Brno má uličku Václava Havla, Dublin "Havlovo místo"

ČTK ČTK
10. 12. 2013 16:26
Radní schválili přejmenování ulice, Dublin se zapojil do mezinárodního projektu.
Václav Havel redukoval posttotalitní zmatek na morální problém a nebyl schopen ho přenést do praktické politiky.
Václav Havel redukoval posttotalitní zmatek na morální problém a nebyl schopen ho přenést do praktické politiky. | Foto: ČTK

Brno/Dublin - V úterý vznikla hned dvě místa, která nesou jméno prvního polistopadového prezidenta. Brno má tak nově uličku Václava Havla, irský Dublin se zase zapojil do mezinárodního projektu a otevřel takzvané Havlovo místo.

Havlovu uličku v úterý schválili zastupitelé města. Jméno nesse úzká ulice vedoucí od Divadla Husa na provázku k parku a katedrále na Petrově. 

Pojmenování původně navrhl umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek, radnice městské části Brno-střed uspořádala dvě ankety.

První byla internetová a lidé se vyjádřili proti pojmenování uličky, ve druhé museli Brňané hlasovat osobně a vyšla pro pojmenování.

První anketu radnice později zpochybnila. Kolem pojmenování se strhla debata, někteří lidé byli proti. Zastupitelé Brna-středu, komise pro názvosloví, radní města Brna a v úterý i zastupitelé však pojmenování schválili.

"Jsem rád, že se pojmenování uličky Václava Havla přes počáteční kontroverze dotáhlo do konce," podotkl na zasedání zastupitelstva Martin Ander z opoziční Strany zelených. V uličce Václava Havla nežijí žádní lidé a nikdo si tak nemusí kvůli pojmenování měnit doklady.

Během debat se objevil také požadavek pojmenovat nějakou ulici v Brně po oblíbeném brněnském baviči Frantu Kocourkovi. Starosta Brna-středu Libor Šťástka (ODS) slíbil, že se tím radnice bude zabývat.

"Zcela jistě budeme na zastupitelstvu řešit i pojmenování nějakého prostoru v Brně po tomto člověku, který je místním fenoménem," řekl už dříve Šťástka.

Havel už má také dvě "místa"

V zahraničí vzniká také neotřelý projekt připomínající prezidenta a známého bojovníka za lidská práva, jedná se o takzvaná Havlova místa, tedy posezení na veřejnosti v podobě dvou křesel u kulatého stolu, jehož středem prorůstá strom.

V Evropě je od úterý takové první místo v irském Dublinu, kde ho z iniciativy organizace Art for Amnesty odhalila tamní radnice za účasti někdejšího Havlova kancléře Karla Schwarzenberga (TOP 09). Příští rok vznikne další Havlovo posezení v Barceloně.

Vůbec první Havlovo místo vzniklo v říjnu na půdě Georgetownské univerzity ve Washingtonu. Projekt iniciovali český velvyslanec v USA Petr Gandalovič a architekt Bořek Šípek.

"Záměrem tohoto projektu je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu - míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla," uvedla Knihovna Václava Havla.

Od úmrtí prvního polistopadového prezidenta Václava Havla uplynou příští týden dva roky.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Kriminalisté zadrželi 42letého cizince podezřelého ze série znásilnění žen z komunity bezdomovců v Olomouci. Stíhán je i kvůli řadě fyzických napadení

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Vrah německého politika Waltera Lübckeho dostal u soudu doživotí

Na doživotí poslal německý soud do vězení Stephana Ernsta za předloňskou vraždu hesenského politika Waltera Lübckeho. Vražda vyvolala pobouření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy