Lékaře kvůli vodě v Dejvicích vyhledalo přes 2600 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 6. 2015 17:10
Roste také počet žádostí o odškodnění, Pražské vodovody a kanalizace jich už dostaly 2100.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lékaře kvůli špatné vodě v Dejvicích a Bubenči vyhledalo do pátku přes 2600 lidí.

Více než 2100 dorazilo se střevními potížemi do lékařských ambulancí praktických lékařů, ostatní dovezla záchranka, informovala krajská hygienická stanice v Praze.

Více než 2100 lidí požádalo Pražské vodovody a kanalizace (PVK) o odškodnění.

"Celkem bylo ošetřeno 1765 osob, které uvádí obtíže v sobotu a v neděli 23. a 24. května a dalších 860 osob uvádějících obtíže od pondělí 25. do pátku 29. května," píše se v informaci hygieniků.

Dalších 67 lidí bylo ošetřeno o minulém víkendu.

Pojišťovna už vyplatila 800 000

PVK k dnešnímu dni obdržely 2166 žádostí o odškodnění, téměř 300 už jich odeslaly pojišťovně. Ta na základě žádostí lidem vyplatila už 800 000 korun.

Žádosti o odškodnění ze strany firem PVK ještě neobdržela.

Bez pitné vody bylo přibližně 32 000 obyvatel Prahy 6 od neděle 24. května do čtvrtka 28. května.

Náhradní zásobování zajišťovali vodohospodáři 80 cisternami a voznicemi s pitnou vodou.

Děti nemohou na školu v přírodě

Děti z Prahy 6 nemohou kvůli bakteriím z vody odjet na školy v přírodě. Ze zákona nesmí dva týdny před odjezdem přijít do kontaktu s epidemií, řekla pražská hygienička Zdeňka Jágrová. V zasažené oblasti je 37 škol a školek.

"Rodiče nemohli potvrzení o bezinfekčnosti podepsat, protože by lhali," řekla Jágrová.

Podle zákona o veřejném zdraví může na zotavovací akci pořádanou mateřskou nebo základní školou jen dítě, které nejeví známky akutního onemocnění a 14 dní před odjezdem nepřišlo do styku s osobou nemocnou nebo podezřelou z nákazy.

Město podalo trestní oznámení

Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.

Městská část kvůli kontaminaci podala trestní oznámení na neznámého pachatele, podezřelý má být z obecného ohrožení z nedbalosti.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy