Policie dopadla podezřelého z přepadení banky v Praze

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2014 15:55
Muž na místě zanechal kufřík se čtyřmi kilogramy trhaviny. Policie ho zadržela na Slovensku.
Václavské náměstí po přepadení.
Václavské náměstí po přepadení. | Foto: Štěpán Burda

Praha - Policie dopadla třiašedesátiletého muže podezřelého z březnového přepadení banky na Václavském náměstí. Na místě po něm tehdy zbyl kufřík se čtyřmi kilogramy plastické trhaviny.

Muž slovenské národnosti byl zadržen už v srpnu na Slovensku, koncem října byl předán do České republiky. Informovalo o tom vedení pražské policie. Za loupež a nedovolené ozbrojování mu hrozí až 12 let vězení. Novinářům to dnes řekl vedoucí pražského oddělení loupeží Jiří Zábrodský.

Údajný pachatel měl schůzku s ředitelkou pobočky banky ČSOB, na které jí řekl, že chce 1,5 milionu korun. Pohrozil tím, že pokud peníze nedostane, tak nechá kufřík vybuchnout. Na peníze čekal před bankou a utekl pryč, když se na místo začali sjíždět policisté. V kufříku, který byl vystlaný polystyrenem, podle Zábrodského byla trhavina danubit připojená na rozbušky.

Výbuch by zabil lidi v okolí 100 metrů

"V případě připojení na elektrický zdroj by nastal výbuch," zdůraznil Zábrodský. Smrtící účinek výbuchu by podle pyrotechniků byl 100 metrů.

Trhavina pocházela ze 70. nebo 80. let. Vyrobena byla na Slovensku. "Byla to trhavina, která se používala v dolech," dodal Zábrodský. Trhavinu k loupeži si do metropole údajný pachatel podle Zábrodského nejspíš přivezl autem.

Pachatel byl podle Zábrodského velmi dobře maskován. Měl dlouhou paruku, přimalovaný knír a čepici. K jeho odhalení pomohly zejména kamery, díky nimž se podařilo zmonitorovat jeho pohyb. Najít lupiče se ale podařilo až napodruhé.

Tip na prvního pachatele měla policie již osm dní po činu, tedy 27. března. Ukázalo se ale, že nebyl skutečný pachatel a byl mu jen velmi podobný.

Muž je závislý na automatech

Skutečného podezřelého policisté našli díky kamerám v kasinu na Václavském náměstí, kde už byl jinak oblečen. "Je to téměř profesionální gambler," podotkl Zábrodský. Jeho jméno se podařilo policii vyhledat díky tomu, že v kasinu hrál hru, při níž se musel zaregistrovat.

"Říkám narovinu, že kdyby nebylo kamer, tak bychom tu dnes nestáli," podotkl Zábrodský

Muž podle Zábrodského odmítá k případu vypovídat. Peníze ale podle něj potřeboval ke hře, na Slovensku se živil podnikáním. Policisté čekají na znalecké posudky a případ by chtěli uzavřít do konce ledna.

Muž banku přepadl 19. března. U banky zasahovalo více než deset policejních vozů, hasiči, pyrotechnici i psovodi. Kvůli prověřování kufříku policisté pro auta i tramvaje uzavřeli přilehlé Vodičkovu a Jindřišskou ulici. Metro stanicí Můstek pouze projíždělo. Při odvozu kufru pak policisté zakázali vstup i do části Václavského náměstí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy