Praha - O miliardovou zakázku na svoz a další nakládání s pražským komunálním odpadem usilují tři uchazeči. S nejnižší nabídkou přišlo sdružení Čistá Praha, do kterého patří Pražské služby.
Sdružení nabídlo cenu téměř 16,4 miliard bez DPH. Dále se o zakázku uchází A.S.A. - svoz Praha s nabídkou 16,8 miliard a sdružení Marius Pedersen Group s cenou 16,9 miliard.
Hlavním kritériem při výběru nejlepšího kandidáta má být podle zadání "hospodářsky nejvýhodnější nabídka".
Vítěz tendru by se měl starat o veškerý komunální odpad na území hlavního města od roku 2012 do konce roku 2021. Praha musí jednoho z uchazečů vybrat do konce tohoto roku. Pražským službám, které nyní zajišťují svoz odpadu, totiž letos končí smlouva.
Podle opoziční TOP 09 je téměř jisté, že zakázku znovu získají Pražské služby. "Je velmi nepravděpodobné, že by soutěž mohl vyhrát někdo jiný než Pražské služby a.s.," poznamenal opoziční zastupitel Pavel Richter (TOP 09).
Majoritním vlastníkem Pražských služeb je město Praha, které vlastní téměř 77 % akcií. Podíl v nich má také firma Natland Group, jejíž vlastník není známý. V pražských kuloárech se mluví o tom, že skutečnými vlastníky Natlandu jsou pražští podnikatelé a lobbyisté Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička.
"V této společnosti má významný podíl finanční skupina Natland, která je spojována s kontroverzními osobami z pražského byznysu. Je také zcela nepochopitelné, proč má odpovědný radní, první náměstek primátora Karel Březina, tak velký zájem na uskutečnění tohoto obchodu, na který následně doplatí všichni Pražané," dodal Richter.
Likvidace odpadů by podle něj měla zůstat zcela v rukách Prahy a zakázky na jeho svoz by měly být rozděleny, aby se zvýšila konkurence.
Tendr se měnil už dvakrát
Primátor Bohuslav Svoboda již před časem uvedl, že výhra Pražských služeb by pro město jako akcionáře byla výhodná, ale výběrové řízení to neovlivní. "To, že má město v nějaké firmě podíl, nemůže být charakteristika, která rozhoduje o vítězi zakázky. Uchazeč musí splnit nějaké zadávací podmínky a ty nesmí být ušité na tuto firmu," uvedl.
Právě kvůli podezření, že zakázka zvýhodňuje Pražské služby, nechal Svoboda původní tendr přepracovat ještě před jeho vypsáním. Ve veřejné zakázce se muselo změnit 27 ze 45 soutěžních podmínek.
Podruhé se zadávací dokumentace měnila v září. Zájemci vznesli námitky proti požadavku, aby příslušná ekologická vozidla vlastnili už nyní, ačkoli zakázka platí až od příštího roku. Magistrát jim vyhověl a výběrové řízení kvůli tomu prodloužil.
Pražské služby, které se v současnosti o pražský odpad starají, na něm ročně vydělají skoro sto milionů korun. Provozují také spalovnu v Malešicích a několik sběrných dvorů. Firma zároveň pro Prahu zajišťuje letní a zimní úklid ulic. Za tuto osmiletou zakázku jí magistrát zaplatí téměř devět miliard korun.