V Roudnici nad Labem zasadili lípu na Havlovu počest

ČTK ČTK
30. 11. 2012 17:17
U sázení stromu na počest Václava Havla byli přítomni hudebník Kocáb i textař Horáček
Václav Havel.
Václav Havel. | Foto: ČTK

Roudnice nad Labem - V Roudnici nad Labem v pátek odpoledne zasadili lípu na počest Václava Havla.

Vzpomněli na něj pár dní před ročním výročím jeho smrti i hudebník Michael Kocáb a textař Michal Horáček, který ocenil, že město Havla připomíná právě stromem.

Oba společně se starostou Vladimírem Urbanem a několika občany na závěr zasypali hlínou kořeny mladé lípy, která bude růst v parku u roudnické Galerie moderního umění.

Podle Horáčka je dobře, že město nepostavilo Havlovi třeba pomník.

"Myslím, že by ho to potěšilo. Protože ať už máme jakékoliv politické názory a ať už s Havlovou politickou činností souhlasíme nebo ne, tak se stromem nesouhlasit nikdo nebude," uvedl s tím, že zasadit strom jako symbol života je lepší než ho proměnit v kamennou legendu připomínanou jen v čítankách.

"Teď je strom ještě malý, ale třeba za 50 let bude dávat krásný stín. A až budou okolo chodit naše děti a naši vnuci, tak si třeba vzpomenou, že svět je lepší než býval i díky Václavu Havlovi," uzavřel.

Osobní setkání s Havlem má umožnit socha:

Svého přítele vzpomněl i hudebník Michael Kocáb.

"Havel jednou řekl: 'Já když se rozpovídám, tak jsem líný přestat.' To bych taky rád, ale já se vždycky těším, až budu moci přestat," vyprávěl Kocáb.

Právě on vloni v prosinci spoluorganizoval vzpomínku na Havla včetně plavby lodí z Prahy do Děčína, na níž se vezly květiny přinesené lidmi do Pražské křižovatky. Ty pak v Děčíně skončily v Labi.

Havel zemřel po dlouhé nemoci 18. prosince loňského roku. Nedaleké Litoměřice pojmenovaly po bývalém prezidentovi park, v den výročí jeho narozenin letos v říjnu tam odhalili i jeho bustu. Slavnosti se zúčastnila i vdova Dagmar Havlová.

Jako první v kraji i celém Česku schválili pojmenování ulice ve městě v Kadani na Chomutovsku, dříve se jmenovala Fučíkova.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy