Pospíšil ustoupil Hřibovi, aby v Praze vznikla koalice. Nyní se dohadují křesla

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 25. 10. 2018 16:00
Pokud by Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu nekývly na to, že lídr pirátů Zdeněk Hřib bude primátorem, naše koalice nevznikne, řekl novinářům Jiří Pospíšil s tím, že se kvůli tomu vzdává snahy být pražským primátorem. Nadále je ale přesvědčený o tom, že by pro Prahu bylo lepší, kdyby v jejím čele stál zkušený politik. On sám ani Jan Čižinský pravděpodobně v radě nebudou.
Pro nás v klubu je to těžké rozhodování, ale aby tato koalice vznikla, rozhodli jsme se, že nebudeme trvat na postu primátora Prahy, říká Pospíšil. | Video: DVTV

Praha - Lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil potvrdil, že netrvá na tom, aby byl primátorem hlavního města a přenechá post Zdeňku Hřibovi, který je jedničkou pirátů. V opačném případě by jednání o složení nové koalice s piráty a Prahou Sobě mohla ztroskotat.

"Případný rozpad vznikající koalice by zklamal celou řadu Pražanů, kteří chtějí změnu na radnici a nevolili ANO. Aby tato koalice vznikla, nebudeme trvat na postu primátora," uvedl Pospíšil, lídr Spojených sil, které sdružují TOP 09, STAN a lidovce.

Sám Pospíšil se dlouhodobě vymezuje proti lídru pirátů s poukazem na jeho politickou nezkušenost. To, že by měl být primátorem někdo, kdo nemá zatím jakékoliv zkušenosti z politiky, označil Pospíšil již dříve za tahání králíků z klobouku a nyní to zopakoval. 

"Stále doufám, že pan Hřib dojde k závěru, že nechce být druhou paní Krnáčovou," uvedl.

Zůstane v Bruselu? 

Sám Pospíšil byl v minulosti ministrem spravedlnosti a nyní je europoslancem, lídr Praha Sobě Jan Čižinský zase úspěšným starostou Prahy 7. Naopak Hřib do politiky naskočil až letos na jaře, kdy vyhrál pirátské primárky. 

"Piráti ale jasně konstatovali, že z důvodu svého volebního zisku trvají na postu primátora. A buď získají post primátora, nebo nebude tato koalice," konstatoval Pospíšil.

Zda sám Pospíšil vůbec zasedne v radě, ještě není jisté. Rozhodnout by se to mohlo už dnes večer, kdy se všechny strany mají sejít na jednání.

"Máme několik scénářů, se kterými jdeme na schůzku. V některých jsem členem rady, v některých předsedou zastupitelského klubu," uvedl. Pokud by byl "jen" předsedou klubu zastupitelů, mohl by si ponechat i současný post europoslance.

Spor o dopravu a majetek

Všechny tři strany, které vyjednávají o koalici, se již shodly na programu. Nyní jednají o tom, jak si rozdělí resorty a kdo který z nich povede.

Strany sice nechtějí jednání o jednotlivých resortech a o tom, kdo by je mohl řídit, zatím mluvit, deník Aktuálně.cz nicméně zjistil, že největší spor se vede o resorty dopravy a majetku. O první z nich stojí Praha Sobě, za níž vyjednává jaderný fyzik Adam Scheinherr. Ten se přitom dopravou v minulosti příliš nezabýval - začal až poté, co založil iniciativu Libeňský most nebourat, nerozšiřovat.

"Je ale překvapivě racionální a má přehled," komentoval to jeden z účastníků jednání. O tento resort ale současně stojí i TOP 09, která by jej ráda svěřila dosluhujícímu starostovi Prahy 5 Pavlu Richterovi. Ten již v minulosti byl radním Prahy a měl na starosti investice.

Druhý sporný resort je správa majetku. Ten by měl předběžně připadnout Pirátům a současnému předsedovi zastupitelského klubu Adamovi Zábranskému. Ten na magistrátu působil i v minulém volebním období a zaměřoval se právě na majetek a správu městských firem. Na jeho odbornosti i přes jeho nízký věk 24 let se shodnou jak lidé z Praha Sobě, tak ze Společných sil pro Prahu. Jenže o tento resort usilují i Spojené síly pro Prahu, konkrétně TOP 09.

Oslabená TOP 09

Dnešní prohlášení Pospíšila může také zvýšit šance jeho uskupení a zejména TOP 09 při vyjednávání o postech, o které více stojí. Třeba právě o oba zmíněné posty.

V nové radě totiž podle současného stavu vyjednávání mají mít Spojené síly pro Prahu čtyři místa. Dvě z nich mají připadnout STAN - za ně by do rady mohli jít Hana Marvanová a starosta Lysolají Petr Hlubuček. Ten by mohl převzal resort své kolegyně Jany Plamínkové, která měla na starosti infrastrukturu a vztahy k městským částem.

Další dvě místa by sice připadla TOP 09, ale jedno z nich - územní rozvoj - by nejspíše řídil bývalý ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Petr Hlaváček. Ten je však nestraník a TOP 09 by tak v radě fakticky připadlo jen jedno místo. A sama TOP 09  by to tak mohla brát jako prohru. "Bude mít ve straně těžkou pozici. Není primátorem a ani nevyjednal pro TOP 09 žádný silný resort," říká na adresu Pospíšila zdroj Aktuálně.cz.

Lidovci by se pak zřejmě museli spokojit pouze s místem uvolněného zastupitele. Nejpravděpodobnější je, že by jej dostal dosluhující radní pro kulturu Jan Wolf - zřejmě by tak dělal předsedu výboru pro kulturu, výstavnictví a cestovní ruch.

Primátorský řetěz a IT

Sám Hřib si k primátorskému řetězu chce vzít i resort IT. Jaký další post kromě majetku by pirátům mohl připadnout zatím není jasné.

U sdružení Praha Sobě je pravděpodobné, že v radě nakonec neusedne jeho hlavní tvář Jan Čižinský. Ten zůstane nadále "pouze" starostou Prahy 7.

V tom případě by ale do křesla pražského radního, respektive náměstka pro finance a rozpočet, měl nastoupit jeho blízký spolupracovník a současný zástupce starosty na Praze 7 Pavel Vyhnánek. Na post radní pro kulturu pak míří Hana Třeštíková, která tento post také už zastává na Praze 7. Čtvrtým v radě by pak měla být Milena Johnová, jíž by měla připadnout sociální oblast. 

 

Právě se děje

Další zprávy