Muž, který přepadl banku s kufrem výbušnin, si odsedí 5 let

ČTK ČTK
21. 4. 2015 13:38
Při loupeži hrozil ředitelce pobočky banky ČSOB, že pokud nedostane 1,5 milionu korun, nechá explodovat svůj kufřík.
Foto: Thinkstock

Praha  - Za loňský pokus o přepadení banky na pražském Václavském náměstí s kufříkem plným trhaviny potrestal soud občana Slovenska pěti roky vězení.

Muž vinu odmítá a tvrdí, že v bance vůbec nebyl. Rozsudek pražského městského soudu zatím není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Obžaloba čtyřiašedesátiletého muže ze Slovenska viní z toho, že si loni 19. března 2014 sjednal schůzku s ředitelkou pobočky ČSOB, kde chtěl získat 1,5 milionu korun.

Ženě na jednání pohrozil, že pokud peníze nedostane, nechá explodovat svůj kufřík. Peníze chtěl převzít u nedalekého vstupu do stanice metra Můstek, kde čekal. Když se k bance začali sjíždět policisté, utekl.

Pachatel na policii nevypovídal, u soudu obžalobu popřel. Tvrdil, že ho vydírala mafie a nevěděl o tom, že je v kufříku trhavina. Kufr měl údajně někomu předat na konspirační schůzce u veřejných záchodů ve stanici metra, v bance pak vůbec nebyl.

Obžaloba je nelogická

Soud však jeho obhajobě neuvěřil. Vina podle něj byla prokázána řetězcem nepřímých důkazů, mezi něž patřily třeba kamerové záznamy nebo pachové stopy zvnitřku banky.

Kamery například ukázaly, že se muž u veřejných záchodů s nikým nesetkal.

"Dospěli jsme k názoru, že vina byla jednoznačně prokázána. Obhajoba obžalovaného je do určité míry nelogická," uvedl předseda trestního senátu Tomáš Kubovec.

Muž dostal trest na samé spodní hranici sazby. Hrozilo mu až 12 let vězení. Důvodem podle Kubovce bylo zejména to, že v minulosti nebyl trestaný, další roli pak hrálo jeho stáří a zdravotní stav.

V diplomatickém kufříku vystlaném polystyrenem bylo podle spisu 3,8 kilogramu trhaviny danubit a rozbušky. Podle dřívějšího vyjádření policie by při propojení s elektrickým zdrojem nastal výbuch, který by měl smrtící účinek na vzdálenost 100 metrů.

Trhavina pocházela ze 70. nebo 80. let minulého století, dříve se používala v dolech. Policie muže dopadla loni v srpnu na Slovensku, v říjnu pak byl předán k trestnímu stíhání do Česka.

 

Právě se děje

Další zprávy