Dvě křesla a stolek, Havel má v Barceloně památník

ČTK Domácí ČTK, Domácí
15. 2. 2014 22:54
Autorem památníku je architekt Bořek Šípek
Památník Václava Havla v Barceloně.
Památník Václava Havla v Barceloně. | Foto: Aktuálně.cz

Barcelona/Praha - Památník bývalému českému a československému prezidentu Václavu Havlovi odhalili v centru Barcelony. Pamětní místo tvoří dvě křesla a stolek, jehož centrem prorůstá strom.

Autorem památníku je architekt Bořek Šípek, který spolu s českým velvyslancem ve Spojených státech Petrem Gandalovičem stojí za myšlenkou budování podobných pamětních míst věnovaných Václavu Havlovi v rámci celosvětového projektu. Informovala o tom pražská Knihovna Václava Havla.

Pamětní místo se nachází v parku Parque de la Ciutadella nedaleko parlamentu autonomní oblasti Katalánsko. Barcelona je jejím správním střediskem.

Slavnostního aktu odhalení se kromě jiných zúčastnili starosta Barcelony Xavier Trias, bývalý ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg, který je jedním ze zakladatelů pražské Knihovny Václava Havla, či pražský primátor Tomáš Hudeček.

Budování podobných památníků je projektem, za kterým stojí český velvyslanec Petr Gandalovič a Bořek Šípek. Podobný památník již stojí v areálu washingtonské Georgetownské univerzity. V prosinci bylo další takové pamětní místo odhaleno v irském Dublinu.

Záměrem projektu je vytvoření sítě míst, která mohou přispět k setkávání a vedení dialogu, "kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla", uvedla Knihovna Václava Havla na webu.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy