Praha - Zrušené oblastní organizace ODS se domnívají, že čtvrteční rozhodnutí výkonné rady o jejich rozpuštění je odplatou za kritiku vedení strany a likvidací stranických oponentů.
Všechna tři sdružení se chtějí proti zrušení bránit případně i soudní cestou. Organizace v Praze-západ rozhodnutí nebude respektovat a chce dál pokračovat ve své práci.
Výkonná rada ve čtvrtek zrušila oblastní sdružení ODS v Praze 4, Praze 12 a Praze-západ, mimo jiné kvůli netransparentnímu náboru nových členů a nestandardním postupům při volbách místních a oblastních šéfů.
Dosavadní předseda ODS v Praze 4 Pavel Caldr označil zrušení své buňky za spiknutí neúspěšných. "Je to likvidace vnitrostranických oponentů. Kritizovali jsme vedení strany za několikeré prohrané volby," řekl novinářům Caldr.
Podobně v pátek reagoval rovněž dosavadní šéf ODS v Praze 12 František Ryba. "Jsme trestání za to, že kritizujeme vedení strany za špatnou politiku, zvyšování daní, sociální reformy a rozsah církevních restitucí. Kritizujeme úbytek preferencí ODS a zmenšování členské základny o jednu třetinu," uvedl v zaslaném prohlášení Ryba.
"Byli jsme zrušeni účelově, v rozporu se stanovami. Obáváme se, že v rozhodnutí výkonné rady hrálo nemalou roli i to, že jsme kritici některých vládních kroků," připojila se v prohlášení oblastní rada Prahy-západ.
Místní buňky ODS: Budeme se soudit
Tato středočeská organizace nebude rozhodnutí výkonné rady respektovat. Podle předsedy oblastního sdružení Petra Makovského byl tento krok nezákonný, účelový a v rozporu se stanovami ODS.
"Byla zrušena největší oblast ve Středních Čechách. Byla zrušena jedna z nejúspěšnějších oblastí v celé republice, která byla vždy úspěšná ve volbách, a to na rozdíl od mnoha oblastí a regionů, v jejichž čele stojí nejvyšší představitelé ODS včetně předsedy Petra Nečase," píše v prohlášen předseda ODS Praha-západ Petr Makovský.
Za problémy Prahy západ prý stojí poslanec Aleš Rádl, kterého už sdružení jako poslance nechtělo." Je evidentní proč, nedělal dobré jméno nám ani ODS. Chápeme, že ho Petr Nečas potřebuje jako loajálního poslance vládě při hlasování v poslanecké sněmovně, ale nevíme, proč by se více než čtyři sta členů ODS v jednatřiceti sdruženích ODS mělo stát bezprizorními a to bez
důvodu," dodává Makovský.
Všechna sdružení chtějí verdikt výkonné rady napadnout všemi možnými prostředky, jež umožňují stanovy ODS. Nejprve se zřejmě obrátí na smírčí výbor. Pokud neuspějí, chtějí se soudit.
V Praze-západ zanikly tři desítky místních sdružení. V Praze 4 a 12 se rozhodnutí dotklo 16 místních sdružení, která měla dohromady asi 560 členů a tvoří zhruba šestinu pražské ODS.
Straníci zůstali členy ODS, nyní se musí přihlásit ke sdružením v jiných oblastech, nebo založit nové místní organizace a požádat výkonnou radu o novou licenci. Kromě toho musí být ustaveno i nové oblastní sdružení a stanoven klíč pro výběr delegátů, kteří zvolí jeho nové vedení.
Primátor Svoboda posílil
Na vnitrostranický boj se lze koukat i z pozice pražského primátora a předsedy ODS v Praze Bohuslava Svobody. Ten díky čtvrtečnímu rozhodnutí výkonné rady posílil svůj vliv v pražské organizaci.
Především organizace ve čtvrté městské části totiž patřila v posledních měsících k primátorovým odpůrcům. Významný vliv v tomto sdružení měl podle některých straníků podnikatel Ondřej Palounek. Svoboda patří k dlouhodobým podporovatelům předsedy ODS a premiéra Petra Nečase.
Zrušená pražská sdružení měla podle informací, které ČTK poskytl regionální manažer pražské ODS Marek Matějka, dohromady 562 členů v 16 místních sdruženích. Jednalo se tak zhruba o šestinu členů pražské ODS, která má podle Matějky 3294 členů.
Palounek, Hrdlička a spol. Ti, co tahají za nitky
Praha 4 ještě před rokem patřila k primátorovým oporám. Když byl primátor Svoboda loni v lednu zvolen předsedou pražské ODS, do předsednictva se dostali také dva zástupci Prahy 4, a to tehdejší starosta Pavel Horálek a poslanec Marek Benda.
Horálek byl ale na podzim sesazen z postu předsedy ODS v Praze 4 a následně také z místa starosty. V obou funkcích jej nahradil Pavel Caldr, který je podle primátorových podporovatelů napojen na Palounka.
Palounek, který bývá spojován také s vlivným podnikatelem a členem ODS v Praze 10 Tomášem Hrdličkou, se na začátku února stal šéfem místní buňky v Nuslích. Na údajně podivné přesuny členské základny, které tomuto zvolení předcházely, si stěžovala část místních straníků.
Také v Praze 12 primátorovi příznivci ztráceli v poslední době vliv. Senátor Tomáš Grulich, který jako jeden z mála kandidátů občanských demokratů uspěl v podzimních volbách a kterého Svoboda ve volbách podporoval, byl tento týden odvolán z postu předsedy ODS v této oblasti. Nahradil jej František Ryba, který byl v minulosti místopředsedou ODS v Praze 1.
Také oblastní organizace v Praze 1 se před lety potýkala s vnitrostranickými problémy, výkonná rada ji pak v červnu 2011 zrušila. Část členů později založila nové sdružení.
Praha rozdělena na dva modré tábory
Svobodu dlouhodobě podporuje například ODS v Praze 1, 2, 5, 8 a 9. Naopak proti primátorovi dlouhodobě vystupuje především Praha 7, 10, 11 a 13. Podle některých členů pražské ODS primátorovi oponenti nyní nemají na své straně třetinu oblastních sdružení, která je potřebná třeba ke svolání regionálního sněmu.
Podle některých občanských demokratů může zrušení oblastních sdružení vyvolat pohyb členů ve straně. Lidé ze zrušených organizací zůstávají členy a mohou se přihlásit do jiných sdružení. Pokud byli zvoleni do regionálních orgánů, jejich členy zůstávají a mají i nadále rozhodovací právo.