Lékaře kvůli vodě v Dejvicích vyhledalo přes 2600 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 6. 2015 17:10
Roste také počet žádostí o odškodnění, Pražské vodovody a kanalizace jich už dostaly 2100.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lékaře kvůli špatné vodě v Dejvicích a Bubenči vyhledalo do pátku přes 2600 lidí.

Více než 2100 dorazilo se střevními potížemi do lékařských ambulancí praktických lékařů, ostatní dovezla záchranka, informovala krajská hygienická stanice v Praze.

Více než 2100 lidí požádalo Pražské vodovody a kanalizace (PVK) o odškodnění.

"Celkem bylo ošetřeno 1765 osob, které uvádí obtíže v sobotu a v neděli 23. a 24. května a dalších 860 osob uvádějících obtíže od pondělí 25. do pátku 29. května," píše se v informaci hygieniků.

Dalších 67 lidí bylo ošetřeno o minulém víkendu.

Pojišťovna už vyplatila 800 000

PVK k dnešnímu dni obdržely 2166 žádostí o odškodnění, téměř 300 už jich odeslaly pojišťovně. Ta na základě žádostí lidem vyplatila už 800 000 korun.

Žádosti o odškodnění ze strany firem PVK ještě neobdržela.

Bez pitné vody bylo přibližně 32 000 obyvatel Prahy 6 od neděle 24. května do čtvrtka 28. května.

Náhradní zásobování zajišťovali vodohospodáři 80 cisternami a voznicemi s pitnou vodou.

Děti nemohou na školu v přírodě

Děti z Prahy 6 nemohou kvůli bakteriím z vody odjet na školy v přírodě. Ze zákona nesmí dva týdny před odjezdem přijít do kontaktu s epidemií, řekla pražská hygienička Zdeňka Jágrová. V zasažené oblasti je 37 škol a školek.

"Rodiče nemohli potvrzení o bezinfekčnosti podepsat, protože by lhali," řekla Jágrová.

Podle zákona o veřejném zdraví může na zotavovací akci pořádanou mateřskou nebo základní školou jen dítě, které nejeví známky akutního onemocnění a 14 dní před odjezdem nepřišlo do styku s osobou nemocnou nebo podezřelou z nákazy.

Město podalo trestní oznámení

Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.

Městská část kvůli kontaminaci podala trestní oznámení na neznámého pachatele, podezřelý má být z obecného ohrožení z nedbalosti.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy