Lékaře kvůli vodě v Dejvicích vyhledalo přes 2600 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 6. 2015 17:10
Roste také počet žádostí o odškodnění, Pražské vodovody a kanalizace jich už dostaly 2100.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lékaře kvůli špatné vodě v Dejvicích a Bubenči vyhledalo do pátku přes 2600 lidí.

Více než 2100 dorazilo se střevními potížemi do lékařských ambulancí praktických lékařů, ostatní dovezla záchranka, informovala krajská hygienická stanice v Praze.

Více než 2100 lidí požádalo Pražské vodovody a kanalizace (PVK) o odškodnění.

"Celkem bylo ošetřeno 1765 osob, které uvádí obtíže v sobotu a v neděli 23. a 24. května a dalších 860 osob uvádějících obtíže od pondělí 25. do pátku 29. května," píše se v informaci hygieniků.

Dalších 67 lidí bylo ošetřeno o minulém víkendu.

Pojišťovna už vyplatila 800 000

PVK k dnešnímu dni obdržely 2166 žádostí o odškodnění, téměř 300 už jich odeslaly pojišťovně. Ta na základě žádostí lidem vyplatila už 800 000 korun.

Žádosti o odškodnění ze strany firem PVK ještě neobdržela.

Bez pitné vody bylo přibližně 32 000 obyvatel Prahy 6 od neděle 24. května do čtvrtka 28. května.

Náhradní zásobování zajišťovali vodohospodáři 80 cisternami a voznicemi s pitnou vodou.

Děti nemohou na školu v přírodě

Děti z Prahy 6 nemohou kvůli bakteriím z vody odjet na školy v přírodě. Ze zákona nesmí dva týdny před odjezdem přijít do kontaktu s epidemií, řekla pražská hygienička Zdeňka Jágrová. V zasažené oblasti je 37 škol a školek.

"Rodiče nemohli potvrzení o bezinfekčnosti podepsat, protože by lhali," řekla Jágrová.

Podle zákona o veřejném zdraví může na zotavovací akci pořádanou mateřskou nebo základní školou jen dítě, které nejeví známky akutního onemocnění a 14 dní před odjezdem nepřišlo do styku s osobou nemocnou nebo podezřelou z nákazy.

Město podalo trestní oznámení

Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.

Městská část kvůli kontaminaci podala trestní oznámení na neznámého pachatele, podezřelý má být z obecného ohrožení z nedbalosti.

 

Právě se děje

před 3 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 13 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 39 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy