Na pražském Smíchově hořely kanceláře. K požáru vyjelo šest jednotek hasičů

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2019 8:46
V Praze na Smíchově v ulici Strakonická hořely v úterý noci kanceláře. Na místě zasahovalo šest jednotek hasičů, vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. Škody se podle prvních odhadů vyšplhají na několik milionů korun, příčinu budou zjišťovat vyšetřovatelé.
Při zásahu využili hasiči termokamery i speciální hasící zařízení COBRA,
Při zásahu využili hasiči termokamery i speciální hasící zařízení COBRA, | Foto: Hasiči Praha

Požár byl ohlášen kolem jedenácté hodiny večer. V době příjezdu jednotek na místo hořelo vybavení několika kanceláři v patře pod střechou haly. Hasiči nasadili na lokalizaci požáru několik proudů vody včetně speciálního hasicího zařízení Cobra.

Plně pod kontrolou byl požár asi hodinu po půlnoci, následovalo dohašování a vyhledávání skrytých ohnisek. Na průzkum střechy použili hasiči výškovou techniku a termokamery. 

"S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen druhý stupeň poplachu," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Požár podle něj zničil vybavení i stavební části několika kanceláří včetně mezistropí. Plameny se částečně dostaly i do prostoru střešní konstrukce budovy.

Škody hasiči odhadli na několik milionů korun, příčina požáru bude předmětem dalšího šetření ve spolupráci s policií.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy