Opilý umlátil v Praze bezdomovce, muž si odsedí 12,5 roku

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 5. 2015 14:38
Útok se stal loni u stanice metra Hradčanská. Odsouzený František Jarolím bezdomovce brutálně napadl kvůli dluhu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Za loňský útok na bezdomovce nedaleko stanice metra Hradčanská soud uložil Františkovi Jarolímovi 12,5 roku vězení. Bezdomovec agresivní útok pěstmi i kopanci nepřežil.

Podezřelému za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti hrozilo až 16 let vězení. Rozsudek pražského městského soudu není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Případ se stal loni 21. července. Oba muži se potkali u stanice metra. Čtyřiatřicetiletý Jarolím byl po nočním tahu pod vlivem alkoholu. Motivem útoku na bezdomovce, který trval asi deset minut, byl podle spisu dluh ve výši kolem tří set korun. Bezdomovec utrpěl mnohačetná zranění. Zemřel na následky vnitřních poranění.

Hlavním důvodem pro odsouzení Jarolíma byl podle soudu fatální následek útoku, přestože není přesně jasné, kolik úderů napadený utrpěl. "Víme, že těch úderů padlo mnoho, byly opakované a způsobily mnohačetná poranění na těle i v těle poškozeného," uvedl předseda trestního senátu Petr Hovorka. Napadený se útoku podle soudu vůbec nebránil.

Jarolím se hájil, že bezdomovce jen "profackoval"

Podle soudu Jarolím úmyslně poškozenému ublížil na zdraví, což mělo za následek jeho smrt. Nic na tom podle soudu nezměnilo ani to, že byl bezdomovec nemocný, měl problémy se slezinou a byl náchylnější ke krvácení. Bez napadení by však neumřel.

"Hlavní příčinou byl masivní, razantní a opakovaný útok," zdůraznil Hovorka. Odsouzen byl tak za výtržnictví.

Jarolím se u soudu přiznal k tomu, že muže napadl. Tvrdil však, že napadeného pouze "profackoval". Útok podle něj nebyl agresivní, brutální a veden velkou silou, jak jej popsali žalobci. "Je mi to strašně líto," řekl Jarolím při své závěrečné řeči.

Podle soudního znalce psychiatra musel při útoku vědět, co dělá a co se muže stát. Zároveň znalec uvedl, že pití alkoholu obžalovanému přidávalo na sebevědomí, což nejspíš mělo vliv i na celý incident. Jarolím by měl podle soudu také projít ambulantním protialkoholním léčením.

"Jeho jednání bylo neúctou k lidskému zdraví a životu," řekla při závěrečné řeči státní zástupkyně Jana Polanská, která pro něj navrhovala 12 až 16 let vězení. Jarolím byl v minulosti sedmkrát soudně trestaný nejen za majetkovou, ale i násilnou trestnou činnost.

Kriminalisté podezřelého dopadli v Praze devět hodin po činu. Policie předtím dostala několik tipů na možného pachatele z komunity lidí bez domova. Podezřelý se skrýval ve vybydleném domě v pražských Nebušicích.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy