reklama
 
 

Havlovi vadí demolice domu v Praze, píše Besserovi

1. 6. 2011 9:24
Exprezident je z rozhodnutí ministra zklamaný, napsal mu otevřený dopis

Praha - Exprezident Václav Havel nesouhlasí s bouráním domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v centru Prahy.

Napsal kvůli tomu ministrovi kultury Jiřímu Besserovi otevřený dopis. Plán na bourání obecně vyvolává vášně. Havel ho přijal s lítostí a obává se toho, jaká "obluda" na místě demolice vyroste.

"Jsem smutný z vašeho rozhodnutí o demolici," píše Havel

O zbourání budovy na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí, který sousedí s hotelem Jalta, rozhodl Besser minulý týden.

Dům je součástí jednoho z nejvýznamnějších prostranství Pražské památkové rezervace, památky světového kulturního dědictví UNESCO, takže rozhodnutí přineslo vlnu nesouhlasu. Verdikt ministra je ale konečný a nelze se proti němu odvolat.

"Vážený pane ministře, dovolte mi, abych veřejně vyjádřil svůj smutek nad souhlasem, který jste dal ke zbourání domů na Václavském náměstí. Ještě větší než má lítost z bourání je můj strach z obludy, která bude na místě zbořených domů stát. Vím, že na tom nic nezměním, ale zároveň cítím povinnost se ozvat a sdělit Vám svůj názor. Váš Václav Havel," napsala bývalá hlava státu ministrovi.

Demolice začne v listopadu

Zatímco dům bude zbourán, památkově chráněné Jalty se prý chystaná demolice sousedního domu v Opletalově ulici téměř nedotkne. Stavebními úpravami projde jen dvůr v zadní části stavby.

Projděte si další vzácné domy, kterým hrozí demolice

Provoz hotelu z roku 1958 postaveného v socialisticko-realistickém stylu tak bude zachován.

Nová budova má být postavena v příštích letech. Podle projektu, který byl zveřejněn v databázi projektů pro posuzování vlivu stavby na životní prostředí, má mít kancelářská novostavba tři podzemní a devět nadzemních podlaží. Investorem je firma Václavské náměstí 19, a. s., a demolice se chystá spustit už letos v listopadu.

autor: ČTK | 1. 6. 2011 9:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama