Praha - Obecní dům nevyplatí všechny zlaté padáky, které měli dostat bývalí manažeři.
Částka přesahující milion korun jim měla být vyplacena i přes to, že firma je ve ztrátě 25 milionů korun a chybí v ní majetek za 10 milionů.
Manažeři totiž měli ve smlouvách konkurenční doložky, díky kterým jim náleží 12 měsíčních platů.
"Jedna doložka s dvanáctiměsíčním plněním a všemi odvody vyjde přes milion," uvedl pro Aktuálně.cz ředitel Obecního domu Vlastimil Ježek.
Doložky jsou v tuto chvíli už zrušeny a částečně vyřešeny jsou peníze pro tři bývalé zaměstnance. Je jisté, že peníze nedostane bývalý předseda představenstva Radovan Šteiner, pražský zastupitel ODS z Bémovy éry.
"Já sám jsem v dohodě o ukončení pracovního poměru podepsal, že peníze dle konkurenční doložky nenárokuji, a ani jsem je nikdy předtím nenárokoval," uvedl Šteiner.
Spor se vede o peníze pro exředitele Tomáše Vacka. "Pan Vacek tvrdí, že rozvázal pracovní poměr dříve, než mu byla doložka zrušena, my tvrdíme opak," popsal Ježek s tím, že situace může vyústit v soudní spor.
O částku už naopak nepřijde Šteinerův předchůdce Bohumil Černý. Ten předsedal představenstvu mezi lety 2006 a 2011, v období, kdy se podnik začal propadat do milionových ztrát. Obecní dům opustil předtím, než se doložky začaly rušit, a má na ni tedy nárok.
"Snažil jsem se ho přesvědčit, aby se ta částka alespoň nějak snížila, ale nedohodli jsme se. Čerpá částku v plné výši," dodal Ježek.
Peníze nové vedení podniku označuje za nepřiměřené samy o sobě, zvláště skandální jsou ale vzhledem k hospodářským výsledkům firmy. Podle Ježka se celková ztráta za loňský rok vyšplhala na 25 milionů korun.
Chybí majetek za 10 milionů
První kolo inventarizace navíc odhalilo, že v městské firmě chybí majetek za 10 milionů. Nenašly se například mobilní telefony, televize, monitory, ale ani 6 kopií děl Mikoláše Alše. "U těch doufáme, že se nám je ještě při druhém kolu inventur podaří dohledat," dodal Ježek.
Právě druhá inventarizace má definitivně potvrdit celkovou částku. Poté se rozhodne, jaké právní kroky Obecní dům podnikne. "Odpovědnost předešlých statutárních orgánů je neoddiskutovatelná, budou se zodpovídat," slibuje Ježek. Bývalé vedení se ale proti těmto závěrům ohradilo.
Ukázalo se také, že předchozí vedení uzavíralo nevýhodné a předražené smlouvy. "Prověřili jsme všechny smlouvy a ty nevýhodné jsme vypověděli nebo zkrátili. Očekávaná roční úspora, která se naplno projeví v příštím roce, je téměř 12 milionů," konstatoval Ježek.
Některé smlouvy byly předražené až o polovinu i více. Za daňové a účetní služby dosud Obecní dům platil 130 tisíc měsíčně, nyní si vyjednal cenu 40 tisíc. Auditní služby městskou organizaci dříve stály 180 tisíc, nově to bude jen 90 tisíc.