Brno má uličku Václava Havla, Dublin "Havlovo místo"

ČTK ČTK
10. 12. 2013 16:26
Radní schválili přejmenování ulice, Dublin se zapojil do mezinárodního projektu.
Václav Havel redukoval posttotalitní zmatek na morální problém a nebyl schopen ho přenést do praktické politiky.
Václav Havel redukoval posttotalitní zmatek na morální problém a nebyl schopen ho přenést do praktické politiky. | Foto: ČTK

Brno/Dublin - V úterý vznikla hned dvě místa, která nesou jméno prvního polistopadového prezidenta. Brno má tak nově uličku Václava Havla, irský Dublin se zase zapojil do mezinárodního projektu a otevřel takzvané Havlovo místo.

Havlovu uličku v úterý schválili zastupitelé města. Jméno nesse úzká ulice vedoucí od Divadla Husa na provázku k parku a katedrále na Petrově. 

Pojmenování původně navrhl umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek, radnice městské části Brno-střed uspořádala dvě ankety.

První byla internetová a lidé se vyjádřili proti pojmenování uličky, ve druhé museli Brňané hlasovat osobně a vyšla pro pojmenování.

První anketu radnice později zpochybnila. Kolem pojmenování se strhla debata, někteří lidé byli proti. Zastupitelé Brna-středu, komise pro názvosloví, radní města Brna a v úterý i zastupitelé však pojmenování schválili.

"Jsem rád, že se pojmenování uličky Václava Havla přes počáteční kontroverze dotáhlo do konce," podotkl na zasedání zastupitelstva Martin Ander z opoziční Strany zelených. V uličce Václava Havla nežijí žádní lidé a nikdo si tak nemusí kvůli pojmenování měnit doklady.

Během debat se objevil také požadavek pojmenovat nějakou ulici v Brně po oblíbeném brněnském baviči Frantu Kocourkovi. Starosta Brna-středu Libor Šťástka (ODS) slíbil, že se tím radnice bude zabývat.

"Zcela jistě budeme na zastupitelstvu řešit i pojmenování nějakého prostoru v Brně po tomto člověku, který je místním fenoménem," řekl už dříve Šťástka.

Havel už má také dvě "místa"

V zahraničí vzniká také neotřelý projekt připomínající prezidenta a známého bojovníka za lidská práva, jedná se o takzvaná Havlova místa, tedy posezení na veřejnosti v podobě dvou křesel u kulatého stolu, jehož středem prorůstá strom.

V Evropě je od úterý takové první místo v irském Dublinu, kde ho z iniciativy organizace Art for Amnesty odhalila tamní radnice za účasti někdejšího Havlova kancléře Karla Schwarzenberga (TOP 09). Příští rok vznikne další Havlovo posezení v Barceloně.

Vůbec první Havlovo místo vzniklo v říjnu na půdě Georgetownské univerzity ve Washingtonu. Projekt iniciovali český velvyslanec v USA Petr Gandalovič a architekt Bořek Šípek.

"Záměrem tohoto projektu je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu - míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla," uvedla Knihovna Václava Havla.

Od úmrtí prvního polistopadového prezidenta Václava Havla uplynou příští týden dva roky.

 

Právě se děje

Další zprávy