

Tisícovku účastníků pak očekává sdružení bezkomunistu.cz, které své příznivce svolalo rovněž na Betlémské náměstí.

Na řadu míst pak své akce svolalo také několik občanů, na nich pak magistrátu nahlásili předpokládanou účast maximálně v desítkách, výjimečně stovkách lidí. Další setkání bude také na Palackého náměstí, kde ale není třeba ji předem ohlašovat.

Zákaz maskování obličeje

Naopak zákaz shromáždění či průvodu platí pro místa v okruhu sta metrů od budov zákonodárných sborů nebo od míst, kde tyto sbory jednají. Zákaz se tak týká například okolí Parlamentu na Malé Straně. Zákon účastníkům shromáždění rovněž zakazuje maskování obličeje.

Další účastníci shromáždění k výročí 17. listopadu se svolávají na sociálních sítích. Mezi největší patří události "Chci si s vámi promluvit, pane prezidente", ke které se na Facebooku hlásí více než 14 tisíc lidí.

Pořadatelé sami na stránkách píšou, že účast není možné nijak seriózně odhadnout, přesto kromě organizátorů bude na místě i policie. Lidé chtějí Zemanovi symbolicky ukázat červenou kartu, kterou si mají k pomníku přinést.

"Prezident Zeman se podle vyjádření Hradu na Národní třídu nechystá. Je pravděpodobné, že to tak skutečně je, ale zároveň se nedá vyloučit opak. My jsme ale dobře připraveni na obě varianty," píše se na stránkách happeningu.

Oficiální shromáždění na Národní třídě má zamluvené obecně prospěšná společnost Opona.

Den boje za svobodu a demokracii je v Česku státním svátkem od roku 2000, na 17. listopad připadá také Mezinárodní den studentstva. Připomíná se uzavření všech českých vysokých škol v roce 1939 a násilné potlačení pochodu studentů z Albertova, který měl padesátileté výročí připomenout v roce 1989.

 

Právě se děje

Další zprávy