Praha - Za účast na loupeži století má jít někdejší operátor bezpečnostní agentury G4S Antonín Saleta na devět let do vězení s ostrahou. Rovněž má uhradit škodu 154 milionů korun. Ve středu o tom nepravomocně rozhodl pražský městský soud.
Právě 154 milionů korun vzali při loupeži v roce 2002 neznámí muži převlečení za policisty z vozu G4S, peníze se dodnes nenašly. Obžaloba z činu dříve vinila členy Berdychova gangu, soudy je ale zprostily viny pro nedostatek důkazů.
Podle verdiktu Saleta poskytl hlavním pachatelům loupeže za finanční odměnu informace z prostředí agentury G4S, kde pracoval, a umožnil jim tak loupež spáchat.
Přímé důkazy chybí, jeho pomoc lupičům však nelze popřít
"Důkazy nás opravňují učinit závěr, že pan obžalovaný Saleta se na loupežném přepadení podílel přinejmenším ve formě pomoci," uvedl předseda soudního senátu Stanislav Králík, který v minulosti osvobodil Saletovy údajné komplice Tomáše Půtu, Maroše Šuleje a Františka Hajna.
Soudce připustil, že ani proti Saletovi sice nesvědčí žádný přímý důkaz, existují prý ale "poměrně silné" důkazy nepřímé. Dispečer přepadení údajně plánoval a poradil komplicům s ovládáním vozidla, zvláště s otevíráním dveří, které vyžadovalo stisknutí přesné kombinace tlačítek na palubní desce.
Obžaloba tvrdila, že také zařídil, aby v přepadeném voze seděl řidič, který pachatelům nekladl odpor. To, že směny řidičů vyměnil právě Saleta, se však prokázat nepodařilo.
Krátce po loupeži odjel do Karibiku a rozjel podnikání
Soudní senát dovodil Saletovu účast na loupeži především z toho, že muž krátce po incidentu pohádkově zbohatl a dodnes uspokojivě nevysvětlil původ těchto finančních prostředků.
"Změna jeho způsobu života byla razantní a nebývalá. Před loupeží žil běžným, normálním způsobem života. Několik týdnů po přepadení se situace zprudka změnila: obžalovaný odletěl do Karibiku, následovaly další cesty. Rozjel podnikatelské aktivity, do kterých vložil nemalý kapitál," popsal Králík.
Soudce také podotkl, že Saleta s penězi nebývale plýtval. Tak by se podle něj nechoval nikdo, kdo by majetek nabyl úspěšnou obchodní aktivitou. "Pan obžalovaný úspěšným obchodníkem nebyl. Způsob, jakým s penězi nakládal, svědčí o tom, že je nabyl z trestné činnosti," prohlásil.
Bývalý voják i policista Saleta vinu odmítá. "Čin jsem nespáchal, celé je to komplot vůči mé osobě. Stálo mě to dva roky života," sdělil soudu ve stručné závěrečné řeči. Ponechal si lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti verdiktu odvolá. Státní zástupce Tomáš Saňa se práva na odvolání na místě vzdal.
Soudce: Pochybila policie
Někdejšímu operátorovi agentur hrozilo od osmi do patnácti let vězení. Soudce se netajil tím, že kdyby se loupež projednávala dříve, zvažoval by podstatně vyšší trest, než jaký nakonec uložil.
Poukázal na to, že od spáchání skutku uplynula dlouhá doba a trestní řízení provázela celá řada průtahů, které Saleta v žádném případě nezavinil. Podle Králíka pochybila policie, která muže vyslýchala již v roce 2005, aniž by ho obvinila.
Saleta se po loupeži století přestěhoval na Kubu a následně do Venezuely, policie proti němu podle soudce až s velkým zpožděním zahájila trestní řízení jako proti uprchlému a teprve letos v létě jej eskortovala do České republiky.
Z loupeže policie původně vinila čtyři lidi: jeho, Františka Hajna a členy Berdychova gangu Tomáše Půtu a Maroše Šuleje. Hajn se procesu dlouhodobě vyhýbal pobytem v Dominikánské republice. I jeho však nakonec - stejně jako Půtu a Šuleje - soudy neshledaly vinným.