Ostravské slůně Sumitru zabil herpes virus. Nemělo protilátky, protože odmítalo mateřské mléko

ČTK ČTK
25. 2. 2016 14:35
Sloní samici Sumitru, která v lednu uhynula v ostravské zoo, zabil herpes virus. Nemoc ohrožuje především slůňata. Mimo nebezpečí jsou jen slůňata, která přijímají od matek mléko. Ale jen po dobu, kdy mateřské mléko skutečně pijí. Ostravské slůně od narození mléko od matky nepřijímalo, ošetřovatelé ho krmili speciálně vyvinutou náhražkou. V této náhražce ale chybí právě protilátka proti herpes viru. Ohroženi jsou nejen sloni v zoologických zahradách, ale i ve volné přírodě.
Ostravské slůně Sumitra
Ostravské slůně Sumitra | Foto: Zoo Ostrava

Ostrava - Ostravskou sloní samičku Sumitru zabil herpes virus. Podobných případů v poslední době přibylo. Virus se začal chovat agresivněji, ohrožena je tak nyní populace slonů indických na celém světě. Jejich afričtí příbuzní mají vlastní formu viru. Ta tolik nebezpečná není.

Experti nyní hledají látku, která by slony ochránila. Novinářům to řekl Thomas Hildebrandt z berlínského institutu, který se zaměřuje na výzkum sloních nemocí, zejména právě na sloní herpes virus.

Nemoc ohrožuje především slůňata. Případ ani ne dvouleté ostravské samičky je první v Česku. Ve světě je ale zaznamenáno už osm desítek uhynulých slonů v lidské péči. Jen loni to byli čtyři sloni. "Nemoc je ale fatální i pro slony ve volné přírodě. Víme o stovce uhynulých zvířat. Toto je ale jen odhad," řekl Hildebrandt.

Experti vědí, že mimo nebezpečí jsou jen slůňata, která přijímají od matek mléko. Ale jen po dobu, kdy mateřské mléko skutečně pijí. V okamžiku, kdy jsou odstavena, virus je pro ně velmi nebezpečný.

Ostravské slůně od narození mléko od matky nepřijímalo, ošetřovatelé ho krmili speciálně vyvinutou náhražkou. Téměř dva roky Sumitra zdárně rostla. Vše se změnilo koncem ledna, kdy zvíře náhle uhynulo.

V mateřském mléce je protilátka

"Nedokázali jsme jí zachránit život. Chceme se poučit a pomoci dalším slonům," řekl německý odborník. Podle něj byl jinak stav slůněte velmi dobrý. "Výsledky jsou pozitivní, stav kostí byl nadprůměrný. Formule, kterou jsme vyvinuli, fungovala. V předchozích případech nebyly výsledky tak pozitivní," řekl.

Jedna složka ale v náhražce stále chybí. Je jí látka, která slony chrání před herpes virem. "Mateřské mléko hraje důležitou ochranu slůněte proti herpes viru. Nevíme, která složka přesně to je. Snažíme se ji najít," řekla ostravská zooložka Jana Pluháčková. Podle ní i jejího německého kolegy je situace vážná. "Není to ohrožení pro slony v zahradách, ale i ve volné přírodě," řekla.

Vir pravděpodobně v posledních letech zmutoval. "V Barmě před 15 lety k úhynům nedocházelo. Nyní tam sloni na herpes vir umírají. Zatím ale nejsme schopni vysvětlit, co se stalo, proč se virus najednou chová tak agresivně," řekl Hildebrandt. Jeho tým zkoumá mateřské mléko slonů v přírodě i těch chovaných v zajetí. "Věříme, že složku najdeme a slony zachráníme," doplnil.

Sloní herpes byl poprvé odhalen v roce 1999. Podle odborníků ale sloni s tímto virem žijí už čtyři miliony let a šíří ho mezi sebou. Viry se drží na chobotech a sloni mají ve zvyku si je při setkání strkat do tlamy. Pokud tam má slon nějaké oděrky, mohou se stát branou, kterou se herpes dostane přímo do krevního oběhu. Tam pak napadá buňky cévní výstelky a zvíře uhyne kvůli vnitřnímu krvácení. "Jeden den není vidět nic, druhý den je slon mrtvý. Průběh nemoci je velmi rychlý," řekl Hidebrandt.

Tím, že chráníme slony, chráníme celý ekosystém a z toho profitují i ostatní živočišné nebo rostlinné druhy, říká Arthur F. Sniegon. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 38 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy