V Praze trvá povolební napětí. ODS nepřišla s reálným návrhem, tvrdí Pospíšil

Radek Bartoníček Marek Pokorný Radek Bartoníček, Marek Pokorný
9. 10. 2018 12:56
Zatímco v řadě měst se už ví, které strany budou vládnout, v Praze nelze nic takového ani odhadovat. Ani v úterý v poledne nebylo jasné, zda Prahu převezmou do své společné moci piráti s koalicí Jiřího Pospíšila a lidmi Jana Čižinského, nebo se podaří ODS či hnutí ANO tento blok nalomit.
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil ještě definitivně neřekl, zda půjde do vlády nad Prahou s ODS, piráty, nebo Janem Čižinským, který získal od Pražanů nejvíce hlasů.
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil ještě definitivně neřekl, zda půjde do vlády nad Prahou s ODS, piráty, nebo Janem Čižinským, který získal od Pražanů nejvíce hlasů. | Foto: Milan Bureš

Praha - Na úterní den sice nejsou připravena v Praze žádná zásadní jednání o tom, kdo hlavnímu městu povládne, to ale neznamená, že by se v zákulisí nic nedělo. Naopak, právě tyto hodiny a dny rozhodují o tom, zda ODS těsné vítězství ve volbách v Praze přemění i v účast ve vládní koalici. Ačkoli dosavadní jednání působí tak, že ODS míří spíše do opozice, všechno může být jinak. 

"Nejlepší z možných variant je například koalice s Prahou sobě a se Spojenými silami a to je varianta, která by jistě Praze mohla přinést realizaci toho, co píšeme v programu a na co Pražané čekají," prohlašuje místopředseda ODS Martin Kupka. Podobně mluví i další zástupci ODS, kteří by si představovali koalici bez pirátů Ivana Bartoše.

Jenže, jak moc je toto přání ODS reálné? Za Prahou sobě stojí úspěšný starosta Prahy 7 Jan Čižinský, za Spojenými silami předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Čižinský už od předvolební kampaně voličům mnohokrát sliboval, že s ODS nepůjde.

Pospíšil a jeho strana je ale jiný případ. ODS si může udržovat naději i díky tomu, že piráti rozhodně nejsou stranou, která by patřila mezi politiky TOP 09 k nejpopulárnějším. Předseda topky Jiří Pospíšil to dobře ví, stejně jako to dobře vědí politici ODS. I proto občanští demokraté usilovali o schůzku s Pospíšilem, ze které ale zatím nevyplývá nic bližšího pro vzájemnou spolupráci.

"ODS nám je jako pravicová strana programově blízko, respektujeme je jako vítěze voleb. Proto jsme se v neděli společně setkali. ODS nicméně jako vítěz nepřinesla žádný reálný návrh trojstranné koalice, o kterém by bylo možné jednat," sdělil Pospíšil.

Této výtce se v úterním rozhovoru pro Aktuálně.cz podivil předseda ODS v Praze Tomáš Portlík. "Jestli byla představa, že přijdeme a řekneme, že jsme domluveni s piráty, tak to nemohl čekat, protože každý ví, že piráti se před volbami domluvili s Čižinským," podotkl Portlík.

Je slušnost s vítězem voleb aspoň jednat

Podle něho by ale bylo od všech lídrů stran v pražském zastupitelstvu slušné alespoň s ODS jako vítězem voleb jednat. "Je to určitá slušnost. Zvlášť bych to čekal od těch, kteří deklarují, jak respektují pravidla a mají řeči o morálce," postěžoval si s odkazem na Čižinského, který stále odmítá se s ODS byť jen setkat.

A to dobře ví i Pospíšil. Z jeho slov je patrné, že mu je ODS blízká, ale z jednání s Čižinským pochopil, že ten rozhodně neporuší slib o nevládnutí s ODS. "Pan Čižinský koalici s ODS odmítá. Jediná reálná varianta v tuto chvíli je s ním a piráty. Je fér o takové koalici jednat, Praha si nesmí dovolit dlouhé bezvládí," avizuje Pospíšil.

Pro tuto variantu se navíc rozhodl v pondělí i klub zastupitelů za Pospíšilovy Společné síly. "Shodli jsme se, že vstoupíme do trojstranného jednání o vytvoření koalice v Praze. Naše expertní týmy nyní zahájí podrobná jednání o programu pro Prahu na příští čtyři roky," uvedl Pospíšil.

Tuto variantu velmi prosazuje například Hana Marvanová, která byla hned na druhém místě kandidátky za Pospíšilem. "Teď bude následovat jednání o programu, a pokud se shodneme, je velká šance, že v Praze dokážeme prosadit skutečnou změnu!" raduje se Marvanová na sociálních sítích. 

Její vztahy s ODS jsou poměrně vyhrocené, protože už před volbami si vyměňovala ostré vzkazy s místopředsedkyní ODS Alexandrou Udženijou, která byla dvojkou kandidátky v Praze hned za lídrem Bohuslavem Svobodou.

Marvanová patří mezi velké kritiky dřívějšího vládnutí ODS. Udženija přesto po volbách vyzývá: "Nejlepší koalice v metropoli by byla ODS, TOP 09 a Praha sobě. Spojené síly pro Prahu jsou pro nás nejpřirozenějším partnerem."  

Nelze však čekat, že ODS coby vítěz voleb boj o pražský magistrát jen tak vzdá. Taktiku ODS pro další vyjednávání ale Portlík nechtěl ani naznačit. "Počkejme si, uvidíme. Určitě pochopíte, že se o tyto detaily s vámi úplně nepodělím. Ale všichni vyjednavači by měli vědět, že ODS má velmi zkušený tým profesionálů, kteří toho v Praze mnoho udělali, proto by bylo správné, abychom byli ve vedení," řekl Aktuálně.cz Portlík.

Probrali jsme priority Prahy, na koalici jsme se zatím nedohodli, říká Hřib po schůzce s ODS | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy