Havlův památník by mohl být k vidění u pražské Kampy

ČTK ČTK, Bára Sobotková
13. 3. 2014 12:13
Pomník je součástí mezinárodního projektu připomínajícího ideály a životní postoje Václava Havla.
Havlův pomník v Barceloně.
Havlův pomník v Barceloně. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Hlavní město našlo místo, kde by mohl vzniknout památník připomínající bývalého českého a československého prezidenta Václava Havla.

Pamětní místo, které tvoří dvě křesla a strom prorůstající kulatým stolkem, bude zřejmě na Maltézském náměstí nedaleko parku Kampa.

Stejný památník z dílny výtvarníka Bořka Šípka byl v únoru odhalen v Barceloně ve Španělsku. Vedení Prahy tehdy přislíbilo, že najde vhodnou lokalitu pro umístění podobného pietního místa v české metropoli. Odhaleno by mělo být na jaře.

"Praha je s osobností Václava Havla neodmyslitelně spojená, a proto by v ní pamětní místo tohoto výjimečného člověka nemělo chybět," uvedl primátor Prahy Tomáš Hudeček. "Jedná se o netradiční památník symbolizující demokratický dialog, který byl pro Havla tolik důležitý," doplnil.

Po Havlovi je pojmenováno letiště, ulička a tři místa v zahraničí

Pomník vznikne v rámci celosvětového projektu, jehož záměrem je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, která mají sloužit k setkávání a vedení dialogu v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.

V prosinci loňského roku si odhlasovali v anketě pojmenování uličky v centru města po bývalém prezidentovi občané Brna. Pojmenování vzešlo od uměleckého ředitele divadla Husa na provázku Vladimíra Morávka.

Ulička Václava Havla vede od zmíněného divadla k chrámu na Petrově. Kromě básní vytesaných na zdech ji nikdo neobývá, žádný z obyvatel Brna si proto nemusel měnit adresu.

Křesla se stolkem, skrze něhož prorůstá strom, připomínají boj bývalého prezidenta za lidská práva už v několika zahraničních městech. První památník byl umístěn do areálu washingtonské Georgetownské univerzity, od loňského roku stojí také v irském Dublinu.

Po Havlově smrti se vedly diskuse ohledně možnosti přejmenovat některé veřejné místo v Praze. Jméno prvního polistopadového prezidenta nese pražské letiště.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy