Dřevěná Paříž na Barrandově lehla popelem. Škoda v ateliérech šplhá ke 100 milionům

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 27. 8. 2016 9:23
Při pátečním požáru filmových ateliérů na pražském Barrandově zasáhl oheň kulisy i okolní křoviny. Škody jsou předběžně asi 100 milionů korun. Americká produkce natáčí v ateliérech seriál Knigthfall o templářích, kulisy středověké Paříže z devadesáti procent lehly popelem. Oheň se hasičům podařilo definitivně zlikvidovat až v sobotu ráno.
Požár v barrandovských ateliérech
Požár v barrandovských ateliérech | Foto: ČTK

Praha - Kvůli požáru filmových kulis zasahovalo v pátek v areálu filmových studií na pražském Barrandově několik jednotek hasičů. Kromě kulis zasáhl oheň i okolní křoviny, řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Oheň hasiči po 20:00 dostali pod kontrolu. Definitivně ho uhasili až v sobotu před sedmou hodinou ranní. Škody jsou předběžně 100 milionů korun.

Požár dostali hasiči nahlášený v 17:21. "Kvůli ohni byla uzavřena i nedaleká čerpací stanice pohonných hmot," potvrdila Adamcová. Na místo přijedou vyšetřovatelé hasičů i policie, aby zjistili příčinu vzniku ohně.

Hasiči zasahovali podle serveru Požáry.cz na ploše 100 krát 60 metrů, kde stály kulisy středověkého městečka, které už požár téměř úplně zlikvidoval a přeskočil i na okolí porost. Plameny bylo vidět na kilometry daleko.

Hasiči likvidují požár filmových kulis.
Hasiči likvidují požár filmových kulis. | Foto: ČTK

Policie zastavovala podle požadavků hasičů provoz na okolních komunikacích, doplnila policejní mluvčí Andrea Zoulová. Uzavírky se podle ní týkaly zejména frekventované ulice K Barrandovu. Policisté také z místa vykazovali lidi, kteří se přišli na hořící kulisy podívat. Uzavřená byla  i nedaleká benzinová pumpa.

Nasazen byl rovněž vrtulník, který na požár shazoval vodu z Vltavy. Hasila také policejní vodní děla. Na místě zasahovalo i několik sanitek. Záchranáři museli ošetřovat tři hasiče. Jednoho na místě, dva převezli do nemocnice s podezřením na otravu oxidem uhelnatým, řekl mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Dominik Horn.

Požár v areálu filmových ateliérů na Barrandově večer dohašovaly tři profesionální hasičské jednotky. Práci hasičům stěžoval vítr, který oheň rozdmýchával.

"Naštěstí se podařilo, aby z hořícího porostu nepřeskočil na další budovy v oploceném a ochrankou a policií střeženém areálu," řekl Křen. Hořelo podle ně zhruba na ploše zhruba 100 krát 100 metrů.

Než hasiči dostali požár během zhruba 2,5 hodiny pod kontrolu, vystřídalo se podle Křena sedm profesionálních hasičských jednotek a 17 jednotek dobrovolných hasičů.

požár Barrandov
požár Barrandov | Foto: Barbora Léblová

Za své vzaly kulisy středověké Paříže k americkému seriálu

Filmová studia k požáru mlčí. "V souladu s produkcí nechceme k požáru nic sdělovat," řekla vedoucí projektů Barrandov Studio Martina Vágnerová. Americká produkce tam natáčí seriál Knigthfall o templářích.

"Podařilo se zachránit dva objekty z dřevěného městečka," řekla mluvčí hasičů Pavlína Adamcová.

Podle serveru TN.cz se měl seriál Knightfall americké produkce začít v připravených kulisách středověké Paříže začít natáčet o víkendu. Američané nejprve filmovali seriál pro stanici History Channel v Chorvatsku, do Česka se přesunuli v červenci přibližně na pět měsíců.

Příběh se odehrává mezi 13. a 14. stoletím a zachycuje skutečné události, které vedly k pronásledování a pádu templářských rytířů. Natáčet se mělo do prosince třeba na Točníku, v Průhonicích, Doksanech či na Barrandově, kde produkce v několika ateliérech postavila dekorace interiérů a na pozemku barrandovských studií kulisu dobové Paříže.

Jejím autorem je filmový architekt Ondřej Nekvasil. Kulisa vznikala deset týdnů a zaplnila 30 tisíc metrů čtverečních.

Ateliéry na Barrandově patří k nejstarším a největším filmovým studiím v Evropě. Na počátku 30. let minulého století je založili bratři Miloš a Václav Havlovi. Ateliéry často využívají filmaři ze zahraničí, nejčastěji z USA, Británie, Francie či Německa.

Z úspěšných domácích filmů se na Barrandově točily například Obchod na korze, Ostře sledované vlaky, Marketa Lazarová, Tři oříšky pro Popelku či Kolja, ze zahraničních to byly mimo jiné Formanův oscarový Amadeus, Lazebník sibiřský, Kletba bratří Grimmů, Mission Impossible - Ghost Protocol či Casino Royale.

Většinovým vlastníkem studia je v současnosti společnost Moravia Steel.

 

Právě se děje

Další zprávy