Zákazy používání pitné vody jsou výjimečné, tvrdí hygienička

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 6. 2015 18:04
Lidé z Trnové u Prahy nesmějí vodu používat od víkendu, protože v ní jsou zdraví nebezpečné bakterie. Příčina znečištění zatím není jasná.
Na konci května byli bez vody lidé z pražských Dejvic.
Na konci května byli bez vody lidé z pražských Dejvic. | Foto: Ludvík Hradilek

Trnová - Situace v Trnové u Prahy, kde lidé od víkendu nesmějí používat pitnou vodu kvůli jejím mikrobiologickým vlastnostem, je podle hygieniků v regionu spíše výjimečná.

Libuše Polanská z krajské hygienické stanice řekla, že zákazy bývají sice ojediněle vyhlašovány i jinde, ale většinou kvůli chemickým ukazatelům, například vyššímu obsahu dusičnanů.

"Zákazy máme vydány, ale je to zejména z hlediska chemických ukazatelů. Třeba překračují limity dusičnany, takže je vydán zákaz s tím, že je možné se vodou mýt," řekla Polanská obecně k situaci v regionu.

V případě Trnové lidé vodu nesmějí nejen pít, ale ani z ní vařit nebo se v ní umývat. Podle hygieniků v ní mohou být fekálie a lidem hrozí střevní potíže.

Provozovatel s opatřením nesouhlasí a zvažuje odvolání proti konečnému protokolu.

Původ znečištění je stále neznámý

Kde se bakterie ve vodě vzaly, je záhadou i pro starostu Štefana Moravčíka (nez.). "To je ojedinělý případ, že se tam vyskytly bakterie. To nikdy nebylo, přitom vzorky se odebíraly často," řekl.

V obci se zhruba 130 obyvateli mají nyní lidé přistaveny dvě cisterny.

Voda v Trnové je podle Polanské nevyhovující v široké škále mikrobiologických ukazatelů. "Jsou to sice mezní hodnoty, ale značí to, že ta voda není dostatečně upravovaná," míní.

Hygienici sice ve vodě nenašli třeba bakterii Escherichia coli, která je přímým indikátorem fekálního znečištění, ale odhalili jiné bakterie běžně se vyskytující v povrchových vodách.

"Je tam pozitivní biologický nález, to znamená, že tam jsou mikroorganismy, které se vyskytují v povrchových vodách, jsou tam živé organismy, celkové organismy, takže to svědčí o tom, že ta úpravna asi není dostatečně funkční," předpokládá Polanská.

Starosta si ale myslí, že se kontaminovaná voda mohla dostat do vodovodu i odjinud.

Podle Polanské bude muset provozovatel zajistit dezinfekci a upravit technologii tak, aby voda odpovídala normám.

Provozovatel: Je podivné, že nikdo neonemocněl

Vodovod v obci provozuje firma Reinwasser.

Právník firmy Tomáš Kubík řekl, že se k výsledkům vyjádří, až obdrží závěrečný protokol. Už předběžné rozbory byly pro společnost překvapením, protože podobné problémy se podle Kubíka nikdy neobjevovaly.

"My se teď snažíme co nejrychleji té věci přijít na kloub. Udělali jsme si odběry, jenomže naše první výsledky budou nejdřív ve středu," uvedl Kubík.

Dále poukázal na to, že hygienici provedli odběry v úterý a zákaz byl vyhlášen v pátek odpoledne. Jestli výsledky rozborů nelžou, pak je podle něj podivné, že v obci nikdo neonemocněl.

"Do té doby by se muselo něco projevit," míní. Zákaz navíc podle něj spousta lidí přes víkend ignorovala nebo o něm nevěděla, protože voda v cisterně údajně skoro neubyla.

Lidé platí dvojnásobek ceny

Lidé v Trnové platí firmě Reinwasser 162 korun za tisíc litrů vody, což je dvojnásobek republikového průměru.

Podle Moravčíka se kvůli tomu někteří odběratelé soudili. Oprávněnost ceny podle starosty prověřuje Generální finanční ředitelství, závěry ale ještě nejsou známy. Podnět mu daly obec a občanské sdružení Brdy ČR - žijme lépe.

Firma podle Moravčíka tvrdí, že cena vody odpovídá nákladům na čerpání z Vltavy, čištění a podobně.

"Jenom než to vytlačí nahoru do obce, je prý stojí 50 tisíc korun měsíčně," dodal starosta.

Problémy s vodou měli na začátku června i v Hrušovanech nad Jeviškovou na Znojemsku, hygienici tam v odebraných vzorcích našli komáří larvy.

Na konci května byli bez pitné vody lidé v pražských Dejvicích. Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy