Novým primátorem bude pirát Hřib. Koalice v Praze se dohodla po urputném jednání

Marek Pokorný ČTK Marek Pokorný, ČTK
Aktualizováno 26. 10. 2018 12:50
V radě nebudou lídři zbylých stran Jiří Pospíšil a Jan Čižinský, oba povedou zastupitelské kluby.
Zdeněk Hřib.
Zdeněk Hřib. | Foto: ČTK

Praha - Pražským primátorem bude pirát Zdeněk Hřib. Po čtyřhodinovém jednání se na tom shodli představitelé pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu.

Strany si také rozdělily místa v radě. Praha sobě Jana Čižinského a Spojené síly pro Prahu pod vedením Jiřího Pospíšila, zastřešující TOP 09, STAN a lidovce, budou mít po čtyřech postech, piráti pak tři.

Čižinský ani Pospíšil nebudou v radě, budou ale předsedy zastupitelských klubů. Pospíšilovi to umožní současně dokončit mandát europoslance, který mu končí na jaře. A Čižinský tak bude moci nadále zůstat starostou Prahy 7. Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu 39 křesel.

Hřib si k primátorskému řetězu přibere informatiku a evropské fondy. Náměstkem primátora za Prahu Sobě budou Pavel Vyhnánek, který bude mít na starosti finance a Adam Scheinherr, který bude řídit dopravu. Za Spojené síly pro Prahu budou náměstky Petr Hlubuček a Petr Hlaváček. První bude mít infrastrukturu a životní prostředí, druhý územní rozvoj.

V radě pak budou za piráty kromě Hřiba Vít Šimral (školství a sport) a dosavadní předseda klubu Adam Zábranský (bydlení). Ten měl původně mít na starosti správu majetku a majetkových podílů, ale nakonec tento resort přepustil. Za Spojené síly pro Prahu budou členy rady ještě Hana Marvanová a Jan Chabr. Marvanová si vezme legislativu a bezpečnost, Chabr majetek a majetkové podíly města. Radními za Prahu sobě budou Hana Třeštíková (kultura) a Milena Johnová (zdravotnictví a sociální věci).

Spor o primátora

Do poslední chvíle byl největší spor právě o křeslo primátora, na kterém Hřib trval, byť všechny tři strany získaly shodně po třinácti mandátech. A hrozilo, že když mu to ostatní neodsouhlasí, koalice se nesloží.

Pospíšil, který je lídrem Spojených sil pro Prahu a současně předsedou TOP 09, si přitom ještě ve čtvrtek odpoledne neodpustil, aby připomněl, že oproti němu a Čižinskému je Hřib politicky zcela nezkušený.

Zatímco Pospíšil je nyní europoslancem a dříve byl několik let ministrem spravedlnosti a Čižinský je čtyři roky starostou Prahy 7, Hřib do politiky vstoupil až letos na jaře, když vyhrál v pirátských primárkách. A protože piráti z těchto tří jednajících stran získali - byť těsně - nejvíce hlasů, je podle Hřiba logické, že on bude primátorem. Byť v preferenčních hlasech zaostal nejen za Čižinským a Pospíšilem, ale také za Hanou Marvanovou.

"Piráti ale jasně konstatovali, že z důvodu svého volebního zisku trvají na postu primátora. A buď získají post primátora, nebo nebude tato koalice," uvedl Pospíšil, když odůvodňoval, proč svoji ambici být primátorem obětoval. "Případný rozpad vznikající koalice by zklamal celou řadu Pražanů, kteří chtějí změnu na radnici a nevolili ANO. Aby tato koalice vznikla, nebudeme trvat na postu primátora," uvedl Pospíšil.

To, že ustoupí od požadavku být primátorem, aby nekomplikoval vznik koalice, již těsně po volbách oznámil i Čižinský.

Zbabělost, tvrdí Udženija

Že v radě neusednou lídři Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu, zaskočilo opoziční ANO a ODS, přestože volbu Hřiba považují za logickou. "Překvapilo mě, že dva lídři ze tří koaličních stran nejsou vůbec v radě a Hana Marvanová (STAN), která získala nejvíc hlasů, nebude náměstkyní primátora, ale radní. Co tím chce koalice dát najevo? Tomu nerozumím," řekl poslanec a předseda zastupitelů ANO Patrik Nacher.

Alexandra Udženija z ODS označila takové rozhodnutí za zbabělost. "Před volbami se zaklínali prospěchem Prahy a Pražanů. Když ale ztratili šanci na primátorský řetěz, převážil nad prospěchem města jejich osobní zájem. Takové chování lídrů považuji za zbabělost a zříkání se odpovědnosti," uvedla.

ODS i ANO podle svých vyjádření počítají s tím, že budou v opozici. "Jsme na ni připraveni. Mrzí mě ale, že PS ani Spojené síly s námi ani jednou nejednali, to mě zklamalo. Piráti s námi jednali alespoň jednou, kde jsme si řekli naše mantinely, to bylo gentlemanské," řekl Nacher.

"Novému vedení města budeme tvrdou a pracovitou opozicí. Naším jediným cílem bude prosazovat program, díky kterému jsme v Praze vyhráli volby," dodala Udženija.

Budoucí primátor Zdeněk Hřib v DVTV:

Post primátora není něco, s čím by se mělo obchodovat, míní kandidát Pirátů na pražského primátora Zdeněk Hřib. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy