Havlův památník by mohl být k vidění u pražské Kampy

ČTK ČTK, Bára Sobotková
13. 3. 2014 12:13
Pomník je součástí mezinárodního projektu připomínajícího ideály a životní postoje Václava Havla.
Havlův pomník v Barceloně.
Havlův pomník v Barceloně. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Hlavní město našlo místo, kde by mohl vzniknout památník připomínající bývalého českého a československého prezidenta Václava Havla.

Pamětní místo, které tvoří dvě křesla a strom prorůstající kulatým stolkem, bude zřejmě na Maltézském náměstí nedaleko parku Kampa.

Stejný památník z dílny výtvarníka Bořka Šípka byl v únoru odhalen v Barceloně ve Španělsku. Vedení Prahy tehdy přislíbilo, že najde vhodnou lokalitu pro umístění podobného pietního místa v české metropoli. Odhaleno by mělo být na jaře.

"Praha je s osobností Václava Havla neodmyslitelně spojená, a proto by v ní pamětní místo tohoto výjimečného člověka nemělo chybět," uvedl primátor Prahy Tomáš Hudeček. "Jedná se o netradiční památník symbolizující demokratický dialog, který byl pro Havla tolik důležitý," doplnil.

Po Havlovi je pojmenováno letiště, ulička a tři místa v zahraničí

Pomník vznikne v rámci celosvětového projektu, jehož záměrem je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, která mají sloužit k setkávání a vedení dialogu v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.

V prosinci loňského roku si odhlasovali v anketě pojmenování uličky v centru města po bývalém prezidentovi občané Brna. Pojmenování vzešlo od uměleckého ředitele divadla Husa na provázku Vladimíra Morávka.

Ulička Václava Havla vede od zmíněného divadla k chrámu na Petrově. Kromě básní vytesaných na zdech ji nikdo neobývá, žádný z obyvatel Brna si proto nemusel měnit adresu.

Křesla se stolkem, skrze něhož prorůstá strom, připomínají boj bývalého prezidenta za lidská práva už v několika zahraničních městech. První památník byl umístěn do areálu washingtonské Georgetownské univerzity, od loňského roku stojí také v irském Dublinu.

Po Havlově smrti se vedly diskuse ohledně možnosti přejmenovat některé veřejné místo v Praze. Jméno prvního polistopadového prezidenta nese pražské letiště.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy