Opilý umlátil v Praze bezdomovce, muž si odsedí 12,5 roku

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 5. 2015 14:38
Útok se stal loni u stanice metra Hradčanská. Odsouzený František Jarolím bezdomovce brutálně napadl kvůli dluhu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Za loňský útok na bezdomovce nedaleko stanice metra Hradčanská soud uložil Františkovi Jarolímovi 12,5 roku vězení. Bezdomovec agresivní útok pěstmi i kopanci nepřežil.

Podezřelému za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti hrozilo až 16 let vězení. Rozsudek pražského městského soudu není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Případ se stal loni 21. července. Oba muži se potkali u stanice metra. Čtyřiatřicetiletý Jarolím byl po nočním tahu pod vlivem alkoholu. Motivem útoku na bezdomovce, který trval asi deset minut, byl podle spisu dluh ve výši kolem tří set korun. Bezdomovec utrpěl mnohačetná zranění. Zemřel na následky vnitřních poranění.

Hlavním důvodem pro odsouzení Jarolíma byl podle soudu fatální následek útoku, přestože není přesně jasné, kolik úderů napadený utrpěl. "Víme, že těch úderů padlo mnoho, byly opakované a způsobily mnohačetná poranění na těle i v těle poškozeného," uvedl předseda trestního senátu Petr Hovorka. Napadený se útoku podle soudu vůbec nebránil.

Jarolím se hájil, že bezdomovce jen "profackoval"

Podle soudu Jarolím úmyslně poškozenému ublížil na zdraví, což mělo za následek jeho smrt. Nic na tom podle soudu nezměnilo ani to, že byl bezdomovec nemocný, měl problémy se slezinou a byl náchylnější ke krvácení. Bez napadení by však neumřel.

"Hlavní příčinou byl masivní, razantní a opakovaný útok," zdůraznil Hovorka. Odsouzen byl tak za výtržnictví.

Jarolím se u soudu přiznal k tomu, že muže napadl. Tvrdil však, že napadeného pouze "profackoval". Útok podle něj nebyl agresivní, brutální a veden velkou silou, jak jej popsali žalobci. "Je mi to strašně líto," řekl Jarolím při své závěrečné řeči.

Podle soudního znalce psychiatra musel při útoku vědět, co dělá a co se muže stát. Zároveň znalec uvedl, že pití alkoholu obžalovanému přidávalo na sebevědomí, což nejspíš mělo vliv i na celý incident. Jarolím by měl podle soudu také projít ambulantním protialkoholním léčením.

"Jeho jednání bylo neúctou k lidskému zdraví a životu," řekla při závěrečné řeči státní zástupkyně Jana Polanská, která pro něj navrhovala 12 až 16 let vězení. Jarolím byl v minulosti sedmkrát soudně trestaný nejen za majetkovou, ale i násilnou trestnou činnost.

Kriminalisté podezřelého dopadli v Praze devět hodin po činu. Policie předtím dostala několik tipů na možného pachatele z komunity lidí bez domova. Podezřelý se skrýval ve vybydleném domě v pražských Nebušicích.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy