Odškodnění za zkaženou vodu na Praze 6 chce už 5815 lidí

ČTK ČTK
20. 7. 2015 14:44
Pojišťovna vyplatila na odškodném asi 25 milionů korun, zamítla jen 300 žádostí.
Voda v Dejvicích.
Voda v Dejvicích. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražské vodovody a kanalizace (PVK) evidují kvůli kontaminované vodě v Praze 6 na 5815 žádostí obyvatel o odškodnění. Vodárnám se přihlásilo s žádostí také 63 podnikatelů. Dosud bylo na odškodnění vyplaceno asi 25 milionů korun.

Voda kontaminovaná mimo jiné viry se z kanalizace do vodovodního řadu dostala na konci května. Bez vody bylo při následné odstávce asi 32 tisíc lidí.

Havárii způsobilo stáří potrubí a špatné uložení kanalizace a vodovodu.

"K dnešnímu dni jsme předali na pojišťovnu 5459 žádostí," řekl ředitel PVK Petr Mrkos. Další doručené nyní vodárny řeší. Podle ředitele PVK zatím odmítly uznat zhruba tři stovky žádostí.

Lidé, kteří žádají o pětitisícové odškodnění, museli předložit několik dokumentů včetně lékařské zprávy s datem ošetření od 23. do 29. května, tedy po dobu hygienické závady, nebo výpis ze zdravotní karty od praktického lékaře.

Předložit k proplacení mohli i účtenky za léky. Firmy a podnikatelé musí vodárnám dodat kromě základních údajů a vyčíslení ušlého zisku také daňové přiznání či další doklady prokazující vzniklou škodu.

Chceme odškodnění pro všechny

Proti způsobu odškodňování se v minulých týdnech postavilo sdružení Otrávení Pražané. Požaduje odškodnění pro všechny obyvatele Prahy 6 bez rozdílu a zároveň nefinanční plnění ve formě například výstavby hřiště.

To Mrkos odmítá. "Obyvatelům jsme se opakovaně omluvili, odběratelé nemuseli platit vodné a stočné po dobu jednoho měsíce a rovněž vyplácíme odškodné nejen prostřednictvím pojišťovny, ale i ze svých vlastních prostředků," řekl s tím, že například hospitalizovaným pacientům vyplácela peníze nejen pojišťovna, ale i PVK.

Komise, kterou sestavila Pražská vodohospodářská společnost vlastněná Prahou, provedla matematický model i reálnou simulaci havárie. Za příčinu kontaminace označila stáří sítě a špatné technické uložení vodovodu a kanalizace. PVK poté slíbila přijmout preventivní opatření.

 

Právě se děje

Další zprávy