Praha - Ředitel Střední průmyslové školy Na Třebešíně František Bártl kvůli šikanování učitelky žáky odstoupit nehodlá. "Necítím žádné pochybení," uvedl na tiskové konferenci. Následně oznámil, že kvůli současné situaci pozval ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD), aby školu navštívila. Praha jakožto zřizovatel této střední školy může případné pochybení posoudit až po skončení vyšetřování, uvedla ředitelka odboru školství a mládeže Lenka Němcová.
Bártl zdůraznil, že nechce podlehnout tlaku. "To, že nehodlám rezignovat, není ani zpupnost, ani nedostatek pokory a sebereflexe. Pokud se prokáže pochybení na mé straně, vyvodím z toho důsledky. Ale neudělám z toho precedens pro výtečníky po všech koutech republiky," prohlásil. Pokud by funkci opustil, ukázal by tím žákům cestu k odstranění ředitele. Stačilo by, kdyby se dopouštěli podobného chování.
Podle ředitelky pražského odboru školství a mládeže Lenky Němcové na jaře šetření České školní inspekce neprokázalo v Třebešíně žádné negativní jevy. Naopak škola získala kladné hodnocení. K aktuálnímu případu uvedla: "Školám je potřeba v této záležitosti metodicky pomáhat a poskytnout jim pomoc. Není na to pozdě, v současné době připravujeme rozsáhlejší projekt na pomoc ředitelům škol," uvedla.
Němcová také připomněla, že Bártl je ředitelem této školy od roku 2006 a až do minulého týdne na školu ani na něj nepřišla žádná závažná stížnost.
Vedení školy znovu odmítlo souvislost mezi šikanou a následným úmrtím učitelky. O jejích zdravotních problémech prý vedení školy nevědělo. Když loni v únoru pětapadesátiletá pedagožka nastupovala, absolvovala úspěšně prohlídku u lékaře. Ani pak prý vedení ani nikdo z ostatních pedagogů žádné problémy nezpozorovali.
Škola v současnosti na vyřešení situace spolupracuje s policií i s Českou školní inspekcí.
Přiměřený trest
Ředitel trval také na tom, že podmínečné vyloučení a trojka z chování byly přiměřeným trestem pro tři agresory na základě videí, která škola od žáků v lednu dostala. Jejich obsah nechtěl nikdo z vedení kvůli nynějšímu policejnímu vyšetřování blíže komentovat. "Mají toho na svědomí více, ale nehodláme se unáhlit, postup je potřeba konzultovat s odborníky," uvedl.
Zástupkyně ředitele školy Taťjana Kubíková nechápe, proč někdo ze studentů předal videa se závažnějšími projevy šikany médiím. "U nás je celá řada opatření, která by mu umožnila, aby to předal nám. Máme schránku, kde to může vložit anonymně," uvedla.
Tvrdí, že šikana v nějaké podobě existuje na každé škole. "My jsme ji vždy řešili bezodkladně a v zárodku," řekla. Se třídou, kde žáci učitelku šikanovali, se podle ní pracovalo i po jejich potrestání. Pod vedením psycholožky se tam konal sekundární preventivní program.
Ředitel Bártl i zpětně trvá na tom, že postup školy byl správný. "Necítím žádné pochybení. Myslím, že jsme udělali všechno, co bylo v našich silách, a že jsme to udělali správně," prohlásil. Nemyslí si, že měl být o dění už v lednu informován zřizovatel, protože školy mají právní subjektivitu.
Hlavní město Praha, které zřizuje 180 škol, ještě zintenzivní metodickou podporu škol v boji proti šikaně. "Je třeba školám ještě více metodicky pomáhat v této nelehké záležitosti. Šikana není zlomená noha, kterou dáte do sádry a ona se uzdraví. Je to proces složitý," uvedla Němcová.
Kvůli událostem ve škole se ministryně školství Valachová hodlá sejít se zřizovatelem. Schůzka by se měla uskutečnit v pátek, řekla ministryně při jednání vlády. Zúčastnit by se jí měli i zástupci České školní inspekce.