Praha - V pondělí začaly platit další změny v pražské veřejné dopravě. Již v prosinci vyšlo najevo, že město hodlá zavést takzvaný zimní omezený provoz. Na začátku nového roku Ropid informoval, že ve stejném období začnou platit i některé trvalé změny.
Na zastávkách se tak v jízdních řádech objevily dvoje změny - jedny budou platit celý rok, na druhé by si cestující příliš zvykat neměli. Jde již o několikátou úpravu MHD, ke které došlo během pouhých pěti měsíců.
Zatímco dočasné změny dopravu omezí, trvalé naopak cestujícím přinesou na některých linkách kratší intervaly a lepší spojení ve špičkách.
"Úpravami reagujeme na výsledky přepravních průzkumů nebo požadavky měst, obcí i cestujících," uvedl Filip Drápal, tiskový mluvčí organizace Ropid, která v Praze plánuje jízdní řády.
Trvalá opatření se týkají autobusů, například u linek 133 a 135 se rozšíří provoz na konci ranní a začátku odpolední špičky. Na lince 118 a 163 přibudou v některých časech posilové spoje.
Trvalé změny od 7. 1. 2013
- 105 Nový spoj na konci ranní přepravní špičky ze Smíchovského nádraží.
- 112 Zkrácení intervalu na konci ranní a v části odpolední špičky pracovních dnů v zimním období z 10 na 7-8 minut.
- 118 Zavedení posilových spojů v pracovní dny ráno cca mezi 8:15 a 9:45 ve směru Sídliště Spořilov.
- 133 Rozšíření provozu na konci ranní a na začátku odpolední přepravní špičky pracovního dne.
- 135 Rozšíření provozu na konci ranní a na začátku odpolední přepravní špičky pracovního dne.
- 163 Zavedení vložených jednosměrných spojů v pracovní dny ráno cca mezi 7:00 a 8:30 v trase Sídliště Malešice - Želivského.
- 200 Zlepšení koordinace s linkou 177 v oblasti Bohnic v pracovní dny.
- 207 Rozšíření provozu na konci ranní a na začátku odpolední přepravní špičky pracovního dne.
- 261 Zlepšení přestupu z linky 262 na linku 261 ve směru Černý Most v pracovní dny ráno.
- 435 Nový posilový školní spoj v pracovní dny ráno ve směru od Chrášťan do Českého Brodu.
- 444 Nová obousměrná zastávka Pohoří, Pohorka (na znamení).
- 451 Nový spoj v pracovní dny odpoledne z Řevnic do Mořiny (náhradou za zkrácený spoj linky 311).
Jedna změna za druhou
Změnily se i některé příměstské linky. Například u autobusu 444 se cestující dočkali nové obousměrné zastávky Pohoří, Pohorka.
Od 7. ledna do 17. února v Praze také platí omezený zimní provoz. Ten zahrnuje například omezení tramvají v dopoledních hodinách na interval 12 minut a metrolinek na 6 minut.
Změnily se i autobusy, u kterých se omezily špičky a prodloužily intervaly. U některých platí částečný prázdninový provoz, ruší se ranní vložené spoje. Úpravy se týkají 14 autobusových linek.
"Uspořené dopravní výkony pak bude možné použít v době vyšších přepravních nároků, například na podzim a před Vánoci," dodal Drápal. Na dotaz Aktuálně.cz, jakou úsporu Ropid očekává, ale nedopověděl.
Reagovat na poptávku
Podobných změn může v průběhu roku přijít ještě více. Magistrát chce pružně reagovat na poptávku v jednotlivých měsících tak, aby se vešel do rozpočtu. Změny navíc nemusí schvalovat orgány města, stačí když o nich ví náměstek pro dopravu.
U dočasných změn Ropid nemusí informovat ani městské části. O zimním omezení se tak obvody dozvěděly až z médií, s takovým postupem ale nesouhlasí.
"Je to ukázka toho, že město nemá veřejnou dopravu pod kontrolou. Nelze postupovat tak, že se každého půl roku odehrají tak výrazné změny," uvedl Vratislav Filler ze sdružení AutoMat.
Podobný názor má i dopravní expert Ladislav Bína z Českého vysokého učení technického, který zpracovával oponentní posudek na zářijové změny. "Dělat další změny tak brzy není normální," uvedl Bína.
Ropid se odvolává na přepravní průzkumy, žádné ale zatím veřejnosti nepředložil. Zatím nebyly zveřejněny ani výsledky ankety mezi cestujícími, ze kterých by mělo vyplynout, jak jsou spokojeni se zářijovými změnami jízdních řádů.