Praha - Zastavení dosavadních příprav územního plánu a vytvoření nového metropolitního plánu by mohlo vést až k arbitrážím.
Píše to ministerstvo pro místní rozvoj v dopise zaslaném pražskému magistrátu.
Zastupitelstvo mělo o přípravě metropolitního plánu hlasovat minulý čtvrtek, bod byl ale právě kvůli dopisu z ministerstva stažen z programu jednání.
Náměstek ministra Miroslav Kalous (ODS) v dopise označil plán magistrátu - přípravu plánu nejdříve zrušit a poté podle stejného právního předpisu znovu spustit - za "právně velice problematický, zmatečný a věcně nepřijatelný".
Pochybnosti o správnosti postupu by podle Kalouse mohly magistrát dovést až před soud. "Poukázání na jakýkoliv nestandardní postup či obsah územního plánu může vést nejen ke zrušení nově vydaného územního plánu nebo jeho části, ale může být úspěšně využito při arbitrážích zejména zahraničních investorů o náhradách za zmařenou investici," píše Kalous.
Ministerstvo také vyjádřilo pochybnosti o tom, zda bude nový plán dostatečným podkladem pro rozhodování stavebních úřadů. Nový metropolitní plán totiž má mít měřítko pouze 1:25000, současný plán přitom rozpracovává území hlavního města do měřítka 1:10000. A právě takové maximální měřítko podle Kalouse nařizuje vyhláška.
"V územním plánu by nebylo vůbec možné odečíst čísla parcel, parcely by v něm nebyly vidět vůbec, a vlastníci pozemků či staveb by tak nevěděli, zda se jich projednávání územního plánu týká, či nikoli, což by nakonec mohlo vyústit v poměrně velké množství soudních sporů," řekl pro Aktuálně.cz Kalous.
Náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09), který má přípravu metropolitního plánu na starosti, označil dopis za politický názor. Podle něj má magistrát k dispozici právní posudky, podle kterých je jeho postup v pořádku. Menší měřítko má zamezit častým změnám v územním plánu, které dávají prostor korupci.
Hudeček: Plán kritizují korupčníci
Hudeček je přesvědčen, že právě kvůli tomu o zmaření jeho plánu usilují některé vlivné skupiny. "Kdo je proti tomu, aby se zastavila příprava nového územního plánu, ten je pro pokračování korupce," uvedl.
Koho konkrétně těmito skupinami myslel, už ale nesdělil. "Pan náměstek se hluboce mýlí, když hledá nepřítele svých záměrů, ti totiž neexistují," komentoval to Kalous.
Dopis z ministerstva tak ještě vyhrotil spory v koalici, které téma územního plánu vyvolalo. Podle zdrojů ze zastupitelstva je část občanských demokratů proti schválení Hudečkova záměru. O tom svědčí fakt, že pokusy schválit metropolitní plán už byly v zastupitelstvu dva, ani jeden ale Hudečkovi nevyšel.
Spory a nejasnosti už došly tak daleko, že někteří zastupitelé za ODS dokonce uvažují o tom, že nepřijdou na mimořádné zastupitelstvo, které má o věci příští týden jednat. "Připadá mi to netransparentní a podezřelé. Mám hrůzu z toho, že bych s tím měl být spojován," uvedl například zastupitel Boris Šťastný (ODS).
Primátor Bohuslav Svoboda přesto tvrdí, že jeho strana je jednotná. "V otázce nového územního plánu vůbec nejde o koaliční neshodu, protože klub zastupitelů ODS a členové rady za ODS nový územní plán již dlouhodobě podporují a jejich podpora trvá," uvedl Svoboda.
Podle hlasů z opozice by Hudečkův návrh možná byli ochotni podpořit sociální demokraté. "Diskutujeme o tom, za jakých podmínek by to bylo," potvrdil zastupitel za ČSSD Miroslav Poche.